
Bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko v roce 2016. FOTO: Tasnim News Agency / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons
FOTO: Tasnim News Agency / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

Za „bezprecedentní devalvaci“ vztahů a „ránu důvěře“ označil páteční vyostřenou debatu v Oválné pracovně mezi Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. „Vynucování míru je známá ruská taktika, kterou Rusové použili v Gruzii v roce 2008. Důsledky jsou známé a poučné,“ dodal. Trump po roztržce v Bílém domě napsal na své sociální síti, že „Zelenskyj není připraven na mír, bude-li jeho součástí Amerika“.
„Spojené státy jsou již 20 let oporou Ukrajinců bojujících za demokracii,“ napsal v pondělí na sociální síti Facebook bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Při pěstování hodnot, jako je svoboda slova, spravedlivé volby, tržní hospodářství, rovnost pohlaví a silná občanská společnost, podle něj Spojené státy hrály hlavní roli.
„Tento dialog nikdy nebyl založen na ponížení – a o to trpčeji se náhle projevil během války. Když jsme místo podpory a spolupráce viděli bezprecedentní devalvaci, je to rána důvěře, která vyžaduje úsilí o obnovení rovnováhy ve vztazích,“ dodal Juščenko, který východoevropskou zemi vedl mezi lety 2005 a 2010.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek opustil Bílý dům zhruba dvě hodiny poté, co jej tam Trump přivítal. Po vypjatém vystoupení před novináři měli oba lídři na programu pracovní oběd, zakrátko ale přišlo Trumpovo prohlášení o konci schůzky. Plánovaná společná tisková konference byla zrušena a nekonal se ani avizovaný podpis dohody o ukrajinských nerostných surovinách.
„Vyhodnotil jsem, že prezident Zelenskyj není připraven na mír, bude-li jeho součástí Amerika,“ napsal americký prezident v příspěvku na své sociální síti Truth Social. „Zneuctil Spojené státy americké v jejich milované Oválné pracovně. Může se vrátit, až bude připravený na mír,“ dodal Trump o ukrajinském prezidentovi.
Trumpovo prohlášení přišlo necelou hodinu po konci společného vystoupení před novináři v Oválné pracovně, kde Donald Trump a jeho viceprezident J. D. Vance mimo jiné označili chování Zelenského za neuctivé. Trump jej obvinil, že si zahrává s životy milionů lidí, když vystoupil proti možnosti kompromisu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Juščenko označil Zelenského za demokratického vůdce, „který odvádí neuvěřitelnou práci při sjednocování mezinárodních partnerů Ukrajiny kolem cílů míru a zastavení agresora“. „Ukrajina dnes nutně potřebuje vedení a jednotu. Nikoliv diskuse o diplomatickém protokolu či kostýmu, ale politickou moudrost k nalezení receptů na bezpečnostní záruky, podmínky pro spravedlivý mír a zachování nezávislosti naší země.“
„Vynucování míru je známá ruská taktika, kterou Rusové použili v Gruzii v roce 2008. Důsledky jsou známé a poučné. Dnes ruská propaganda otřásá celým světem. Když Kreml tvrdí, že na Ukrajině vládne diktatura, jedná se o politickou schizofrenii,“ poznamenal.
Odpovědí na tyto výzvy podle něj musí být „silná koalice mezinárodních partnerů, kteří podporují vítězství Ukrajiny“. „Společně můžeme znemožnit plány agresora a donutit ho za vše zaplatit. Tato cesta nikdy nebyla snadná, ale žádná manipulace, psychologický nátlak a ponižující devalvace ukrajinského lidu by nás neměly odvést od toho hlavního: víme, kdo válku začal.“
„Ukrajina potřebuje širokou mezinárodní podporu v konfrontaci s agresorem. Ozbrojené síly potřebují munici, střelivo, možnosti výcviku a zpravodajské informace. Naše země má velké poslání – naše vítězství rozhodne o tom, jak bude vypadat svět v 21. století. Musíme udělat vše pro to, aby svět byl spravedlivý a aby se síla nestala způsobem rozdělení světa na takzvané sféry vlivu, kde desítky zemí nebudou mít žádné slovo,“ uzavřel bývalý ukrajinský prezident.
Viktor Juščenko byl mezi lety 1999 a 2001 premiérem Ukrajiny. O čtyři roky později se stal prezidentem země. V úřadu skončil v roce 2010. Zemi vedl k větší otevřenosti vůči Evropě, v domácí politice však nebyl příliš úspěšný, zejména ve věci korupce.