Epidemiolog Rastislav Maďar odchází z rezortu zdravotnictví, jelikož nemínil snášet podpásové útoky premiéra Babiše. Tím se liší od svého nadřízeného ministra Vojtěcha, který se nechá okopávat a zůstává. Roman Prymula nemá s veletoči kolem roušek žádný problém a pomýšlí na prezidentskou volbu.
Vojtěchův poradce a koordinátor epidemiologického týmu Rastislav Maďar je po Prymulovi druhým významným expertem, který opouští horkou půdu ministerstva zdravotnictví. Ani jeden neskončil v dobrém, což signalizuje manažerský problém. U obou zapracovaly neshody s ministrem, který na funkci nestačí, ale o to vehementněji se drží svého křesla.
Maďar obětním beránkem
Docent Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, uvažoval kvůli nepředvídatelnosti rozhodování v rezortu o odchodu už dřív. Vojtěch ho však přesvědčil, aby zůstal a vedl pracovní skupinu pro rozvolňování mimořádných opatření souvisejících s koronavirem.
Nedočkal se však vděku, ale podrazů. Premiér ho osočil, že uvedl ministra Vojtěcha v omyl, a od září navrhl povinné nošení roušek včetně škol v rozsahu, se kterým údajně téměř nikdo nesouhlasil. Babiš donutil Vojtěcha nařízení výrazně zredukovat, přestože byl přítomen jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, která rouškový scénář projednávala.
Ministr svého hlavního experta nepodržel, nechal na něm ulpět vinu a zakázal jeho týmu vystupovat v médiích. Maďar si zachoval osobní důstojnost, což je v těchto patrech marasmu bezpáteřnosti, patolízalství a bezectnosti naprosto unikátní jev, který zaslouží ocenění. Veřejné ponížení nepřešel a oznámil okamžitý odchod.
Zákeřné podpásové útoky
Důvody si epidemiolog nenechal pro sebe. Sdělil je v rozhovoru pro ČTK (Novinky) a jen dokládají tragickou úroveň řízení rezortu zdravotnictví. Odmítl, že by prosazoval chaotické nošení roušek ve školách. Nebyl členem vládní rady a překvapilo ho, že se v návrhu mimořádného opatření objevily roušky ve společných prostorách škol.
„Okamžitě jsem písemně upozornil pana ministra Vojtěcha, že to není v souladu s odborným stanoviskem naší epidemiologické pracovní skupiny. On za dvě minuty reagoval způsobem, ze kterého vyplynulo, že je to rozhodnutí nějakého jiného jednání,“ uvedl Maďar.
Tím to pro něj jako odborného poradce skončilo do té doby, než se objevilo v médiích, že bylo chybou roušky do škol dávat a že za to může on. „Mám naštěstí uloženou písemnou korespondenci potvrzující to, co říkám,“ hájil se.
Odmítl i nařčení, že špatně fungovala komunikace jeho pracovní skupiny s Centrálním řídícím štábem. Jeho dva členové – hlavní hygienička Jarmila Rážová a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek – byli současně členy i jeho skupiny, a proto problém v komunikaci neviděl.
„Bral jsem to dosud jako službu lidem, za kterou jsem nechtěl ani korunu. Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí,“ uzavřel Maďar.
Vojtěchova odpovědnost
Následně se ozval Vojtěch, který si prý není žádného podpásového útoku vědom. „Problém byl ne úplně dobrá komunikace v rámci celého týmu,“ reagoval. Proto prý „bouchnul do stolu“ a přesunul fungování všech pracovních skupin pod Centrální řídicí tým vedený hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Problémy prý vznikaly, když měly pracovní skupiny odlišné názory, a tomu chtěl zabránit.
Za údajně špatné fungování pracovních týmů ovšem odpovídá ministr. Od vyhlášení nouzového stavu uplynulo pět a půl měsíce a nyní se dozvídáme, že uvnitř takto exponovaného rezortu stále nefunguje komunikace. Potom se nelze divit, že nefunguje ani navenek.
Výmluvy Babiše a Vojtěcha jsou dětinské. Premiér politicky zasahuje do rozhodování odborných týmů, a pokud je problém, házejí oba odpovědnost na podřízené. Vojtěchovu licoměrnost už okusila krajská hygienička Pavla Svrčinová, která vyhlásila plošné restrikce v celém Moravskoslezském kraji poté, co stát zaspal při řešení situace v OKD.
Po negativních reakcích veřejnosti začal Vojtěch couvat a vyzval Svrčinovou k rezignaci. Hygienička ji odmítla a navíc prozradila, že na co nejrychlejší plošné regulace tlačil právě Vojtěch.
Prymula povinné roušky hájil
Za pozornost v této souvislosti stojí manévrování epidemiologa Romana Prymuly, který si u části veřejnosti vydobyl až nekritický respekt, a prezident Miloš Zeman uvažuje o jeho nejvyšším státním vyznamenání.
Prymula, jemuž premiér vytvořil po rozchodu s Vojtěchem nový post vládního zmocněnce, vždy patřil ke stoupencům přísných státních restrikcí. Inspiraci hledal v nedemokratických režimech a proslul extrémními výroky, že by nechal hranice zavřené až dva roky. Je poněkud nápadné, že původní Vojtěchovo nařízení veřejně hájil, ale Babišův hněv se snesl na někoho jiného.
„Základní důvod je, že od 1. září se dramaticky změní situace, protože žáci a studenti půjdou znovu do škol. To znamená, že tu bude podstatně vyšší riziko kontaktů,“ vysvětloval, proč bylo rozhodnuto o plošném zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorech.
Prymula po Babišově nekoordinovaném zásahu nejenže neprotestoval, ale radikální veletoč podpořil. Nebyl přitom příznivcem příliš rychlého rozvolňování vládních restrikcí. V květnu varoval, že pokud stoupne počet infikovaných nad 400 denně, tvrdá plošná opatření zůstanou. Dnes je jich i nad 500 a zůstává v klidu. Jak je to možné?
Dává tedy za pravdu oponentním hlasům z lékařské obce, že virus slábne, prudce poklesl počet těžkých hospitalizovaných případů, smrtnost je dnes na úrovni chřipky, a proto nyní nejsou plošná nařízení v celé republice zapotřebí?
Proč to ale neřekl před týdnem a hájil Vojtěchův scénář, když se mezitím situace nezměnila? Proč nereagoval na Babišův politický zásah a liší se tak od principiálního přístupu Maďara? Mlčí i k premiérově prohlášení, že se už pravidla měnit nebudou, takže je otázkou, k čemu vlastně potřebuje odborné týmy.
Prymula na Hrad?
Nabízí se jedno vysvětlení. Zatímco Maďar se stále pohybuje v odborné rovině, Prymula se čím dál více stává politikem. V podnikatelských i zdravotnických kruzích v poslední době probleskují zprávy, že se Prymula nechává slyšet, že uvažuje o kandidatuře na prezidenta. Vyčkává ale na konečné rozhodnutí Andreje Babiše, zda do toho nepůjde on.
Šéfovi ANO zatím nevycházejí průzkumy pro druhé kolo, jelikož příliš polarizuje společnost. To by mohla být šance pro Prymulu jako kandidáta podpořeného Zemanem, i když „v tuto chvíli“ vstup do politiky odmítá. Že nedostal bezpečnostní prověrku, kterou potřeboval ve funkci náměstka ministra? To je dnes na Hradě standard.
Z těchto důvodů si Prymula nemůže dovolit kvůli případné podpoře hnutí ANO nahněvat premiéra Babiše. Proto zůstává nad věcí, když koronavirovou krizi prakticky řídí jeho marketingový tým, který dnes drží opačnou pozici než donedávna striktní epidemiolog. Je ovšem otázkou, jestli se dočká. Do prezidentské volby je příliš daleko a do té doby může leccos zamíchat kartami.