Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce stejně jako komunisté v neděli zavřít obchody. Její nápad, který navíc dává do falešné souvislosti s aktuální pandemií čínského koronaviru, je ovšem natolik protismyslný, že by se minul všemi vytouženými účinky.
Ve zjevné snaze zamaskovat neúspěch se zajištěním ochranných pomůcek lidem působícím tzv. v první linii si ministryně Maláčová pomáhá jedním zákazem navíc – jako by v době stavu nouze bylo zákazů málo, navrhuje zakázat supermarketům, aby měly otevřeno v neděli. Lidé mají nakupovat v jiné dny a prodavačky si tak prý v čase koronaviru odpočinou.
Nápad Maláčové je nedomyšlený v libovolném ohledu. Ministryně předně pominula možnost, že si prodavači odpočinou v některém z pracovních dnů, kdy si za odpracovanou nedělní službu vyberou náhradní volno. Horší je ale nárůst nebezpečí nákazy v době pandemie. Není těžké uhodnout, že po zavření obchodů v neděli přijde o to více lidí v ostatní dny a na exponovaných místech obchodů jako u pečiva nebo pokladen budou nakupující jen těžko udržovat bezpečný odstup.
Nepříjemné jsou ale i ekonomické dopady na prodavače. Ministryně, která o svém nápadu zjevně nemluvila s jediným z nich, totiž nepomyslela ani na možnost, že by si zaměstnanci brali nedělní služby dobrovolně kvůli příplatkům. Připravit je o to v době hrozící nezaměstnanosti, kdy na dotyčné může dolehnout výpadek příjmů např. jiného člena domácnosti, je nezodpovědné.
Nulový přínos a vyhlídky škodlivých dopadů tohoto nápadu by měly Maláčovou vést k tomu, aby pomohla svému spolustraníkovi Janu Hamáčkovi zajistit prodavačkám respirátory od českých výrobců, o nichž šéf ČSSD prohlásil, že je „neumí sbírat po desetitisících“, pročež objednal předražený čínský šunt – mnohdy děravé či prošlé respirátory za 78 korun za kus (bez dopravy).