Přestože maďarský premiér Viktor Orbán v minulosti naznačil, že jeho země na obnovu po pandemii covidu granty EU nepotřebuje, poslal nyní do Bruselu jednat Tibora Navracsicse, ministra pro regionální rozvoj. Maďarsko se pokouší uvolnit finanční prostředky z fondu na obnovu po koronavirové pandemii zmrazené v rámci disciplinárního řízení EU v hodnotě miliard eur. Termín se blíží, píše list The Guardian.
Prostředky byly zmrazeny kvůli obavám EU z korupce ve veřejných zakázkách, ze kterých jsou maďarské instituce podezřívány. Evropské finance Viktor Orbán údajně zneužíval ve prospěch jeho rodiny a přátel.
Maďarsko doufá, že se s Bruselem dohodne na zablokovaných fondech EU do konce letošního roku. Pokud se v tomto termínu Budapešti nepodaří dosáhnout dohody s Evropskou komisí, může z fondů na obnovu po pandemii ztratit 4,64 miliardy eur. Nedořešené zároveň zůstávají i otázky ohledně finanční podpory EU v rámci potenciálního šestiletého programu financování modernizace maďarské národní infrastruktury ve výši 24,3 miliard eur.
Představitelé EU se domnívají, že Viktor Orbán potřebuje unijní peníze, protože se potýká s prudce rostoucí inflací, propadem maďarského forintu a hrozbou vážné recese. Zhoršující se ekonomické vyhlídky donutily maďarského premiéra zrušit stropy cen energií a zvýšit daně pro malé podniky, což vedlo k protestům v Budapešti, kde lidé minulý měsíc skandovali „Orbán se ztratí“.
Tibor Navracsics, hlavní maďarský vyjednavač, řekl listu The Guardian, že je ohledně dohody o uvolnění prostředků v hodnotě 15 miliard eur z plánu na obnovu po pandemii do konce roku optimistický. Doufá také, že Maďarsko počátkem podzimu uzavře „partnerskou dohodu“, která zemi zajistí 24,3 miliardy eur z Fondů soudržnosti, většinou z EU.
Obě dohody se budou odvíjet od bezprecedentního disciplinárního řízení zahájeného proti Maďarsku v dubnu tohoto roku. Toto řízení by mohlo vést k pozastavení financování země z unijních fondů kvůli porušování zásad právního státu. „Vyřešení procesu zásad právního státu může být předpokladem pro dohodu o penězích z Fondů soudržnosti nebo Fondů na obnovu po pandemii,“ řekl Navracsics.
Maďarská vláda dostala 22. srpna lhůtu k zodpovězení dopisu od Evropské komise. Dopis varoval před „nápravnými opatřeními“, pokud by Budapešť nevyřešila dlouhodobé obavy ze zmíněného porušování zásad právního státu. Komise by v Maďarsku ráda vytvořila nový orgán pro ochranu fondů EU. Požaduje silnější protikorupční orgány a prostor pro nevládní organizace, které by dohlížely na vládní politiku.
Navracsics, člen Orbánovy dominantní strany Fidesz, dosud nepotvrdil, zda je Maďarsko připraveno souhlasit s dalším orgánem na ochranu fondů EU. Trvá na tom, že zemi lze důvěřovat. Řekl, že Maďarsko provádí „institucionální změny“, za které se osobně zaručil, včetně změny pravidel pro zadávání veřejných zakázek. To je klíčový problém, jelikož Orbánovi spojenci v minulosti získávali zakázky financované EU prostřednictvím nekonkurenčních procesů, které byly neobvykle ziskové. I když dále tvrdí, že Maďarsko má dobré výsledky v oblasti „absorpční kapacity“ – tedy efektivního vynakládání fondů EU – jeho odpověď pravděpodobně skeptiky v komisi nebo Evropském parlamentu nepřesvědčí.
Daniel Freund, europoslanec za Zelené zaměřený na kontrolu rozpočtu EU, se obává, že EU upadne do další pasti. „[Orbán] znovu a znovu přechytračoval komisi, naznačoval, že připustí to či ono, a mezitím připravuje svůj další trik, jak obejít určité věci,“ řekl. Podle německého europoslance by maďarský plán neměl být schválen letos na podzim. K obnovení právního státu po 12 letech Orbánovy vlády je potřeba více času.