Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil sněmovně schválit vládní návrh na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek pro nebezpečnou jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Sněmovna by mohla o zrušení zákona hlasovat už na své dubnové schůzi. Pro kladné stanovisko dnes hlasovalo devět přítomných členů výboru, pouze dva se zdrželi, proti nehlasoval žádný poslanec.
Dřívější komunistický návrh (třetí pokus o zrušení zákazu dodávek) se dočkal v roce 2016 svého projednání, ale poslanci jej nakonec zavrhli. Důvodem byl zejména fakt, že byl stejný zákon připravený také právě vládou a mnozí poslanci (včetně některých vládních rebelů) žádali stanovisko Izraele, což je náš spojenec, jehož chce íránský režim v nejbližších letech zlikvidovat („vymazat z mapy“). Nyní již stanovisko máme, z Izraele zazněly silné obavy, zároveň má však izraelská vláda pochopení pro případnou podporu íránského jaderného programu z České republiky, protože jinak by se stejně našel jiný gauner, který by nás nahradil.
Možná někteří z vás nepovažují Izrael tak úplně za našeho kamaráda, ale přinejmenším spojenec „z rozumu“ to jistě je. Je tu však ještě závažnější problém. Íránský diktátorský režim už desítky let vyhrožuje také nám. Nejsme proti němu nijak chráněni, a tak je pravděpodobné, že za pomoci našich dodávek zkusí po čase zabít i nás. Dokonce i komunisty a naši vládu. Chystá totiž jadernou zbraň hromadného ničení. Za vlády George W. Bushe byl plán takový, že zaútočí‑li Írán na Evropu, budou první balistické střely s jadernými hlavicemi zlikvidovány ještě na své dráze pomocí systému, který měl být vybudován v Polsku a českých brdských lesích. Následně by byl bohužel nutný útok, který by Írán včetně všech civilistů rozbombardoval. Poté, co prezident Obama zrušil výstavbu obranného deštníku, je situace podobná, jenže by útok na Evropu nebyl odražen. Jinak řečeno, nejprve by byla rozbombardována třeba střední Evropa a teprve následně Írán.
Čeští voliči však takovou krutost svým poslancům proti svému zájmu odpouštějí. Jaké pro to mohou mít důvody? Hlavním důvodem asi bude, že si, stejně jako jejich zástupci, riziko neuvědomují. O jaderné válce se po skončení války studené přestalo mluvit a lidé se jaderných zbraní přestali bát. Dalším souvisejícím důvodem může být nepředstavitelnost. V souvislosti s ministrem Babišem se často píše, že lidé jsou ochotni odpustit politikům krádeže, které jsou tak velké, že jsou pro ně nepředstavitelné, zatímco nad krádeží padesátikoruny se pohoršují. Obdobně je zřejmě pro spoustu lidí nepředstavitelný jaderný útok.
Sociální demokraté jsou většinově přáteli íránského režimu dlouhodobě, snad z naivity, snad proto, aby se mohli pochlubit pracovními místy, která díky nebezpečnému vývozu do Íránu zachrání.
Babišova strana však může mít ještě jinou silnou motivaci. Tedy samotný Babiš rozhodně. Jak už jsme vás informovali, na zrušení embarga má největší zájem jeho blízký obchodní partner miliardář Ivan Zach, což je nyní již většinový vlastník televizní stanice Prima, jak je veřejně známo. Ano, to je ta televize, která si zve do diskusního politického pořadu ministra Babiše bez oponentů, aby se mohl sám se sebou pohádat, respektive sdělit občanům, co má na srdci. Zkrátka taková malá reklama na Babiše.
Navíc vlastní nizozemskou společnost, která na reklamním trhu zastupuje mimo jiné Babišovu rozhlasovou stanici Impuls. V Nizozemsku, kde jsou shodou okolností nízké daně, sídlí jistě proto, že je tam hezky.
Jenže kromě toho je Zach také vlastníkem různých významných nemovitostí či kyperského koncernu GES Industry Europe. Na Kypru, kde jsou shodou okolností také nízké daně, sídlí jistě proto, že je tam ještě lépe než v Nizozemsku. Tady je kámen úrazu. Součástí tohoto kyperského koncernu je jedna bohatá firma – ZVVZ. Sídlí v Milevsku. Pokud je vám název města povědomý, vězte, že nesídlí na Kypru, nýbrž v okrese Písek. Vyrábí vzduchotechnická zařízení a Babišův spojenec Zach by je chtěl ve velkém vyrábět právě pro jaderný program íránských diktátorů. Pro ten, který může být následně použit proti nám samotným. I kdyby jen k vydírání.