Za virové krize probíhá v Maďarsku spor o mimořádné pravomoci. Maďarský premiér Viktor Orbán by chtěl prosadit zákon, který by vládě svěřil mimořádné pravomoci na neomezenou dobu. V pondělí to opozice v parlamentu odmítla.
Maďarská opozice nakonec svou nejspíš neprosadí. Příští úterý se bude opět hlasovat a Orbánovi budou stačit hlasy vládních poslanců. Ve vládním návrhu předloženém ministryní spravedlnosti Judith Vargovou jde o prodloužení stavu nebezpečí, který byl vyhlášen 11. března. Ten totiž podle ústavy může trvat jen 15 dní a pak se musí prodlužovat.
Také by bylo možné ukládat tresty za neuposlechnutí opatření a šíření lživých zpráv. Kabinet by vládl bez kontroly parlamentu pomocí dekretů. Mohl by pozastavovat platnost zákonů, nekonaly by se žádné předčasné volby. Bez kontroly parlamentu ale nikdo nebude moci tlačit na vládu, aby doba mimořádných pravomocí skončila, protože vláda nebude muset předkládat žádná data.
Premiérův mluvčí Zoltán Kovács hájí nové pravomoci s tím, že musí platit na neomezené období, protože by třeba poslanci mohli onemocnět a nemohli by pak schválit prodloužení výjimečného stavu, přičemž teď jde o ohrožení lidských životů.
Vládní web Abouthungary.hu píše, že vláda je připravena jednat s opozicí nebo bez ní a že premiér vyzval všechny, aby „čelili výzvě“ těchto „obtížných časů“.
V debatě s opozičními poslanci Orbán řekl, že „cílem je vyrovnat pandemickou křivku, aby systém zdravotnictví nepřestal fungovat ani na vteřinu“. „Neusilujeme o tříměsíční mandát,“ dodal. Parlament prý může kdykoli rozhodnout o odnětí pravomocí.
„Tuto krizi vyřešíme i bez opozice,“ prohlásil Orbán. Dodal, že potřebuje 133 „statečných lidí“, a požádal opoziční členy parlamentu, aby nejistotu vyměnili za odvahu. Řekl, že „Maďarsko bylo jednou z prvních zemí, která nařídila stav nouze“, a že pokud jde o distribuci zdravotnických prostředků, „všechno se vyvíjí vpřed způsobem, který je podobný vojenské mobilizaci, v logickém pořadí“. Tedy že lékaři a sestry v intenzivní péči jsou „nahoře na seznamu“.
Armáda přebírá kontrolu nad firmami
Orbánova vláda také v rámci boje s koronavirem poslala do více než stovky klíčových firem armádu. Prostřednictvím vojáků nad nimi postupně přebírá kontrolu. Informovala o tom agentura MTI. Viktor Orbán uvedl, že se tak děje na základě akčního plánu armády pro zvládnutí krizových situací. Smyslem této bezprecedentní akce je podle vlády „zabezpečit fungování strategických firem v oblasti energetiky, dopravy, farmaceutického průmyslu a v dalších oblastech“.
Slovenský list SME uvedl, že maďarská armáda má podle plánu převzít řízení 140 společností, jejichž seznam může být v případě potřeby změněn a rozšířen. Ministerstvo obrany již oznámilo 71 firmám, že mají s přítomností představitelů armády v prostoru firmy počítat, a vyzvalo je ke spolupráci. Vojáci budou chod firem sledovat a podávat akčnímu výboru hlášení.
Mezi podniky, jejichž chod kontroluje armáda, je nyní Jaderná elektrárna Paks, Maďarská národní banka, budapešťská burza a řada výrobních podniků. Opozice opatření ostře kritizuje a kritický postoj k tomuto opatření vyjádřila i Evropská komise.
Počet potvrzených případů: 167
Maďarsko má zatím nízký počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem, což může souviset s malým rozsahem testování. Přesto ale vláda zvažuje různé formy zákazu vycházení a uzavřela již hranice.
Ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl v pondělí na první videokonferenci ministrů zahraničí EU, že opatření členských států k omezení vstupu na hranicích jsou plně legitimní. Podle něj bylo „marné očekávat“ nějakou koordinaci v rámci EU, pokud jde o úsilí o návrat maďarských občanů uvízlých v zahraničí. To se zatím řešilo v souladu s dvoustrannými dohodami a opatřeními jednotlivých členských států, uvedl. Od neděle bylo tímto způsobem přepraveno domů dalších 726 maďarských občanů.
Szijjártó uvedl, že dvěma největšími výzvami, kterým EU čelí, jsou migrace a nový koronavirus. „Bohužel se zdá, že obojí s námi zůstane dlouhodobě. Budeme se muset dlouhodobě chránit před oběma výzvami,“ dodal.
Momentální situace je taková, že v pondělí zemřel na koronavirus další starší pacient, čímž se počet úmrtí souvisejících s virem v Maďarsku zvýšil na sedm. Uvedených 167 potvrzených případů nákazy virem Covid-19 uvádí vládní webová stránka. (Zdroj: dailynewshungary.com)