Radní České televize přerušili své středeční jednání poté, co členka rady Hana Lipovská přečetla svoji zprávu o údajném střetu zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Při přerušení označovaném za přestávku Rada ČT jednala neveřejně a nevysílal se audiozáznam, ačkoli tento postup odporuje zákonu o České televizi. Deník FORUM 24 má k dispozici záznam tohoto neveřejného jednání a nyní jej celý přinášíme. Nahrávka ukazuje, že radní neznali materiál o Dvořákovi předem, ač o to opakovaně žádali. Naopak je zjevné, že na straně Lipovské stojí předseda Rady ČT, kterého stejně jako Lipovskou v loňském roce prosadila vládní koalice, Pavel Matocha.
Hned na počátku tohoto neveřejného jednání se proti vypnutí audiozáznamu ohradil radní Zdeněk Šarapatka. Ten upozornil na to, že jednání má být veřejné a že v předchozích minutách se ti radní, kteří byli přítomni přímo na místě, odebrali mimo sál. Ostatní členové rady, kteří se zasedání účastnili on-line, tak neměli informace o tom, co se děje.
CELÝ ZÁZNAM ZDE:
„Žádáme, abychom věci tohoto typu, které se mají dostat na radu, měli dopředu. To, že tady vychrlí Hana Lipovská konstrukci různých dojmů, polofaktů a dojmologií, je jedna věc. To, že vy jste šokovaný, je váš problém, ne náš,“ řekl Šarapatka Matochovi.
Řeč Hany Lipovské označil Šarapatka za „téměř prokurátorskou“. Radní ve svém materiálu o Dvořákovi hovořila v množném čísle například o tom, že závěry ona a další lidé poskytli Bezpečnostní radě státu a dalším parlamentním institucím. „Kdo ‚my‘, paní Lipovská? Vy za Radu ČT? Nebo vy a někteří radní ČT?“ ptal se opakovaně Šarapatka, odpověď na záznamu ale nezazní.
Radní Šarapatka se zeptal i na to, zda byla do budovy České televize povolána policie. „Máme nárok na informace,“ připomněl ostatním členům. Další radní René Kühn žádal, aby se hlasovalo o tom, že Rada ČT bude dál jednat na audiozáznam. „Tohle je přestávka,“ odmítl jej Matocha a vzápětí vyvolal dalšího diskutujícího radního.
Radní Lubomír Xaver Veselý označil materiál Lipovské za hurá akci. „To znamená, Luboši, že ty se nechceš zeptat generálního ředitele na ty otázky, které tady Hanka Lipovská přednesla?“ ptal se Matocha. Ředitel Dvořák byl ale z jednání Rady ČT omluven. „Potřebujeme externí právní kvalifikaci a potom se musíme rozhodnout, jak s tím naložíme,“ okomentoval věc další radní Pavel Kysilka s tím, že to, co zaznělo, je „silná káva“.
Šarapatka kolegům řekl, že Dvořák má právo na to, aby mu byl příspěvek Lipovské přednesen znovu na příštím zasedání Rady ČT. „To je zvykem v každé normální demokratické zemi,“ myslí si Šarapatka. „To je úplně neuvěřitelné, co se tady děje,“ dodal Šarapatka.
„Mně se nezdá bezpečné to uměle prodlužovat. Pokud pan ředitel měl náhle rodinné důvody, protože rodinné důvody nejsou nemoc, tak já osobně navrhuju, aby se vyčkalo jeho příchodu,“ prohlásila Lipovská, která tvrdí, že je ohrožena její vlastní bezpečnost. Odmítla říci, jakým způsobem státním institucím poskytla své informace o generálním řediteli. „Buď v Radě ČT televize nemůžete být, nebo transparentně řekněte, kdo ‚my‘ poskytl jaké informace. Vy tady nejednáte jako solitér,“ upozornil Šarapatka. Lipovská ale již neodpověděla a předseda Rady ČT Matocha to po ní ani nežádal.
Lipovská na středečním jednání Rady ČT, na něž přišla v doprovodu policie, přečetla materiál, který tvrdí, že Petr Dvořák je ve střetu zájmů, protože je spolumajitelem firmy GOPAS, u níž si Česká televize objednala školící služby. Dvořák byl z jednání řádně omluven. „Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych na vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního. Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT,“ reagoval šéf televize.