Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz, popsal deníku FORUM 24, jakým způsobem aplikace pomáhá v boji proti koronaviru. Počet těch, kteří sdílejí svoji polohu, aby se mohli dozvědět, zda se setkali s nakaženým člověkem, se přibližuje půl milionu. Manažer hovořil i o pochybnostech některých uživatelů, a to zejména v otázce soukromí.
S aplikací Mapy.cz už sdílejí polohu statisíce lidí, kteří chtějí dostat upozornění, pokud se dostanou do styku s osobou nakaženou virem COVID-19. Co zatím data ukázala a jak se všechno daří?
K dnešnímu dni sdílí svá polohová data skoro 450 tisíc lidí. Reakce uživatelů jsou vesměs pozitivní, i když jsme zaznamenali, že někteří lidé vnímají projekt jako „mapu nákazy“. Proto je pro nás teď největší prioritou ještě více uživatelům vysvětlovat, že tomu tak není. Rozhodně v mapě nikdo neuvidí, kde se pohybují či pohybovali lidé pozitivně testovaní na COVID-19. Primárně jde o to, abyste vy jako uživatel zapnula sdílení polohy co nejdříve. Pokud například v obchodě potkáte někoho, u koho bude později diagnostikovaný COVID-19, můžeme vám poslat varování, že jste s pozitivně testovaným člověkem přišla do kontaktu. Neřekneme vám, kdy a kde to bylo. Zaslané upozornění však samozřejmě neznamená, že máte koronavirus. Z dat také vidíme, že většina lidí tráví delší čas na jednom místě a ke kontaktům mezi více lidmi dochází zejména v budovách. Bližší informace než shodu polohy nezkoumáme, to ani nesmíme.
Jak bude nakládáno s daty uživatelů a co s nimi bude po skončení epidemie?
Souhlas uživatele máme výlučně pro využití dat v rámci Seznam.cz a aktuální iniciativy proti šíření viru COVID-19. Žádnému jinému subjektu je podle tohoto souhlasu nesmíme předat. Pokud bychom měli data předat státu nebo jakékoli třetí straně, požádáme uživatele o nový výslovný souhlas s použitím jeho polohových dat. Takové souhlasy však zatím nesbíráme. Chceme být vůči svým uživatelům maximálně transparentní, protože na jejich důvěře je naše služba závislá.
Spolupracujete na této věci s ministerstvem zdravotnictví nebo dalšími institucemi?
Aktualizace aplikace Mapy.cz nebyla realizovaná s žádnou třetí stranou. Prostřednictvím iniciativy COVID19 CZ ale máme možnost jednat se státními institucemi o vzájemné spolupráci. Iniciativa vznikla především proto, aby IT odborníci pomohli státu. My v Seznamu programujeme aplikaci, COVID19 CZ zase řeší koordinaci s dalšími projekty (např. infolinka 1212). Konzultujeme s nimi propojení a komunikaci, abychom se nepřekrývali s dobrovolníky.
Jak se mohou jednotlivci zapojit a co to pro ně znamená?
V první řadě je potřeba si stáhnout aktualizovanou verzi mobilní aplikace Mapy.cz, která je dostupná v Google Play a v App Store. Po jejím opětovném spuštění (po aktualizaci) uvidí uživatel na svém displeji výzvu ke sdílení svých polohových dat. Po udělení souhlasu může začít funkci okamžitě využívat. Aktuálně navíc připravujeme rozhraní, díky kterému se budou moci pozitivně testovaní lidé do aplikace sami nahlásit. Pokud udělí souhlas se sdílením historie své polohy (ať už ji zaznamenávaly Mapy.cz či jiná platforma), můžeme informovat ostatní uživatele, že mohlo dojít k případnému kontaktu.
Uvádíte, že jde o „pravděpodobný kontakt“. Dá se odhadnout chybovost aplikace?
Aktualizaci jsme vydali před necelým týdnem, proto je příliš brzy chybovost odhadnout. Snažíme se všechna zachycená podezření ještě fyzicky ověřovat, protože polohová data nemusí přesně fungovat v budovách, v uzavřených prostorách, jako je metro a podobně. Cílem je dodat lidem stoprocentně ověřená data a vyhnout se nepřesným či neúplným varováním.
Je také potřeba říct, že nebudeme varování posílat uživatelům, okolo kterých pozitivně testovaný člověk jen prošel, navíc ve vzdálenosti deseti metrů. Aplikace počítá i s tím, že páruje pouze taková data, u kterých je zaznamenaný významný kontakt – tedy že se v jeden čas nacházeli po dobu nezbytnou k přenosu viru na stejném místě.
Jaký vliv má aplikace na čerpání dat a na baterii telefonu?
Může se stát, že se výdrž baterie se zapnutým sdílením polohy mírně sníží. Věříme však, že možnost chránit osoby blízké a známé za to lidem stojí. Pro odesílání dat o sdílení polohy je třeba mít zapnutá mobilní data. Aplikace spotřebuje pouze minimální množství dat (cca 200 KB odeslaných dat za den). Do budoucna zároveň plánujeme optimalizace, které spotřebu sníží, pokud se uživatel nachází doma, kde počítáme s jeho omezeným pohybem.
Jaké máte na nápad ohlasy?
K dnešnímu dni si sdílení polohy zapnulo téměř 450 tisíc uživatelů. Reakce jsou vesměs pozitivní, ale samozřejmě je i mnoho takových uživatelů, kteří se bojí zneužití svých dat. My ale deklarujeme, že aktuální polohová data sbíráme výlučně za účelem zamezení šíření koronaviru v ČR a ihned po skončení pandemie a nařízených opatření je smažeme.