
Angela Merkelová po teroristickém útoku v Berlíně FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Podle amerického magazínu Time teroristický útok v Berlíně naplno obnažil slabost kancléřky Angely Merkelové. Teď už je nad slunce jasné, že svou vstřícnou politikou do Německa importovala terorismus. Pikantní na tom je, že právě Time před rokem ve své prestižní anketě Merkelovou vyhlásil za Osobnost roku 2015, především díky vstřícnému přístupu k uprchlíkům.
Šéfredaktorka magazínu Nancy Gibbsová tehdy uvedla, že Merkelová poskytla „neochvějné morální vůdcovství ve světě, kde je ho nedostatek“. Time přitom ocenění Osobnost roku uděluje od roku 1927 těm, kdo podle mínění redakce nejvíce ovlivnili světové mínění za uplynulý rok.
Dnes je redakční komentář listu Time (21. 12. 2016) ve světle tragických událostí v Berlíně a po ročních zkušenostech s dopady migrační vlny mnohem příkřejší. V Německu se projevuje stoupající frustrace stále většího počtu lidí z neschopnosti státní moci kontrolovat nelegální příliv uprchlíků, zajistit bezpečnost vlastních lidí a vyhošťovat ty, kteří nárok na azyl nemají.
Stovky tisíc migrantů se v zemi pohybují bez dokladů a jejich pobyt je neznámý. Jedním z nich byl ostatně islámský radikál Amri, který způsobil smrt dvanácti lidí a vážná zranění desítek dalších na vánočním trhu v Berlíně. Selhávají úřady, tajné služby, policejní složky. Chaos, který zavládl po teroristickém útoku Amriho, který v Německu neúspěšně žádal o azyl, vyvolal velké znepokojení zejména na sociálních sítích. Lidé právem žádají, aby kancléřka Merkelová jasně řekla, jak chce narůstající problémy řešit.
[ctete]91130[/ctete]
Na tuhle otázku odpověď nemám
„Bylo to její rozhodnutí pustit minulý rok do Německa stovky tisíc migrantů, kteří mnohdy neměli ani pas, což policii znemožnilo zjistit alespoň to, o koho jde a odkud přichází,“ píše Time. „Konfrontována s tragickými důsledky chaotické, prakticky nekontrolované imigrační vlny se kancléřka opět nedokázala k věci postavit čelem. Nepřiznala chybu a neslíbila, že se alespoň pokusí nabídnout řešení. Tak jako vždy teroristický útok pouze odsoudila jako odporný čin.“
„Pokud se ukáže, že to udělal člověk, který v Německu požádal o azyl a o ochranu, bude to hrozné, bude to útok proti občanům, kteří pomáhají uprchlíkům. Milióny lidí včetně mne se ptají, jak je možné, že na vánočních trzích, které jsou oslavou života, dojde k vraždě? Na tuhle otázku odpověď nemám,” řekla Merkelová na tiskové konferenci, na kterou čekal celý svět, a odešla.
V Německu – pokud jde o kontrolu a zvládání migrace – podle všeho selhávají všechny složky státního aparátu. Tunisan podezřelý z útoku na vánoční trh v Berlíně se v první řadě vůbec neměl stát účastníkem azylového řízení, protože pochází z takzvané bezpečné země, a není proto důvod poskytovat mu v Evropské unii ochranu. Když už se jím stal a tajné služby ho sledovaly, bylo jejich úkolem identifikovat a eliminovat skutečné riziko.
Americký list připomíná i další letošní tragické případy islamistů, kteří přijeli do Německa s teroristickým úmyslem nebo byli rychle zradikalizováni. „Například pákistánský teenager, který zranil sekerou pět lidí sekerou a nožem ve vlaku poblíž Würzburgu v polovině července, nebo Syřan, který přivodil výbuch bomby poblíž baru v Ansbachu a zranil nejméně tucet lidí. Oba tito útočníci využili německou otevřenost vůči uprchlíkům pro vstup do země. A oba vyhlásili věrnost Islámskému státu krátce poté, co přišli.“
Německo se loučí s iluzí bezpečnosti
V měsících, které zbývají do německých parlamentních voleb v příštím roce, bude šance Angely Merkelové na výhru záviset na její schopnosti získat si ty voliče, kteří vnímají celou řadu hrozeb a mezi nimi nejakutněji hrozbu masové migrace. „Další útoky, jako na vánočním trhu v Berlíně, budou jen zvyšovat pocit ohrožení. V průzkumu Pew Research, zveřejněném už v červenci, 61 procent respondentů v Německu míní, že příchodem uprchlíků se zvýšila pravděpodobnost terorismu,“ píše Time.
List v této souvislosti připomíná posilující protiuprchlickou formaci AfD, dosahující v celostátních průzkumech kolem 15 procent. „Vhledem k tomu, že strana byla založena teprve v roce 2013, většina jejích podporovatelů pochází ze zavedených stran, zejména křesťanských demokratů Angely Merkelové.“
„Poté, co skončila studená válka a padla Berlínská zeď, si mnozí mysleli, že zahraniční a bezpečnostní politika není nutná, protože jsme obklopeni přáteli,“ říká Norbert Roettgen, poslanec za CDU a předseda parlamentního zahraničního výboru. „Teprve v posledních několika letech bylo Německo nuceno rozloučit se svou iluzí bezpečnosti. Teď problémy přicházejí k nám a my je musíme řešit,“ dodává.
Před prosincovým sjezdem křesťanských demokratů Angela Merkelová přece jen trochu obrátila. Hovořila o zákazu zahalování žen burkou a slibovala, že už opakování další masivní imigrační politiky nepřipustí. Zdálo se, že to zabralo. Průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že se jí daří získávat zpět ztracenou přízeň voličů. Otázkou je, zda to bude stačit i po masakru v Berlíně a Merkelová se stane počtvrté v řadě kancléřkou, táže se Time.
[ctete]90949[/ctete]