NÁZOR / V každé politické straně se vyskytnou jedinci, které by šlo označit za „slabší kusy“. Proč tam setrvávají a proč se je nikdo nepokouší nějak citlivě vykázat, je složité téma. Možná mají zásluhy z dob zakládání, třeba na někoho něco vědí, možná umí sehnat peníze. Důvody mohou být různé. Za starých časů, když byl svět ještě údajně v pořádku, ale takové straníky trochu cudně schovávali před světem, aby nebyla ostuda. Dnes ovšem někdy stojí dokonce v čele. Šéfka Trikolory Zuzana Majerová je klasický případ.
Jan Špaček v jednom ze svých pořadů na herohero.co položil Majerové pár záludných otázek. Možná by ale nebyly záludné, kdyby je položil někomu jinému.
„Evropská unie má 12 hvězd na vlajce,“ říká Jan Špaček.
„Dvacet sedm,“ tvrdí Majerová.
„Ne, 27 států, ale je tam jenom 12 hvězd. To nebyla otázka. Jak dlouho existovala Třetí říše v Německu?“
„Tak to jste mě zaskočil.“
„No trochu jsem vám napověděl v té první informaci.“
„Jo myslíte těch 12, jo?“
„1933 až 1945. 12 let. Nic neříkám, jenom to tak konstatuji.“
„Jo jo jo jo jo.“
„Myslím že o něčem to vypovídá. Já nevím úplně jako o čem.“
„Je pravda, že to, co nestihnul Hitler ve 20. století, Evropská unie může zdatně dokonat.“
„Jo?“
„Já myslím, že k tomu má nakročeno, nemyslíte?“
(Moderátor v obranném gestu mává rukama. Majerová sebejistým hlasem a s uhrančivě lstivým pohledem pokračuje.)
„Rušení práva veta.“
„Tak to za Hitlera nebylo, to je pravda.“
„Vznik superstatu, společné daně, společná zahraniční politika, společná destrukce hospodářství, těžko říct,“ završuje předsedkyně a kandidátka sled svých myšlenek s triumfálním výrazem.
Z tohoto rozhovoru vyšla Zuzana Majerová stejně špatně, jako kdysi pochodil Andrej Babiš se svou (ne)znalostí astronomie ve školní třídě před dětmi. To, na co byla šéfka Trikolory tázána, nejsou znalosti, které by se někdo musel v potu tváře nabiflovat. Patří k jakémusi obecnému povědomí, které člověk očekává sice ne od celé populace, ale od lidí, kteří chtějí zasahovat do evropské politiky, nepochybně ano.
Samozřejmě se dá žít bez toho, aby člověk věděl, kolik hvězd je na vlajce Evropské unie. Stejně tak lze nepochybně vykonávat celou řadu povolání, aniž někdo tuší, že se Hitler dostal k moci v roce 1933, přestože se to opakuje stále kolem dokola. Je záhada, že si někdo takovou věc nezapamatuje. Že Třetí říše skončila porážkou ve 2. světové válce v roce 1945, by nemělo být pro zákonodárce velkým tajemstvím.
Pokud někdo neustále srovnává Evropskou unii a nacistické Německo a přirovnává EU k Třetí říši, měl by aspoň vědět, které byly ty první dvě říše a jak to bylo s tou poslední.
I bez ohledu na historická data to ale nedává žádný smysl. Předně do Evropské unie státy vstupují dobrovolně, v dotyčných zemích se koná referendum, a to dokonce bez toho, že by nějaká evropská (bruselská) armáda zemi předtím okupovala a prováděl se podobný prolhaný rituál, jako to dělají Rusové na anektovaných územích. Evropská armáda nemůže nikoho okupovat už proto, že neexistuje.
Pokud jde o to, co nestačil Hitler dokončit, skutečně tam jsou některé položky jeho plánu. Z těch podstatných snad ale Zuzana Majerová a její věrní nemohou Brusel vážně podezírat.
Nacisté zavraždili šest milionů Židů, ve světové válce, kterou vyvolali, padly za oběť desítky milionů lidí. Češi, kteří by přežili, měli být buď vystěhováni někam do východních stepí, nebo využiti k otrocké práci.
V debatě pod videem si z Majerové sledující dělají legraci a ptají se, jestli pro Německem přepadené Polsko v roce 1939 byl hlavní problém, že nemělo právo veta.
To ostatní jsou od Majerové jen běžné omleté fráze. Unie, kde žije půl miliardy lidí ve společném ekonomiclém prostoru bez hranic, samozřejmě musí koordinovat své vztahy se zeměmi mimo ni. Říká se tomu zahraniční politika. Díky ní je možné vyjednat výhodnější smlouvy se státy ve světě, protože takový kolos už je nějaká váha, zatímco jen málo evropských států by jednotlivě někdo bral stejně vážně, jako už musí brát vážně EU celou. To samé se týká problémů migrace, obrany, energetiky a lidských práv.
Je celkem pochopitelné, že se entita jako Trikolora zasnoubila s SPD Tomia Okamury. Podobnými vzdělanci, jako je Zuzana Majerová, to tam překypuje. Jiří Kobza nevěřící v přistání Američanů na Měsíci, Radek Koten věřící ve škodlivost mikrovlnek, Zdeněk Kettner, který tvrdil, že Joe Biden dostal 100 milionů falešných korespondenčních hlasů (přitom dostal 81 milionů všech dohromady). Společné je i podlézání Rusku a šíření jeho zcela prolhané propagandy. Prolhaná je tak, že to nikdo soudný nemůže brát vážně.
Straníky nevalné kvality mohou velké strany někam schovat. Pokud jsou podivní všichni a šéf či šéfka strany taky, je to už praktický problém. S tím si ale Trikolora a SPD vzhledem k nevelkému rozhledu svých voličů jistě nějak poradí. Svůj k svému.