Majitel moskevského klubu Mutabor, kde se konal takzvaný „téměř nahý“ večírek ruských celebrit pořádaný bloggerkou Anastasií Ivlejevovou, daroval moskevskému kostelu úlomky relikvií svatého Mikuláše Divotvůrce. Aktéři akce, která pobouřila konzervativní proválečné kruhy, se nyní veřejně omlouvají z obavy před trestním postihem a kvůli komplikacím v jejich profesním životě.
Majitel klubu Michail Danilov tvrdí, že částečky relikvií koupil ve Vatikánu už v listopadu a jen čekal na leden, aby je mohl církvi předat. „Máme několik klubů, včetně Mutaboru, který proslul nedávnými událostmi. Ale my říkáme, že jsme proti tmářství, ďábelství a podporujeme církev,“ říká Danilov na videu zveřejněném na kanálu MASH.
Kromě obviňování z „LGBT propagandy“ začínají být účastníci akce najednou prověřováni i ohledně svých peněz. Televizní kanál REN informoval, že Ruská autorská společnost podala na Mutabor žalobu a organizace chce vysoudit 537 tisíc rublů jako odškodné za hudbu, která údajně hrála na večírku Ivlejevové.
Mezi těmi, kdo se omluvili, byli zpěváci Filipp Kirkorov, Dima Bilan a Lolita Miljavskaja a také televizní moderátorka Ksenia Sobčaková. Nasťa Ivlejevová se za „téměř nahý“ večírek omluvila dvakrát. Dne 29. prosince jí byla za uspořádání akce uložena pokuta 100 tisíc rublů. Samotný večírek byl soudem uznán jako „propagace netradičních sexuálních vztahů“. Dne 6. ledna vyšlo najevo, že rapper Vacio, který si za účast na večírku Ivlejevové odseděl 15 dní ve vazbě, byl znovu zatčen podle správního paragrafu o výtržnictví.
Telegramový účet „Ostorožno Novosti“ upozornil, že „První kanál“ vystřihl z pořadu „Vánoční večírek s Grigorijem Lepsem“ vystoupení účastníků párty Filipa Kirkorova a zpěvačky Glukozy.
„Je to legrační: majitel Mutaboru, podnikatel Michail Danilov, který vlastní nebo vlastnil nejznámější moskevské kluby (Space, Gipsy, Icon a další) a který dříve tvrdil, že už 11 let v řadě jezdí na Ibizu a stýká se s hvězdami světové taneční hudby, se najednou objevil jako církevní mecenáš umění,“ píše na síti X novinář Dmitrij Kolezev.
Kolezev vyjadřuje určité pochybnosti o upřímnosti jednání majitele klubu.
„Zveřejněné video však budí dojem, že Danilov při předávání daru zapomněl, čí relikvie předává (a musel nahlédnout do papíru). Prohlásil také, že je ‚proti tmářství‘, aniž by zřejmě věděl, že ‚tmářství‘ je opozice vůči pokroku, osvícenství, vědě a ‚tmáři‘ jsou obvykle nejkonzervativnější náboženští představitelé. Pro zajímavost jsem si prohlédl Danilovův instagram, žádné fotky kostela jsem tam dříve nenašel a majitel nočního klubu se náboženskou tematikou zabýval už dříve, například vzdal hold sexy ‚andělům‘ z nočního klubu,“ zjistil novinář.
Političtí analytici se domnívají, že Kreml využil skandálu kolem večírku, aby odvedl pozornost veřejnosti od důležitých domácích i zahraničních událostí, jako je pokračující ruská invaze na Ukrajinu, zničení další ruské válečné lodi Ukrajinci, rostoucích cen potravin a ekonomických problémů.
Pronásledování ruských umělců, kteří se zúčastnili „téměř nahého“ večírku, bylo zahájeno na příkaz administrativy Vladimira Putina. Deníku The Moscow Times to sdělily zdroje z vlády, Státní dumy a prezidentské administrativy.
Podle těchto zdrojů se Kremlu vyplatilo nabídnout Rusům, aby nahromaděnou negativitu ve společnosti nasměrovali na postavy pop kultury. „Především jde o přepnutí pozornosti občanů a nasměrování hněvu z Kremlu na chamtivé hvězdy,“ řekl novinářům pod podmínkou anonymity jeden ze současných ruských vládních činitelů.
„Takto rozsáhlá kampaň za diskreditaci těchto hvězd je již vnitřní politikou. Bez Putinova souhlasu a bez týmu supervizora vnitřní politiky Sergeje Kirijenka a supervizora televize a státních médií Alexeje Gromova je to prostě nemožné. Za toto téma lobbovaly bezpečnostní služby, FSB,“ řekl listu další ruský činitel blízký Putinovu volebnímu štábu.