ROZHOVOR / Slovenská herečka, diplomatka a politička Magda Vášáryová (*1948) patří k významným osobnostem středoevropského intelektuálního a politického světa.
Máte zkušenosti z československé diplomacie, stále působíte na Slovensku i v Česku. V čem vidíte odlišnost Slováků a Čechů jako politických národů? Co naopak máme společné?
Mezi českými zeměmi a Slovenskem lze v historii najít všelijaké rozdíly. Náš osud se začal výrazně rozcházet po roce 1867, když vzniklo dualistické Rakousko-Uhersko a Slováci byli podrobeni nemilosrdné maďarizaci. Trvala přes 50 let a málem nás jako národ zničila. Za záchranu vděčíme Československu, které nám umožnilo rekonstrukci národních institucí a symbolů. Jenže jsme se stále nezbavili pocitu národní méněcennosti a folklorismu jako našeho údajně jediného kulturního bohatství. Bude třeba následovat rady slovenského historika Ľubomíra Liptáka, že se musíme přihlásit k dědictví Uherského království, které jsme přenechali Maďarům. S Čechy máme společné nezpracované romantické pocity plebejských národů. To nás hodně brzdí.
Je pro vás překvapení, jak obrovská část slovenské společnosti akceptuje proruské dezinformace?
Ne, to bych byla velmi naivní, kdybych nad tím stála v úžasu. O některých z těchto tendencí víme už dávno. Jedna polská vesnice za našimi hranicemi byla před lety celá pro vstup Polska do NATO a jen o tři kilometry dále slovenská vesnice stála celá proti NATO a Americe. V roce 2003 jsme to politickou i občanskou kampaní vytáhli na 52 % podpory pro vstup do NATO a pro jasné strategické směřování Slovenska na Západ. Ale dalo to práci, a ta nás teď čeká znovu.
Proč má na Slovensku tak silnou váhu „slovanský akcent“, přestože panslavismus se už mnohokrát demaskoval jako ruský imperialismus?
Panslavismus je naší intelektuální tradicí. Jan Kollár a Pavel Josef Šafařík byli přece Slováci. Slovenský buditel Ľudovít Štúr samozřejmě nikdy nebyl v Rusku a náš velký pansláv Hurban-Vajanský až na konci svého života. Idea Ruska jako slovanského „dubiska“ je však v každé slovenské učebnici historie i literatury. Nicméně tradiční pasivní panslavismus najednou ožil v některých slovenských politických uskupeních, které počítají s ruskou finanční pomocí…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.