V sobotu dopoledne zahájilo stanové městečko provoz. První autobus přivezl do pražské Troji 16 uprchlíků, kteří byli doposud na pražském hlavním nádraží. Hasiči postavili městečko v noci na čtvrtek. Stany mají kapacitu 150 osob, disponují sociálním vybavením, toaletami i sprchami. Podle tiskového mluvčího pražského magistrátu není jasné, kolik dní uprchlíci ve stanovém městečku stráví.
„Stanové městečko je od dnešního dne v provozu. Hasiči tam krátce po poledni vypravili první autobus s ukrajinskými uprchlíky, a to v počtu 16 lidí,“ uvedl deníku FORUM 24 tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.
„Toto stanové městečko funguje jako taková rozšířená čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které se nachází v pražských Vysočanech. To znamená, že lidé, kteří chtějí do stanového městečka, se tam nemohou dostat samovolně, ale musí projít procesem v tomto krajském asistenčním centru,“ okomentoval Hofman, podle kterého se jedná o „klasický proces, kdy cizinecká policie posuzuje to, zda mají nárok na vízum a další náležitosti“.
Doposud bylo do areálu převezeno 16 uprchlíků, kteří strávili několik posledních nocí na pražském hlavním nádraží. Podle Hofmana ještě není jasné, kolik dalších uprchlíků sem bude během soboty 14. května přesunuto. „Bude záležet na tom, kolik uprchlíků přijde do asistenčního centra pomoci a kolik bude mít zájem o ubytování v tomto stanovém městečku,“ dodal Hofman.
Městečko bylo postaveno mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Hasiči stanové městečko vybudovali v noci na čtvrtek. Na místě je k dispozici deset stanů sloužících k ubytování a deset stanů jakožto zázemí pro koordinátory provozu. Prostory disponují kuchyní, jídelnou, sanitárním vybavením i dětským koutkem. Ministr vnitra uvedl, že se skutečně jedná o dočasné a krátkodobé ubytování. „Stále tlačíme na Maďarsko, aby nám pomohlo zrychlit screening příchozích osob,“ dodal.
Uprchlíci by měli v Troji ovšem pobývat, dokud se nerozhodne o tom, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Doposud není jasné, kolik dní bude takové vyřizování trvat, a tedy kolik dní bude stanové městečko představovat nový domov pro ukrajinské uprchlíky. „Včera jsem četl, že pan ministr vnitra, který dal pokyn k vybudování města, mluvil něco o 60 nebo 90 dnech, ale to je spíše otázka na vládu a její pravidla,“ uzavřel Hofman.
O velkém náporu uprchlíků v Praze hovoří v posledních dnech i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se v pátek sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem, se kterým hovořil o současné uprchlické situaci v Praze. „Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů,“ uvedl pražský primátor.
S ukrajinským velvyslancem @YPerebyinis jsem mluvil o současné uprchlické situaci v Praze. Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) May 14, 2022
Na hlavním nádraží v Praze v nedůstojných podmínkách údajně přebývají stovky uprchlíků romského původu, kteří čekají na to, až bude prověřeno, zda nemají dvojí občanství. Pokud by se prokázalo, že disponují jak ukrajinským, tak i maďarským občanstvím, neměli by nárok na dočasnou ochranu v České republice.