Na očkování jsou potřeba i jehly a stříkačky. Koho by to předem napadlo. Nicméně se ukázalo, že stát dodává vakcínu proti covidu bez nutného zdravotnického materiálu. Jehly a stříkačky teď musí nemocnice brát z vlastních zásob.
Server iRozhlas.cz zjistil, že zajištění vakcinace v některých bodech drhne a nejde jen o vakcíny. „‚Pokud nemáte vakcínu čím aplikovat, je vám k ničemu.‘ Tak se dají ve zkratce shrnout výtky hejtmanů a lékařů, s nimiž v uplynulých dnech mluvili reportéři serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu, na adresu vládních slibů o zavážkách zdravotnickým materiálem. Společně s očkovací látkou má totiž kabinet Andreje Babiše (ANO) dodávat také stříkačky a jehly. Jde sice o běžné nemocniční pomůcky za pár korun, s vakcinací ale roste jejich spotřeba, která se bude pohybovat v milionových objemech. ‚Prozatím jsou součástí dodávky pouze plata ampulí s vakcínou. Nic víc,‘ přiblížil pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Krajští zdravotníci tak podle něj musí brát ze svých zásob.“
Stejné je to třeba na pražské Bulovce. „‚V případě potřeby budeme standardně dokupovat,‘ uvedl její mluvčí Filip Řepa. Tamní personál přitom pomáhá také domovům pro seniory, jimž vakcíny přerozděluje a které potřebný materiál pro očkování nemají.“
A ještě k tomu, jestli se o problému mohlo vědět předem: „Evropská unie proto členským zemím nabídla zapojit se do společného tendru na nákup očkovacích pomůcek, do kterého jí výrobci zaslali své nabídky už loni 12. října. Česko začalo jehly a stříkačky ale shánět teprve v prosinci. Tehdy ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Barbory Peterové také zvažovalo, zda se k evropské smlouvě vůbec připojí. Radiožurnál se s dotazy na zajištění potřebného očkovacího materiálu obrátil na ministerstvo poprvé už loni 30. listopadu. Obavy o dostupnost jehel a stříkaček mu tehdy potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Resort ale – i přes opakované dotazy – odmítal sdělit, o kolik jehel a stříkaček Česko stojí a jak je chce získat.“ (iRozhlas.cz)
K evropské smlouvě jsme se nakonec připojili, ale celoevropský tendr má zpoždění. Nicméně mluvčí Evropské komise sdělil, že během prosince bylo podepsáno 27 rámcových smluv na 1,2 miliardy stříkaček, 588 milionů jehel a 760 milionů párů rukavic a členské země si už mohou zdravotnický materiál objednávat. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové tendry Evropské unie probíhají od léta 2020 a ministerstvo zdravotnictví se zapojilo od samotného začátku. Jenže nezapojilo, jak zde bylo uvedeno.
Babiš je jistě snaživý. Vždyť sám vyhlašoval, jak „počítá vakcíny“. Nemůže přece za to, že mu nikdo neřekl, že má taky počítat stříkačky a jehly. Jak se má dělat geniální management jako v Agrofertu, když mu tohle utajili.
Aby bylo jasno, premiér samozřejmě nemá zasahovat do všeho. Sám ale navozuje atmosféru, jak řeší starostlivě každý detail. Asi jako kdysi Václav Klaus vysvětloval, že je ekologický, protože v sídle ODS po lidech i zháší zbytečně zapnutá světla. Už je to únavné pořád opakovat, že o covidu a potřebě se připravit se ví už rok. Že se bude jednou očkovat, se ví od té doby, co se začaly vyvíjet vakcíny. Že budou, se vědělo už několik měsíců. Andrej Babiš se zatím umí jen vymlouvat, jak všechno zpožďuje Evropská unie. Jen není jasné, proč pak, i kdyby to byla pravda, nejsme schopni normálně zorganizovat vakcinaci, když nám ta údajná zpoždění ještě dopřála více času.
Když se podíváme do německého tisku, taky se tam dočteme, jak kolem očkování panuje „chaos“. Pak ale zjistíme, že je to „chaos“ podle německých měřítek. Německý chaos a český chaos jsou dvě poněkud odlišné záležitosti.
Ty jehly a stříkačky nakonec budou, to je celkem jasné. Zase z Číny, jak se dalo čekat, Unie je tam objednala. Taková už je dnes realita, ale to by technicky tak nevadilo, když umí Čína vyrobit funkční lunochod, jehlu taky umí. Proč ale všechno děláme tak pozdě?
Můžeme být rádi, že zatím nepřišlo něco ještě horšího než covid. Odborníci ovšem varují, že jednou přijít může. Tak potom Pánbůh s námi a Babiš pryč.