Neexistuje reálná šance, že by Ukrajina získala zpět obsazená území, prohlásil v neděli v projevu ke studentům letní univerzity ve Vajtě v západním Maďarsku ministr Orbánovy vlády Gulyás Gergely. Pro trvalý mír musí podle něj západní svět podporující Ukrajinu poskytnout Rusku bezpečnostní záruky a rozhodně ne členství Ukrajinců v NATO. Podobně se už dříve vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán.
„Je také jasné, že Rusko není hrozbou pro střední Evropu, protože za poslední rok a půl Rusové nedosáhli rychlých a průlomových výsledků,“ prohlásil maďarský ministr pověřený řízením úřadu předsedy vlády Gulyás Gergely, který je podle Barometru vlivu v roce 2023 11. nejvlivnější osobou v Maďarsku. Zároveň ale podle šéfa Orbánova úřadu neexistuje reálná šance, že by Ukrajina získala zpět obsazená území.
Bez Američanů se mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem určitě neuskuteční, dodal podle webu Hirado. Pro trvalý mír musí „západní svět podporující Ukrajinu poskytnout Rusku bezpečnostní záruky, ale rozhodně ne členství Ukrajinců v NATO“, přičemž v dlouhodobějším horizontu by trvalý mír na Ukrajině mohlo zajistit nasazení mírových jednotek a další podobná řešení.
Podobně se už dříve vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem na sociální síti X řekl, že Západ by měl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o zajištění bezpečnosti pro Ukrajinu, součástí dohody ale nemůže být její členství v NATO ani návrat Ruskem anektovaného Krymu pod správu Kyjeva.
„Měli bychom se s Rusy domluvit na nové bezpečnostní architektuře, abychom zajistili bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny, ale nikoli její členství v NATO,“ řekl Orbán na konci srpna.
Za zcela nemyslitelný označil Orbán návrat poloostrova Krym nelegálně ovládaného od roku 2014 Ruskem zpět do ukrajinských rukou. Nejlepší cestou k míru podle něj je, aby se do Bílého domu opět dostal Donald Trump a válku ukončil. „Ukrajince nemůžeme vynechat, musíme je zapojit, ale určujícím faktorem je záměr Spojených států,“ řekl.
Maďarská vláda navzdory ruské invazi na Ukrajinu jako jediná v Evropské unii udržuje s Moskvou zejména hospodářské kontakty. Sedmadvacítka na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi uvalila tvrdé sankce, které Budapešť kritizuje a Orbán opakovaně vyzval k jejich zrušení. Maďarsko odmítá Ukrajině poskytovat zbraně a nedovoluje, aby přes jeho území byla dopravována vojenská pomoc z jiných zemí.