
Lubomír Zaorálek a Libor Rouček na celodenní stávce akademiků kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

ROZHOVOR / Libor Rouček, sociálně demokratický politik, mluvčí ČSSD a vlády Miloše Zemana, počátkem století poslanec sněmovny a pak v letech 2004 až 2014 poslanec Evropského parlamentu, ze strany nyní vystoupil. V rozhovoru pro FORUM 24 vysvětluje, jaké byly jeho důvody.
Ještě koncem loňského listopadu jste mi řekl, že čekáte, jaký bude ve vaší straně další vývoj. Měl jste dojem, že se tam přece jenom něco může změnit k lepšímu?
Ten dojem jsem vůbec neměl. Jak Luboše Zaorálka, tak Janu Maláčovou jsem na to upozorňoval. Byl jsem od samého začátku proti tomu. Jana Maláčová to viděla jako někdejší koncept francouzské levice, kde také vytvořili takzvanou národní nebo lidovou frontu. Upozorňoval jsem, že ani francouzský komunista by nikdy nešel s krajní pravicí. Na rozdíl od českých komunistů, kteří dlouhodobě po Praze a v jiných městech dělali společné demonstrace s českou krajní pravicí, společně sbírali podpisy za odchod z EU a NATO. Na to jsem Janu Maláčovou a Luboše Zaorálka upozorňoval, prostě nenechali si říct.
A myslíte si, že oni jsou o tom nějak ideově přesvědčení, že to dělají správně, nebo je to čistě takový strategický kalkul?
Nejsem si jistý, že jsou o tom přesvědčení, protože koneckonců Jana Maláčová studovala v Německu, v Británii. Musí vědět, jak vypadají evropské sociálnědemokratické strany, jakou mají ideologii, jakou mají strategii a taktiku, s kým jsou ochotní spolupracovat v politickém spektru a s kým ne. Ale obávám se, že tam není žádný skutečný strategický záměr. Jediná snaha je, jak se znovu dostat do sněmovny. Za každou cenu, a proto jsou ochotní vlastně jít s kýmkoliv. Namísto toho, aby si strana budovala svoji vlastní identitu. Aby nepodporovala ani vládu, ale ani komunisty, Andreje Babiše, Motoristy, krajní pravici.
Lidé mi říkají často, že když jsou někde nalevo od středu, ať jsou sociálně demokratické nebo nějaké sociálně liberální orientace, v podstatě nemají koho volit. Pravici z těch stran, které jsou dnes ve vládě, volit nebudou. Babiše volit nebudou, ale také nebudou volit komunisty, nebo Tomia Okamuru a Motoristy.
Tam vidíte volný prostor?
Ten tady je a zvětšuje se. I po určitých problémech, které mají Piráti. Místo toho, aby si sociální demokracie znovu od počátku budovala sociálně demokratickou identitu, tak jak je to všude po Evropě. S výjimkou Slovenska, kde jsou dvě strany, které se označují jako sociálně demokratické, ale se sociální demokracií nemají už teď nic společného.
A problém je, jak v tom dopise píšu, v pojetí samotné demokracie, jak vnitrostranické, kde už žádná skoro není, tak i ve vnímání obecně. Když si poslechnete, co Luboš Zaorálek vypráví, to je naprostá katastrofa. To se sociální demokracií nemá nic společného.