Maďarsko kvůli zastropování cen benzínu a nafty čelí mimořádně nebezpečné situaci. V rozhovoru pro televizi ATV to řekl šéf maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL Zsolt Hernádi. Podle něj by se cenový strop měl zrušit, protože dříve či později povede k nedostatku pohonných hmot. Informovala o tom agentura Reuters.
Nízké ceny pohonných hmot vedou k vyšší spotřebě. „Staví nás to před otázku, jak dlouho v tom ještě lze pokračovat,“ prohlásil generální ředitel společnosti MOL, která provozuje největší síť čerpacích stanic v Maďarsku. S 303 benzínkami je maďarská společnost také druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu.
Vláda Viktora Orbána zakročila proti vysoké inflaci tím, že zastropovala ceny benzínu a nafty na 480 forintech za jeden litr, což je zhruba 29 českých korun. Pro srovnání, průměrná cena benzínu i nafty se v České republice aktuálně pohybuje okolo 47 korun za litr.
Maďarské řešení však způsobilo obrovský zájem o pohonné hmoty a tím logicky i velkou spotřebu. Společnost MOL, která vlastní většinu čerpacích stanic v Maďarsku, proto zavedla omezení. Řidiči mohou za den natankovat maximálně 50 litrů pohonných hmot. Vedení firmy navíc nevyloučilo, že se tento limit může ještě snížit. Až do 27. května směli v Maďarsku za zastropované ceny nakupovat i lidé ze zahraničí, nyní už ale pro ně platí tržní cena.
Hernádi prohlásil, že rafinerie společnosti MOL v srpnu kvůli plánované odstávce přeruší provoz. Firma tak přijde o 65 procent svých výrobních kapacit. Aktuálně nevyrábí ani slovenská rafinerie Slovnaft, která rovněž patří do portfolia maďarské společnosti.
Maďarsko tak podle šéfa MOL má už jen třetinu z potřebného množství. Vedení firmy proto vzkázalo vládě Viktora Obrána, že je nyní potřeba vytvářet zásoby pohonných hmot a okamžitě zrušit zastropování cen.
Ke stanovení maximální ceny benzínu a nafty v Česku vyzýval už v březnu například šéf hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš. „Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách,“ prohlásil tehdy ve videu na sociálních sítích.
Expremiéra Babiše v jeho požadavcích podporovali další poslanci za hnutí ANO, kteří zveřejňovali příspěvky, v nichž upozorňovali na drahé pohonné hmoty. „Byl jsem na benzínce a je to síla. Víte někdo, co dělá vláda? Já ne,“ napsal na twitteru například bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Podobný nápad ale od začátku odmítá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten už před několika měsíci zpochybňoval, že by zastropování cen současnou situace s vysokými cenami vyřešilo. „Jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny, a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen,“ prohlásil už v březnu.