Finský provozovatel energetické sítě Fingrid podal u helsinského soudu žádost o zabavení ropného tankeru Eagle S. Firma se tímto krokem snaží zajistit pohledávku na náhradu škod spojených s poškozením podmořského energetického kabelu Estlink 2. S odvoláním na čtvrteční sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters.
Podmořský kabel spojující Finsko a Estonsko byl poškozen 25. prosince. Následující den finská pohraniční stráž, která velí v Baltském moři, na palubu lodi vstoupila a odplula s ní do finských vod. Finské úřady incident vyšetřují jako sabotáž. Mají podezření, že posádka lodi kabel poškodila záměrně, a to kotvou plavidla taženou po mořském dně. Finská policie z činu podezřívá sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru. Námořníci mají zákaz vycestovat.
Finské úřady předpokládají, že loď plující z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovů je součástí ruské stínové flotily. Tak se označují plavidla, která Rusko využívá pouze neoficiálně, aby obešlo sankce a mohlo vyvážet například svou ropu.
Od roku 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, zaznamenaly státy ležící podél Baltského moře už více incidentů, při kterých byly poškozeny podmořské energetické a telekomunikační kabely a rovněž plynovody.
Zhruba 150kilometrový kabel pro vedení elektrické energie Estlink 2 spojil v roce 2014 finské Porvoo s estonským městem Püssi, čímž navázal na podmořské spojení kabelu Estlink 1. Tento kabel, který nadále funguje, v roce 2006 propojil finské Espoo a estonské Harku.