I když se to z dramatických obrázků v televizi, na internetu a v novinách nezdá, tak mnoho imigrantů do Evropy prostě přiletí letadlem. Ty ovšem většinou nevidíme. Další se na starý kontinent dostávají po moři i pozemní cestou. Podívejte se na srovnání počtu uprchlíků v minulých letech, a odkud kam přijíždějí.
Celkové počty na přiložené infografice podle informací Eurostatu (Statistický úřad Evropské unie) a Frontexu (agentura EU pro kontrolu hranic i hlídání migrace) sestavil Stratfor, což je americká soukromá konzultační zpravodajská agentura, která bývá nazývána také jako stínová CIA. Musíme si u toho uvědomit, že imigrantů je ve skutečnosti víc, protože zde se jedná pouze o země EU, ale další přicházejí v poměrně velkých počtech třeba do Norska či Švýcarska.
Takže v EU požádalo o azyl 435 190 lidí v roce 2013, což je obrovské množství, ale nikdo se tomu tehdy hystericky nevěnoval, jako dnes. Loni už požádalo o azyl 626 065 osob, ale také nebyla žádná panika. Nevíme, zda tomu mámě věřit, ale Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na tento rok odhaduje počet migrantů do Evropy na 700 tisíc, což by ale ve srovnání s loňskem takový skok nebyl. Podle všeho jich bude ale víc, protože počty v září byly rekordní a nápor nepolevuje.
Ovšem jen pětina uprchlíků je ze Sýrie a to předloni, loni i za první polovinu letošního roku. Na druhém místě byl Afghánistán a na třetím evropské Kosovo, které by se tímto tempem brzy docela vylidnilo (nemá ani 2 miliony obyvatel).
[ctete]25331[/ctete]
Zajímavé je i sledovat, odkud migranti z jednotlivých zemí do Evropy pronikají. A ještě zajímavější je, že většinu z nich netvoří utečenci před válkami, ale jedná se o ekonomickou migraci.
Mapu si dostatečně zvětšíte dvojím rozkliknutím: