Od doby, kdy na pražském magistrátu vládne Adriana Krnáčová z ANO, sledujeme výrazný posun politiky hlavního města směrem k Číně. To dokazuje nejen loňská sesterská smlouva s Pekingem, ale také odmítnutí gesta, které mnohé české veřejné instituce pravidelně dělají – vyvěšení tibetské vlajky.
Dne 10. března si každý rok připomínáme výročí tibetského národního povstání roku 1959. Během dvou let bylo zavražděno téměř 90 tisíc Tibeťanů a dodnes na území okupovaném komunistickou Čínou sledujeme likvidaci svobody a zejména tibetských tradic. Čtrnáctý dalajlama je nucen žít v exilu a v zemi se podařilo zničit téměř vše, co by připomínalo tisíciletou historii.
[ctete]48726[/ctete]
Česká republika byla vždy státem, který se okupovaných a jinak perzekvovaných zemí zastával a dalajlama byl přítelem bývalého prezidenta Václava Havla. Odklon od těchto tendencí sledujeme už několik let, zejména v souvislosti s nástupem současné hlavy státu Miloše Zemana. Toho totiž nijak netrápí lidská práva, ale hlavně peníze. Rád sice tvrdí, že jsou to investice pro Českou republiku, ve skutečnosti ho trápí spíše financování jeho volební kampaně.
Teď se k celé věci po zemanovsku postavilo bohužel i hlavní město, jako již několikrát. Metropole prý nevyvěšuje žádnou vlajku kromě České republiky a Evropské unie. Aspoň máme jasno.
V letošním roce se akce zúčastní 41 z 57 pražských městských částí a 706 obcí v celé zemi. Ostuda pražského magistrátu, který asi také čeká na domnělé investice z Číny, tak snad přebije zájem těch, kdo sebe a svou zemi Číně prodat nechtějí. Na rozdíl od primátorky či prezidenta.