Jedinou efektivní zbraní proti covidu bude očkování. Do Česka přijde v únoru či březnu příštího roku a bude stát až pět miliard. Vláda však zaspala v důsledném informování o této problematice, což nahrává dezinformátorům. Co říkají čísla a odborníci, je čeho se bát?
Obvykle klidný ministr zdravotnictví Jan Blatný se v pátek ve sněmovně před poslanci rozčiloval. „O čem to proboha mluvíte? (…) Není pravda, že by vakcíny neprošly adekvátními kontrolami!“ zlobil se během jadrné debaty odpůrců a zastánců očkování během schvalování zákona o financování vakcín.
Ohrazoval se pak zejména proti dezinformacím, které se objevují stále častěji v souvislosti s blížícím se očkováním proti covidu. To bude nepovinné, zdarma a žádné tresty nebudou při jejím odmítnutí hrozit – přesto se objevují nepravdivé zprávy, které praví opak.
Ministerstvo slíbilo, že bude proti podobné dezinformační kampani bojovat, vyhradilo na to 50 milionů korun, zahájit ji však bude moci až od nového roku, protože se hledá zhotovitel infokampaně. I kvůli tomu je ministerstvo v boji s těmito bludy pozadu, což má pak vliv na celkové smýšlení společnosti. Podle listopadového průzkumu National Pandemic Alarm se až tři pětiny dotazovaných Čechů nejsou ochotny nechat očkovat.
Stále je tak ve vzduchu mnoho nejasností, které mohou spoustu lidí mást, a dezinformátorům přidávají důvody, proč své bludy šířit.
Co jsou zač tyto vakcíny?
Evropská unie má smlouvu se dvěma společnostmi, jejichž vakcíny se dostanou k nám – od světové biofarmaceutické firmy Pfizer a německé BioNTech, využívající látku oxfordské univerzity. Jejich účinnost má být až 90 procent.
Už nyní je jasné, že lidem budou tyto vakcíny podávány ve dvou dávkách s odstupem jednoho měsíce. Není to nic neobvyklého, dvojitá dávka má pouze za úkol posílit dostatečnou imunitní odpověď organismu.
„Jedná se o třetí generaci vakcín, tzv. genetické vakcíny, která nese genetickou informaci, jež se aplikuje do lidského organismu. Na základě toho dochází k vytvoření potřebného antigenu, na který reaguje imunitní systém a je stimulován k tvorbě protilátek a buněčné odpovědi,“ vysvětlil Radiožurnálu Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.
Znamená to, že zatímco v rámci první dávky se do těla dostane struktura, na kterou si musí imunitní systém nejdříve navyknout, druhá dávka ji pak posílí a tělo začne být odolné proti viru dlouhodobě, ne jen na několik týdnů. Při kontaktu s infikovaným člověkem nebo prostorem se imunitní systém člověka začne bránit a nedojde tak k vypuknutí nemoci.
Zatím není jasné, jak dlouho bude očkování účinné. „Záleží na tom, zda bude koronavirus mutovat, nebo u něj dojde ke změně genetické informace. Ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo stát. A to je velice dobrý signál pro vývojáře vakcíny, protože očkovací látka se bude moci využívat i několik let,“ myslí si imunoložka Zuzana Bílková.
Podle nejnovější studie odborného časopisu New England Journal of Medicine by imunita měla vydržet tři měsíce, tedy jako prodělání samotného covidu. Zřejmě by to mohlo být ale i déle.
Kdo bude proočkován?
Aby byla vakcína v populaci co nejúčinnější, je nutné, aby se očkovalo co nejvíce lidí, obvykle se toto číslo pohybuje kolem 60–70 procent. Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci vyjde stát na 3,4 miliardy korun.
Na řadu přijdou nejdříve rizikové skupiny – tedy starší lidé nad 60 let věku, nemocní trpící nějakou chronickou chorobou. K očkování dojde buď u jejich praktických lékařů, nebo ve specializovaných očkovacích centrech, která pro tento účel vzniknou.
„Jedna vakcína zachrání mnohem víc lidí než veškerá akutní péče o postižené covidem dohromady, takže alespoň dneska by se možná dalo místo nadávání na zlé farmaceutické společnosti poděkovat hrdinům v laboratořích. (…) Za mě je super i fakt, že je to mRNA vakcína – je to v podstatě generický způsob, jak tvořit vakcíny rychle, takže nám to potenciálně pomůže i proti dalším pandemiím. Země, které zvládnou populaci naočkovat rychle, získají výhodu,“ uvedl Jan Kulveit, vědec zabývající se globálními riziky na Oxfordské univerzitě.
S pozitivními vyhlídkami jsou však spojeny i obavy z možných vedlejších účinků. Těch se podle odborníků ale netřeba bát, i přes sníženou dobu vývoje vakcíny.
„Laboratorní hodnocení už v minulosti probíhala a v té konstrukci, v jaké je vakcína připravovaná, není možné, aby docházelo k replikaci zásobování genetického materiálu nebo ukládání genetické informace do našeho genomu. Vakcína by měla být bezpečná. U každé vakcíny se po pěti- nebo i patnáctiletém používání mohou objevovat vzácné nežádoucí účinky, které se u desetitisíců dalších nemusí projevit, ale to s sebou nese každý léčivý přípravek a každá vakcína,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti Chlíbek.
V rámci dezinformací se často objevují varování o tom, že vakcína bude měnit DNA. To však není pravda, neexistuje žádná studie, materiál, ani erudovaný důkaz o tom, že by vakcína na bázi mRNA vyvolávala jakékoli autoimunitní onemocnění nebo upravovala DNA.
„Genom se u lidí nachází ve formě DNA v buněčném jádře. Integrace ribonukleové kyseliny (RNA) do deoxyribonukleové (DNA) není možná mimo jiné kvůli rozdílné chemické struktuře,“ objasnil Klaus Cichutek z Institutu Paula Ehrlicha.
Podle ministra Blatného Evropská léková agentura (EMA) garantuje, že očkování bude mít úplně stejné standardy jako jiné běžné vakcíny. „Ta rychlost je daná tím, že farmaceutické firmy se v současné době předcházejí v tom, kolik do nich investují,“ řekl.
Situace v České republice se zklidňuje, ale není vyhráno. Nervózní je Andrej Babiš, který podcenil příchod druhé vlny a nyní dělá všechno proto, aby ho případné nezvládnutí epidemie nezlikvidovalo před blížícími se volbami. Na tiskové konference s nepříjemnými sděleními většinou nechodí a momentální odpovědnost se snaží přehodit na ministra Blatného.
Ten na páteční tiskové konferenci sdělil, že pokud by se situace zhoršila, Česko může jít znovu na čtvrtou úroveň systému PES, která v sobě zahrnuje uzavírání restaurací a obchodů.
Návrat do této uzávěry by byl hořký, představa třetí vlny je ještě děsivější. Z tohoto zamotaného kruhu proto může (nejen) Česko zachránit jedině až vakcína. Viru se nezbavíme úplně, ale bude se v populaci vyskytovat méně.