Ve čtvrtek 3. prosince jsem interpeloval Andreje Babiše ohledně jeho kritiky pirátského návrhu na zrušení daňové výjimky při prodeji cenných papírů s příjmem nad 20 milionů korun ročně, kterou publikoval ve svých novinách MF DNES. Jako bývalý spolupracovník StB pokrytecky, po vzoru manipulátorů, nálepkoval Piráty výrazy jako fanatik, neomarxista apod. Vlastně takové podobné nesmyslné nálepky, jaké používal v prezidentské kampani Donald Trump proti Joeu Bidenovi.
Přitom zrušení této daňové výjimky, které jsme poprvé předložili již v dubnu 2019 a které stále čeká na řádné projednání, je inspirováno většinou vyspělých zemí světa včetně sousedního Rakouska či Německa. Andrej Babiš tak útočil také na většinu zemí EU, kde bylo již dané osvobození zrušeno dávno a platí se i vyšší sazba než Piráty navržených 15 %. Proto jsem se ptal, proč útočí takto na sousední státy a proč mají lidé z práce odvádět státu celkově zhruba 45 % příjmu, zatímco někteří miliardáři ani korunu.
Největším paradoxem je, že pro tento pirátský pozměňovací návrh na zrušení daňové výjimky hlasovali i téměř všichni přítomní poslanci hnutí ANO. Navíc ANO hlasovalo poté společně s ODS a SPD také pro návrh Andreje Babiše, který dokonce sazbu zdanění zvyšuje z Mikulášem Ferjenčíkem navržených 15 % až na 23 %. Proto jsem se ptal, proč pro pirátský návrh hnutí ANO hlasovalo, a navíc zvýšilo ještě danou sazbu. Proč nakonec hlasovali, na rozdíl od Pirátů, společně s ODS a SPD pro celý návrh zákona a hodlají ho podpořit i v případě, že ho vrátí senát?
Místo toho, aby vláda hledala způsob legislativní úpravy pozměňovacího návrhu například snížením sazby, kterou si tam ANO s ODS a SPD prohlasovaly a která je hlavní částí kritiky daného návrhu, tak zákon hodlá i s vyšší sazbou podpořit. Za Piráty mohu říci, že my daný zákon, navíc s výpadkem příjmů státního rozpočtu kolem 130 miliard korun každý rok, v podobě přijaté poslaneckou sněmovnou nepodpoříme. Veškeré nálepky, kterými se snaží oligarcha Andrej Babiš manipulovat veřejnost, tak pronáší maximálně sám proti sobě.
Diskuze v rámci interpelací je nerovná, protože poslanec má pouze 2 a 1 minutu na položení otázky, zatímco Andrej Babiš má 5 a 2 minuty na odpověď, kde navíc často neodpovídá na kladené otázky a využívá prostor ke svým manipulacím a šíření dezinformací. Z jeho reakce plné nesmyslů a lží to vypadá, že se bojí ztráty moci, a proto útočí na Piráty, kterým rostou volební preference. Možná také zjistil, že by musel jako fyzická osoba začít platit také daně z příjmů, což se mu patrně nechce. Daňová zátěž nemá být pouze na pracujících, ale alespoň nějaké daně by měli platit i miliardáři…
Podrobněji o pirátském návrhu se lze dočíst v komentáři Mikuláše Ferjenčíka. Jak jsou na tom se zdaněním kapitálu v jiných zemích, pojednává studie Tax Foundation. Dění kolem interpelací popisuje také článek Hospodářských novin.
Chronologie hlasování o souvisejících přijatých pozměňovacích návrzích:
1. Přijetí návrhu Mikuláše Ferjenčíka na zrušení daňové výjimky na prodej cenných papírů s příjmem nad 20 milionů korun ročně.
2. Přijetí pirátského návrhu na zvýšení slevy na poplatníka na úroveň průměrné mzdy (cca 34 tisíc korun), aby na tom vydělali zaměstnanci i podnikatelé.
3. Přijetí pozměňovacího návrhu Andreje Babiše, který zvyšuje sazbu zdanění kapitálových příjmů až na 23 %.
4. Přijetí návrhu zákona jako celku.
Jak asi dopadne hlasování o zákonu ve sněmovně po vrácení senátem? Piráti pro sněmovní verzi hlasovat nebudou.
Autor je poslanec za Piráty.