Od konce roku 2013 vládne Babišovo ANO díky nedůstojné asistenci sociálních demokratů. ČSSD říká hlasy svých představitelů, že se vlastně obětovala a zabránila prý přímé vládě Babiše s okamurovci a KSČM, ale zároveň jí nevadí tolerance komunistů. Předchůdce Jana Hamáčka Bohuslav Sobotka se dokázal Andreji Babišovi vzepřít, a dokonce ho přiměl k odchodu ze společné vlády. Vzpomínáte na korunové dluhopisy za 1,5 miliardy Kč? Jenže ho tím paradoxně spíše posílil, neboť s politickou divizí jeho Agrofertu vládl dál. ČSSD neprosadila po volbách 2013 klíčové body svého programu a nechala se zatlačit Babišem do defenzivní pozice, která se nadále prohlubovala až k dnešní ponižující kolaboraci.
Jestliže na počátku námluv nemuseli všichni znát detaily Babišova příběhu, pak po vzájemných zkušenostech jim muselo být jasné nejpozději v roce 2015, kdože to ten Babiš vlastně je, o co mu jde a jaký je jeho styl spoluvládnutí s „koaličními“ partnery. To už byla známa mimo jiné kauza Agro Jevišovice, kdy nechal rozezlený boss vypálit roundupem pole nepoddajnému zemědělci. Již tehdy bylo jasné, že se na scénu dostávají metody ze sicilského Palerma.
V červnu 2015 se odehrála další významná a příznačná událost v éře společného vládnutí ANO-ČSSD. Babiš se tehdy velmi ostře pustil do poslance ČSSD Ladislava Šincla, který byl autorem poslaneckého návrhu změn v zákoně o pojišťovnictví, respektive zastropování odměn pojišťovacích zprostředkovatelů. Babiš jako ministr financí to považoval za nepatřičný vzdor vůči jeho vůli a zradu koaličního poslance.
Bezprecedentní a skandální byly metody nátlaku, které Babiš tehdy vůči Šinclovi použil. V Poslanecké sněmovně mával složkou, kterou si na pana Šincla nechal stvořit. Přesně podle rukopisu StB. Křičel, že má všechny informace o něm i o jeho rodině. Tvrdý útok měl ve skutečnosti zakrýt Babišův zjevný střet zájmů, jeden z mnoha. V roce 2014 totiž na český pojišťovací trh vstoupila slovenská firma Scheibner Insurance Broker, a to jako pojišťovací makléř, který si žádné regulace svých provizí rozhodně nepřál. Firma ve vlastnictví Andrejova bratra Alexandra Babiše, jeho ženy Martiny a synovce Martina. Jméno Scheibner v názvu odkazuje na dědečka Andreje Babiše a matku, která se tak jmenovala za svobodna, než se provdala za Štefana Babiše. Andrej Babiš svému mladšímu bratrovi vypomohl i v kauze údajného podvodu vůči společnosti ČEZ Slovakia, a to v době, kdy byl již ministrem financí české vlády a vykonával akcionářská práva v mateřské společnosti ČEZ ČR. Mnohé detaily expanze Andreje Babiše a jeho rodiny včetně geneze vztahů najdete v knize Tomáše Perglera „Příběh oligarchy“.
Ve druhé polovině roku 2015 muselo být i vedení sociálních demokratů zcela zřejmé, že se Babiš připravuje k tomu udělat z Česka filiálku své rodinné firmy. Jeho predátorské nastavení je zakódováno už v samotném názvu firmy Agrofert. Je to složené slovo. Agro znamená půdu, pole, zemědělství… Podle portálu Slovník.sk je ve slovníku cudzích slov i tento význam slova agro – „citový proces prudkého bouřlivého charakteru s krátce trvajícími vzplanutími, stav prchlivosti a podrážděnosti“. Slovo fert může odkazovat na heslo krále italské Sardinie Vittoria Amadea II (1666-1732) „Fides Est Regni Tutela“, což znamená – „Víra je ochráncem království“. Přičemž královstvím je Agrofert a vírou je víra ve vůdce AB. Ale možnou inspirací pro slovo fert mohla být i obyčejná slovenská fertucha, což znamená zástěra.
ČSSD vsadila na pragmatismus bez zábran a limitů. Heslo partaje je „každý den navíc je dobrý“. Nabízejí se různé otázky. Na koho všeho má Babiš se svým týmem složky? Bez nadsázky jsme pro něj všichni Šinclové. A o to více to platí pro vládní fíkový list ČSSD. Jejich podíl viny na potupě ČR je klíčový, neodpustitelný a zavrženíhodný. A asi jim už dochází, že se do příští Sněmovny nemusí ani dostat. Rozklad v přímém přenosu. Spolupodílnictví na seriálech podvodů a faulů nejhrubšího zrna je jakoby už ani netrápí. Že by Babišovy složky měly ty správné složky k zakleknutí? Zřejmě ANO.