Jako absurdní a protismyslné odmítá Občanské sdružení majitelů domů (OSMD) vládou navrhované nařízení o odsunutí splatnosti nájemného. Jak řekl deníku FORUM 24 jeho místopředseda Milan Krček, toto nařízení se obrátí jak proti soukromým majitelům, tak i proti nájemcům. „Když si lidé zvyknou pár měsíců neplatit, tak už to nedoplatí, což ale vláda zcela pomíjí, je jí to jedno,“ dodává.
Odsun splatnosti nájemného považuje Krček za „velice nebezpečný precedent“. Spatřuje za ním Babišovu snahu zavděčit se voličům, k nimž takto vysílá jen falešný vzkaz, že je ochrání. Opak je ale pravdou.
Majitelé domů si nechali od JUDr. Hany Kordové Marvanové vypracovat právní analýzu a chystají společné stanovisko pro pozměňující návrh. Vadí jim, že vláda svým návrhem jen přesouvá problém na majitele nemovitostí a neuvědomuje si, že tím uvrhuje do nebezpečí mnoho dalších lidí, kteří mohou sami upadnout do druhotné platební neschopnosti, neboť hrozí, že spousta odložených nájmů se nikdy nesplatí. Místopředseda OSMD v této souvislosti poukazuje na to, že předmětný zákon může mít na pronajímatele o to horší dopad, že většina členů sdružení jsou nepodnikající soukromé osoby podle § 9 zákona o dani z příjmů, a na ty se žádná úleva nevztahuje.
Hlavní potíže návrhu zákona o odkladu nájemného v době krize popsali majitelé domů ve svém prohlášení. Pokud už stát vydává nařízení o odkladu plateb, měl by poskytnout i záruky za nedobytné pohledávky pronajímatelů vyplývající z tohoto nařízení, jsou přesvědčeni. Ještě lépe by to mohlo napřímo zajistit Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Může připravit mimořádnou dávku, kterou samozřejmě lze administrovat – máme krizovou situaci a když jde tvořit a schvalovat takovéto nesmyslné návrhy, jde určitě i nalézt i kanál, který to k těm lidem dostane,“ navrhuje Krček možnost, jak odstranit hlavní problém novely. Ta je podle něj navíc i zbytečná, neboť majitele po tři měsíce beztak ochrání před výpovědí stávající ustanovení Občanského zákoníku.
Podle majitelů domů by tedy bylo ideální, kdyby vláda v tomto směru raději nedělala legislativně nic. „Lidé se domluví a trh si to srovná,“ je přesvědčen Krček, který už nabyl dojmu, že autoři předmětného zákona si majitele domů zařadili jako jakousi nevýznamnou skupinu.
Zcela odlišně oproti majitelům domů ovšem ministryně financí Alena Schillerová přistupuje k bankám. Když žádala po Bankovní asociaci, aby banky lidem postiženým krizí poskytovaly bezúročné úvěry, nabídla jim přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku státní garance ve výši 80 procent jistiny. Ani s tím se ale banky nespokojily. „Část bankovních ústavů od nebožáků, kteří k nim jdou pro ‚koronavirový úvěr‘, nadto požaduje bianco jistinu, kdy ti lidé ručí vším, co mají,“ upozorňuje Krček s tím, že se jedná o ústavy, které ještě z minulého období „přetékají kapitálem“.
Schillerová, která v otázce odkladu již běžících hypoték a dalších úvěrů předesílala, že na dobu odkladu bude usilovat o jen minimální úročení, u bank nepochodila. „Samozřejmě se jí vysmály, což podpořila i Evropská bankovní federace, která trvala na tom, aby úroky po dobu případného odkladu běžely v nezměněné výši – a vláda na to bez dalšího přistoupila,“ shrnuje neúspěšnou misi Aleny Schillerové místopředseda OSMD.
Jak také připomíná, s jeho sdružením, které v minulosti zákony běžně připomínkovalo, tentokrát nikdo nejednal. „Máme informaci, že ta myšlenka vznikla během jednoho až tří dnů před tím, než 31. března bylo hotové paragrafové znění,“ dodal podrobnost od nejmenovaného zdroje blízkého vládě.
Návrhem zákona o odkladu nájemného v době krize se vláda navíc vlamuje do otevřených dveří. „Své členy vyzýváme k tomu, aby byli k nájemcům vstřícní už jen proto, že je budou potřebovat. Tento přístup může vycházet ze srdce stejně jako z hlavy. I pronajímatelé s tvrdším přístupem vědí, že by si necitlivým jednáním v současné situaci jen pokazili vztahy s nájemci, o což nikdo nestojí. Sdružení proto vybízí k tomu, aby se nájemci v těžkostech dohodli na splátkovém kalendáři. „Ale zákonná norma, která řekne ‚nemusíte platit nájem‘, zakládá k vážným problémům na obou stranách,“ varuje Krček, který zároveň potvrzuje, že majitelé domů jsou ochotni se dohodnout.
Ochranu nájemců před výpovědí smlouvy pro neplacení nájemného z důvodu těžkostí v čase krize by i podpořil. Zákaz výpovědi po dobu krize funguje i v Německu, žádnou zvláštní možnost odkladu platby nájemného kvůli pandemii koronaviru tamní vláda ale nezavádí. Platební povinnost je ale nezrušená a platby lze, alespoň teoreticky, vymáhat soudně. „Ale všichni vědí, jak soudy posuzují situaci, takže se nikdo stejně nebude soudit,“ vysvětluje s tím, že předmětný zákon na ochranu nájemců především vybízí k uvážlivosti. „Němečtí zákonodárci tím lidem v podstatě vzkazují: ‚Lidi, neblázněte a normálně se dohodněte‘, což je velice chytré řešení!“ vyzdvihuje Krček německou úpravu.