Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se ohradil vůči kritice místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, který v souvislosti s oznámením o plánu americké společnosti onsemi rozšířit výrobu čipů v závodě v Rožnově pod Radhoštěm prohlásil, že vláda komunikuje amatérsky a měla by poskytnout detailnější informace. Vláda podle Síkely postupuje standardně a Havlíček podle něj o strategických investicích nic neví, nebo manipuluje.
„Buď Babišův Pinocchio před celým národem přiznává, že po celou dobu ve funkci na snahu získávat strategické investice úplně kašlal a nenaučil se tak o nich vůbec nic, nebo se jen opět snaží zbaběle manipulovat veřejnost,“ vzkázal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) místopředsedovi hnutí ANO Karlu Havlíčkovi kvůli jeho kritice vlády v souvislosti s rozšířením společnosti onsemi v Česku.
O plánu americké společnosti onsemi rozšířit výrobu čipů v závodě v Rožnově pod Radhoštěm informoval tento týden premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o nejvyšší investici v moderní historii České republiky, firma investuje dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun, a Česko má potenciál stát se součástí evropského centra výroby čipů.
Fialovo oznámení ovšem podle Karla Havlíčka není dostatečné. „Překvapuje mě velmi amatérská komunikace ze strany vlády, která se zatím pouze pochlubila, ale měla vše dát do kontextu s předpokládanou výší podpory,“ prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci. Přestože Havlíček plán ocenil, vyčetl vládě, že nezveřejnila výši, podmínky a harmonogram státní pobídky, se kterou pro investici společnosti onsemi do rozšíření továrny na čipy v Rožnově pod Radhoštěm počítá.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přitom už ve středu oznámil, že vláda bude s onsemi o konkrétní podobě investiční pobídky jednat v příštích měsících. Do státního rozpočtu, krajských a obecních rozpočtů podle něj investice přinese za deset let 45 miliard korun. Firma předpokládá, že po rozšíření by závod přispíval ročně k hrubému domácímu produktu (HDP) České republiky více než šesti miliardami korun.
Vláda postupuje tak jako u jiných investic
Podle ministra Jozefa Síkely jde o strategickou investici pro budoucnost českého průmyslu, která pomůže i evropské soběstačnosti při výrobě čipů. Mohla by se navíc stát impulsem pro další firmy, které zvažují investici v Česku.
V souvislosti s Havlíčkovým tvrzením pak uvedl, že vláda postupuje tak jako u jiných investic. „Nyní tedy s investorem spolupracujeme na tom, aby podal oficiální žádost o pobídku, následně ji řádně zpracujeme tak, abychom měli ověřena potřebná data. Informace, které o investici k dispozici jsou nyní, od počátku transparentně zveřejňujeme a budeme v tom pokračovat,“ vysvětlil.
„Takže ještě jednou polopaticky,“ dodal a uvedl doposud známé a zveřejněné informace o plánu. Znovu tedy zopakoval, že investice firmy onsemi může dosáhnout až 2 miliard dolarů a podle předběžné analýzy, kterou si nechal investor připravit, může investice ročně přispět až 6 miliardami korun k českému HDP.
„Jedná se o strategickou investici. Proto v souladu s naší novelou zákona o investičních pobídkách může pobídka v tomto případě dosáhnout až na 27,5 % celkové proinvestované částky,“ popsal a přidal srovnání. „V zemích jako Francie či Německo nedávno vlády poskytly na investice v oblasti čipů pobídky až do 50 procent výše investice.“
Na závěr šéf rezortu obchodu a průmyslu dodal, že například u dosud nejvyšší pobídky pro firmu Hyundai v Nošovicích mají spočítáno, že po 8 letech převýšily příjmy z projektu náklady na pobídku asi o 50 %.
Ministerstvo průmyslu a obchodu už loni v květnu oznámilo, že navrhlo pro onsemi investiční pobídku 546 milionů korun, tedy 22,53 procenta nákladů.
Onsemi byla založena v roce 1999, celosvětově má více než 33 tisíc zaměstnanců. Její tržby loni činily přes osm miliard dolarů, čistý zisk byl přes dvě miliardy. V Česku působí od roku 2003 jako ON Semiconductor Czech Republic, která vznikla fúzí společností Tesla Sezam a Terosil.
Nový závod má vyrábět inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. Plánované rozšíření přivítala i automobilka Škoda Auto, která s onsemi spolupracuje při dodávkách inteligentních řešení napájení a senzoriky pro vyráběná auta.
Onsemi nyní vyrábí v Rožnově pod Radhoštěm deset milionů čipů denně, podle Fialy by se produkce měla zvednout o stovky procent. Od investice očekává premiér i pozitivní dopad na pracovní trh. V samotném závodu onsemi v Rožnově se podle něj počet pracovních míst zvýší zhruba na 3000 ze současných 1700. Ministr Stanjura předpokládá, že většinu nových míst obsadí čeští zaměstnanci.
Rožnov má kvůli očekávanému příchodu nových pracovníků a obyvatel nachystaný plán zhruba za dvě miliardy korun a asi 42 projektů. Týkat by se měly dopravy, bydlení, kapacity škol, obecně veřejné služby a prostoru pro život.