Prezident Miloš Zeman je znám bombastickými prohlášeními. Když se loni v září vracel z Číny, mluvil o investicích miliard korun. Před slovem miliarda si běžný pišišvor samozřejmě sedne na zadek a začne proklínat dalajlámu, který nám to pokazí. Jenomže zatím skutek utek a to dávno předtím, než sem nějaký dalajláma přijel.
Čínská společnost CEFC, jak třeba zmiňuje ve svém článku na seznam.cz Václav Dolejší, kupovala, co se dalo. Podíl v aerolinkách Travel Service (49,92 procenta, víc to nejde, protože jinak by Travel Service přestal být evropským dopravcem), což znamená i podíl v ČSA, kde má TS podíl 34 procent. Číňané se zaměřili i na pivo a společnost Pivovary Lobkowicz (90 procent). Koupili také menšinové podíly ve skupinách Médea Group a mediálním koncernu Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, který u nás provozuje televizi Barrandov a vydává tituly jako Týden, Instinkt a Sedmička. (Soukupa část veřejnosti zaregistrovala jako člověka, který financoval volební kampaň Olgy Zubové a její Demokratické strany zelených.)
Pivovarům se ale nedaří, piva vaří méně a tržby klesly v prvním čtvrtletí o 17 procent, pak se to zlepšilo. Nevede se ani exportu piva do Číny, zatím odešly jen ochutnávky. Nedopadla ani snaha získat Energetický a průmyslový holding Daniela Křetinského a Tatru Kopřivnice a nákup GE Money Bank. Nákup poloviny J&T Banky brzdí projednávání centrální bankou.
O co jde v posledním případě? O transparentní vlastnickou strukturu CEFC. Jak jsme o tom už psali 7. 10. 2016:
„Úzkou spolupráci CEFC s čínskou vládou dokládá článek ve Fortune slovy předsedy Jie Ťien-minga: ‚Následujeme úzce strategii státu. Mapujeme naši podnikovou strategii podle té státní”, řekl Jie časopisu Fortune letos v září během svého prvního rozhovoru pro západní média. Sám Jie je napojen na nacionalistické živly v čínské Lidové osvobozenecké armádě. Společnost má stranický výbor a výbor Komsomolu, jak tomu tam u státních podniků bývá zvykem. Uděluje svým zaměstnancům tituly jako ‚vzorný pracovník‘, ‚vynikající člen strany‘ a ‚pingpongový přeborník‘. V minulosti CEFC zaměstnávala jako konzultanty a manažery bývalé vojenské důstojníky.“
„Předseda Jie pro Fortune také řekl: ‚Musíme přihlížet ke geopolitice. Pokud by jednoho dne šla Česká republika proti Číně, musíme stáhnout zpět naše investice a přehodnotit naši strategii v této zemi.‘“
Velmi výhodné a lákavé.
V současnosti je zástupcem čínské firmy CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany ve vládě Miloše Zemana a ve vládě Vladimíra Špidly, posléze poslanec a ředitel Českých aerolinií, které se za jeho vedení dostaly do vážných potíží, takže se mu od té doby přezdívá Luftjarda. Od roku 2006 byl volebním manažerem ČSSD za dob Jiřího Paroubka, kterou dokázal rekordně zadlužit kvůli bombastické volební kampani. Peníze se jaksi kvůli volebnímu neúspěchu ČSSD nevrátily.
Tolik tedy k zemanovským miliardám, z kterých má český pišišvor houby. Jak napsal na svém blogu ekonom Pavel Kohout: „Pokud jde o zvýšení životní úrovně díky čínským investicím, situace připomíná jeden starý politický vtip. Prezident sděluje vládě: ‚Uděláme absolutně vše, abychom v krátké době zásadně zvýšili životní úroveň lidí. Zde je jejich seznam.‘
Jistě. Pokud se náhodou jmenujete Jozef Tkáč, Patrik Tkáč, Ivan Jakabovič anebo třeba Jaroslav Tvrdík, vaše životní úroveň se díky čínskému kontraktu zcela nepochybně zvýší. Pokud jste obyčejný český zaměstnanec, živnostník nebo střední podnikatel, může vám být Čína srdečně lhostejná.
Skutečnost je taková, že Česko nepotřebuje žádné další zahraniční investice. Zahraničních investic je již v této zemi příliš. Každá ekonomika potřebuje domácí i zahraniční kapitál, ale v Česku je rovnováha nepřiměřeně vychýlena v neprospěch kapitálu domácího.“
Kde hledat nový růstový potenciál pro českou ekonomiku?… „Odpověď se nabízí: konečně přestat házet klacky pod nohy domácímu kapitálu. Jaká je ale skutečnost? Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a podobné druhy sekýrování a šikany.
Ne, Číňané nás nezachrání.“
Vyplatí se nám všechno to ponižování před Pekingem kvůli dalajlámovi?