Písničkáře, herce a režiséra Václava Koubka jsme zastihli při přípravách jeho Vesnického klubu v jihočeských Chotěmicích na novou sezonu. Hlavním tématem rozhovoru pro FORUM Revue nebyla jen kultura. Václav Koubek se v poslední době výrazněji vyjadřuje k politice. Je spoluautorem Nymburské výzvy a ohlásil, že zahraje zdarma na všech akcích namířených proti návratu komunistů do vlády.

V poslední době jste se začal více vyjadřovat k politice. Co se stalo?

Ano, v poslední době mě dění kolem nějak strhává. Na harmoniku jsem začal hrát někdy v sedmdesátých letech, tehdy v kleče v protestu. Když padla moc komunistů v roce 1989, získal jsem pocit, že už se mohu povolit. Do té doby nás bylo mnoho, co si nemohlo vybrat své školy,co nesmělo hrát, a najednou bylo všechno skvělé. Teď mám pocit, že bychom zase o všechno mohli přijít. A to nepřijmu. Určitě nepřipustim, aby šli komunisti do vlády. To, že si tady plkají na schůzích své předpotopní teorie třídní nenávisti, tolerujeme, ale jejich dějinná role tu, za bolest mnoha Čechů, skončila.

Zásadní problém je tedy Babiš?

Zásadní problém je prezident Zeman. Babiš si hlídá svůj kapitál. Jde mu sobecky jen o něj. Je to predátor toužící chorobně po majetku. Moc je jen prostředek k jeho zmnožení. Nemá ideu ani vizi. Nectí morálku, svědomí ani odpovědnost k odkazu minulých a už vůbec k blahu budoucích. Je mu jedno, s kým se spojí, myslí, že stát je jen firma. Nikdy jsem se k politice nechtěl vyjadřovat. Chci si dělat své písničky, povídky, bavit společnost, ale najednou se ve mně probouzí obyčejný pud sebezáchovy. Nemám strach z komunistů, mám strach, že budu plísněn a ponižován strachem ze strachu.

Před několika dny jste ohlásil, že na akcích zaměřených na náměstích proti komunistům ve vládě budete hrát zdarma. Jak na to pořadatelé reagovali?

Teď jsem hrál na dvou akcích. Na jedné v Hradci Králové a na druhé v Nymburce, o blok dál komunistického sjezdu. Tady jsme se spisovatelem Honzou Žáčkem přečetli naši Nymburskou výzvu. Nesháníme pro ni urputně podpisy. Když se mě blízcí ptají, kde to mohou podepsat, odpovídám: souhlasíte-li, šiřte, pište, posílejte. Naučte se artikulovat problem. Jde předvším o nás samé, abychom se svým dětem nemuseli zpytovat jako my dnes své rodiče, co dělali v únoru 1948. Beru to tak, že jsem řekl svůj názor. Petice ti pyšní stejně nečtou, bohužel.

V Nymburské výzvě píšete o tom, že okolo Zemana se množí proruští pučisté. Myslíte si, že okolí prezidenta jde skutečně o převrat?

Jsem přesvědčený o tom, že ti lidé nemají na Hradě co dělat. Nebyli zvoleni, nemají prověrky. Vedou na Hradě podivné čachry a lobbistické večírky. Jestliže se prezident rozhodl, že bude křivit Ústavu ČR, že bude obcházet zákony a vše povede na hraně, tak to vše je varující. Jejich činnost je nečitelná,neprůhledná,podezřelá, sloužící zahraničním zájmům. Čerpají peníze ze státního rozpočtu a určují si sami kompetence. Točí hlavou státu, tedy pučisté. Proč má prezident suplovat ministerstvo průmyslu, obchodu a zahraničí?! Máme stále parlamentní, a nikoli prezidentský systém.Ten parlamentní má lety vybudován kontrolní mechanismus.Ten přímo zvolený otočí klikou času a na sjezdu komunistů z čistého nebe prohlásí, že chce socialismus a komunisty ve vládě. Zkalí vodu a zvedne dno českého potoka.

Ve výzvě apelujete Babiše k okamžitému odchodu z politiky. Pokud nebude vyslyšena, voláte v ní po občanském vzdoru. Všechny iniciativy se spojí. To se opravdu stane?

Jestliže ústavní vyjednávači nedodržují zákony a pravidla, vnášejí do řádu právní chaos, pak nám občanům zbývá jen ten poslední zákon a to je zákon ulice. Dožadovali jsme jen odstoupení Babiše do vyšetření, nikoli potrestání jeho milionových kauz. Predátor se však ze své pozice premiéra bez důvěry umně zbavuje policejních vyšetřovatelů. Opravdu nechceme policii pod vedením mstivého oligarchy.

Jaké jsou reakce na Nymburskou výzvu?

Není nijak propagována, šlo jen o občanský postoj svědomí. Píše mi dost lidí na FB. Většinou souhlasí. Chtějí-li však něco podepsat, pak ať si přečtou a podepíšou Milion chvilek. Podepsal jsem tuto petici taky. Je tam již přes 250 000 petentů. Nymburská výzva je obranný výkřik, především proti prezidentově kolaboraci s komunisty. Výzva, aby pověřil sestavením vlády druhou stranu v pořadí voleb. Nevím, na co čeká? Až lidé bouchnou? Je to tu jako v Papinově hrnci. Ta energie musí ven. Někdo musí upouštět ventily. Já nechci, aby to tu vybuchlo. Dali jsme dohromady ten text, šířím ho a dál se věnuji kultuře. Tím jsem vypustil svoji páru z hrnce. Víc nemohu, jsem jen politický amatér, ale jsou dnešní politici profesionálové? Anebo tu jde o záměrný chaos a probíhající puč s hrou o čas? O disperzi, rozložení hodnot.

Na sociálních sítích dostávám i kritiku v tom smyslu, proč rebeluji, když jsme tu měli regulérní volby. Já si ale nemyslím, že byly regulérní. Zvítězilo ANO, nikoli Babiš a ten do nich vložil mimořádné množství skrytých peněz, nesrovnatelných s ostatními. Zvítězilo píár, na které zanedbané, většinou přestárlé, voličstvo není připravené. Často v různých sociálních domech měli jen jeden volební lístek.Pro kliku pučistů vysílají snad už tři televize, na venkově nekoupíte jiný deník než Babišův a Blesk. Měli bychom se zamyslet nad volebním systémem. Diskriminovaná je tu skupina lidí od 15 do 18 let. Proč by nemohli volit také, jsou-li již trestně odpovědni? Nebo proč nemůže volit rodič za své děti? Protože pokud systém voleb nahrává pracovně neaktivním, náchylným k populismu, k velké množině placených státem, k pasivním, pak je něco podezřelé.

Jak snášejí vaše aktivity sousedé v Chotěmicích?

Tolerují. Už jsme se za ta léta sžili. Mladí, ale i starší chodí na klubové akce. Je tu dobré klima. Myslím, že už nejsem jen náplava z Prahy.

Podle jakých kritérií stavíte letní program?

Začínal jsem na undergroundu. Plastici, Garage, Hudba Praha… a podobných kapelách svědomí. Postupně, jak se členové klubu rozšiřují, jsem přidal nějaké SKA kapely, reggae, trochu elektroniky, letos například Midi Lidi a samozřejmě folk, zpěvný rock Buty, Zrní, Poletíme i euforický Tata Bojs. Přijedou členové klubu i z okolních vesnic. Člověk těmi akcemi udržuje takový smír a dobrou náladu tady.

Kdo na akce do Chotěmic jezdí?

Jsme prázdninový klub soukromý, členský. Sbírám si publikum z klubů, kde přes zimu hraji. Hodně členů tu pořádá svatbu, jezdí slavit narozeniny, firemní párty.Přes týden tu frčí tvůrčí dílny, workshopy nebo jen srazy kolařů či více rodin dovolenkářů.

Dost cestujete, nenapadlo vás někdy, že byste se sem už nevrátil?

Vždycky. A vždy se rád vracím. Co není zpochybněno, není milováno. Letos jsem přemýšlel o baru u moře v Thajsku, že bych i tam provozoval zimní hudební klub. Je to pohostinná země. Ale nemám kvalitní jazykovou výbavu, kapitál a především, jsem tady už hodně nasáklý. Zjišťuji, že mi ty vzpoury tady vlastně dávají sílu, že si přibližuji svoji domovinu. Voliči mi vrátili nepřítele, a tak se nenudím. Vždycky se leknu, když se otevřu, prozradím, ale pak za dva dny mám hroznou radost, že jsem to ze sebe dostal, řekl a se očistil. Když v sobě člověk tlumí a dusí bolest a strach, tak v jednu chvíli se to přenese na ženu, na děti, rozvedeš se, popereš v hospodě, provedeš průšvih. Musíme to ventilovat. Žít v pravdě je strašně krásný. Z toho jsou lidé nemocní, že v sobě všechno dusí, všechny frustrace. Z toho je rakovina a další nemoci. A k čemu nám bude, že jsme se krotili, když budeme mrtví…

Jaká nálada je v kulturní sféře? A co říká Václav Koubek na to, že někteří umělci s Babišem a Zemanem spolupracují?

A dospěli jsme tak daleko, že se dají akce proti Babišovi a Zemanovi označit za protirežimní?

Václav Koubek odchází do důchodu. Co to pro něj a jeho klub bude znamenat?

Také na tyto otázky najdete odpověď v kompletním znění rozhovoru na stránkách měsíčníku Revue FORUM. Najdete ho právě teď v trafikách. Elektronickou verzi můžete mít hned ZDE. V nabídce máme také výhodné předplatné.

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora