Evropská komise zahájila řízení proti Maďarsku a Polsku kvůli omezování práv sexuálních menšin. U Maďarska vidí problém v novém zákonu, u Polska v zónách bez LGBT, oznámila Komise na svém webu. Oba státy o tom vyrozuměla dopisem.
Zatímco v maďarském případě je důvodem zejména nový zákon mimo jiné zakazující ve školách informovat o menšinové sexuální orientaci, u Polska jsou podle komise problémem zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky polských měst.
Oběma státům, s nimiž unijní exekutiva dlouhodobě vede několik oddělených řízení souvisejících s právním státem a evropskými hodnotami, odeslala komise dopisy a dala jim dva měsíce na reakci. „Rovnost a respekt k lidským právům jsou základní hodnoty EU,“ prohlásil mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke. „Komise použije veškeré nástroje, aby tyto hodnoty hájila,“ dodal.
Tvrdý postup vůči Maďarsku slibovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už minulý měsíc. Země tehdy schválila zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Norma mimo jiné znemožňuje ve školách osvětu týkající se sexuálních menšin.
Zákon ostře kritizovali aktivisté v Maďarsku i v zahraničí, přirovnávají ho k ruské právní normě, která v roce 2013 zakázala propagaci homosexuality. Před budovou maďarského parlamentu proti němu protestovaly tisíce lidí.
Polsko Evropská komise kritizuje už od minulého roku. Brusel loni odmítl finančně podpořit několik tamních měst, která se označila za „zónu bez ideologie LGBT“. „Dáváme jasně najevo, že když někdo nedodržuje hodnoty demokracie a rovnosti platné v Evropské unii, pak nemá nárok čerpat peníze z našeho projektu,“ prohlásila eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.