Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová přišla s dalším divokým předvolebním nápadem. Nově chce všem státním zaměstnancům plošně navýšit od ledna platy o 3000 korun. Pro státní rozpočet by to znamenalo významnou zátěž, a to ve výši více než 20 miliard korun. V situaci rekordních rozpočtových schodků, rychlého zadlužování státu a mnoha výdajů a problémů, které nás čekají v souvislosti se stárnutím populace, to není vůbec málo. Ministryni Maláčové je to ale všechno jedno, hlavně, že se před volbami rozdává a nakupují se hlasy voličů. Ke státní pokladně přistupuje, jako by byla bezedná.
Návrh místopředsedkyně sociálních demokratů Jany Maláčové se nedá nevnímat v kontextu voleb do poslanecké sněmovny, které jsou už za rohem, a bez okolků je tak možné ho označit za předvolební populismus. Zvlášť když vezmeme v potaz celkovou situaci státního rozpočtu, jeho rekordní deficity a vůbec ne dobré vyhlídky do dalších let.
„Chceme jít pevnou částkou, aby se zajistilo, že lidé peníze dostanou. Nesouhlasím s tím, že by se mělo přidávat jen některým. Chceme jít cestou 3000 všem státním zaměstnancům, nikoliv procentuálně,“ uvedla ministryně Maláčová v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Místopředsedkyně sociálních demokratů se dále odvolává na to, že to pomůže zejména nízkopříjmovým zaměstnancům, jako jsou například uklízečky či kuchařky. Pokud jde ale právě o ně, je otázka, proč má jít o plošné navýšení a proč by nemohlo být více zacílené a týkat se jen některých oblastí.
Stejně tak nemá smysl operovat s tím, jak velká část z oněch více než 20 miliard korun – na kolik by plošné navýšení platů státních zaměstnanců rozpočet vyšlo – by se posléze vrátilo zpátky ve formě odvodů, jak to ministryně práce a sociálních věcí rovněž dělá (podle ní má jít o celou třetinu této částky). Pokud je tento faktor pro stát důležitý vzhledem k tomu, že nemá finančních prostředků nazbyt, neměl by k plošnému navyšování platů vůbec přistupovat.
Rekordní rozpočtové schodky a důchody rostou
Pravda je taková, že vláda Andreje Babiše v posledních letech páchá jeden rekordní rozpočtový schodek za druhým, a rozhodně nejde o to, že by za to v první řadě mohly výdaje spojené s pandemií koronaviru. Ve skutečnosti to mají na svědomí podobná opatření jako právě zvažované plošné navýšení platů státních zaměstnanců.
V loňském roce tak byl celkový rozpočtový schodek 367,4 miliardy korun. Na letošek byl schválený dokonce ve výši 500 miliard korun a na příští rok ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové plánuje deficit 377 miliard korun. Na konci druhého čtvrtletí letošního roku tak státní dluh představoval 2,416 bilionu korun a na každého občana tím pádem připadalo celých 225 900 korun.
Například i Národní rozpočtová rada v čele se svou předsedkyní Evou Zamrazilovou upozorňuje na to, že schodky státního rozpočtu nejsou primárně způsobené opatřeními přijatými v souvislosti s nákazou covidem, nýbrž změnami daní (zrušení superhrubé mzdy, nárůst slevy na poplatníka, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí) a nárůstem státních výdajů (například zvyšování důchodů nad zákonnou valorizaci).
Jana Maláčová se aktuálně chlubí také tím, že průměrný starobní důchod se od prvního ledna příštího roku zvýší o 805 korun, z čehož 300 korun je navýšení penzí nad rámec zákonné valorizace. Ministryně Maláčová si přičítá zásluhy i za dřívější odchod do důchodu pro záchranáře a tzv. výchovné, které by mělo všem primárně pečujícím rodičům o děti přidat k důchodu 500 Kč za každé vychované dítě.
Typický předvolební obrázek
Obě změny, které schválila dolní a horní komora parlamentu v létě, mají platit od začátku roku 2023. Místopředsedkyně České strany sociálně demokratické kromě toho usiluje rovněž o dřívější odchod do důchodu u pracovníků v náročných profesích, aniž by se měnila výše jejich penze.
Když si to všechno dáme dohromady, vychází nám z toho typický předvolební obrázek. Jana Maláčová, ale nakonec Babišova vláda jako taková si různými cestami kupuje voliče a vůbec nedbá, jakým způsobem u toho zvyšuje státní zadlužení. To ji v tuhle chvíli vůbec nezajímá.
S plošným přidáním všem státním zaměstnancům o 3000 korun měsíčně nepočítá aktuální návrh státního rozpočtu. Ten vláda musí poslat do dolní komory parlamentu ještě v září, rozhodovat o něm však bude až nová sněmovna po volbách. Pokud by se navýšení platů mělo uskutečnit, navrhovaný schodek ve výši 377 miliard korun by se musel ještě výrazně zvýšit a s velkou pravděpodobností by tak překročil hranici 400 miliard korun.
Nebyl by ale žádný div, kdyby ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš nakonec na navýšení platů kývli a ještě před samotným volebním kláním se tím začali sami vychloubat. Přeci jen jde o mnoho stovek tisíc lidí, kterých by se růst platů týkal, a to před volbami rozhodně není k zahození. A co bude po volbách a jak s rozpočtem naloží nová poslanecká sněmovna, teď nemusí nikoho trápit, protože, jak se říká: Slibem neurazíš.