Senátor a lékař Marek Hilšer mluví v rozhovoru pro deník FORUM 24 o koronavirové hrozbě, které Česko čelí. V neděli testy odhalily více než 8000 nakažených, což je doposud nejvyšší víkendový počet. Největším nepřítelem jsou podle Hilšera pro naši situaci dezinformace spojené s vakcinací.
Je nový kabinet připraven čelit koronavirové krizi, kterou mu přenechala dosluhující vláda Andreje Babiše?
Já to nemohu posoudit, protože nejsem součástí vlády a nemám žádné signály o tom, co se připravuje. Když o tom ale přemýšlím, tak bude důležité, aby budoucí vláda tuto těžkou situaci uchopila, protože více jak 22 tisíc nakažených koronavirem vede k tomu, že nemocnice budou opět zahlcené a personál vyčerpaný.
To ale nehovořím o etických otázkách, že je potřeba pečovat o lidi, kteří by vůbec umřít nemuseli. Zda to nová vláda zvládne, je otázkou. Teď jsme ve vakuu. Současná vláda problémy spojené s covidem neřeší, budoucí vláda to ještě řešit nemůže; doufejme, že lídr v podobě premiéra bude natolik schopný vlády, že situace bude uchopena takovým způsobem, aby vláda společnost přesvědčila a s touto krizí bojovala úspěšně. Všichni jsme unaveni z toho, co se tu za poslední rok a půl děje. Pro mě je ale největším problémem přehlcení nemocnic. Toho se skutečně bojím.
Jak tomuto scénáři ale zabránit?
Důležité je přesvědčit lidi k tomu, aby se nechali očkovat. Protože to je pro nás dnes jediná možnost, jak pandemii zabrzdit a ochránit společnost od těžkého průběhu. Ať si říká ,kdo chce, co chce, tohle je to jediné, co nás zachrání. Skutečně se ukazuje, že v nemocnicích jsou dnes ze sedmdesáti procent neočkovaní pacienti a ze třiceti procent očkovaní pacienti, kteří v důsledku onemocnění koronavirem potřebují lékařskou pomoc.
Víme, že očkování není stoprocentní zárukou. Vakcína má nějakou pravděpodobnost toho, že nás před virem ochrání. Není stoprocentní, ale je to jediný způsob, jak hrozící katastrofu zabrzdit. Já pozoruji data ze Španělska nebo Portugalska, kde je devadesátiprocentní naočkovanost, a ta situace je tam na jiné úrovni. Samozřejmě, že té lepší.
Portugalsko je velikostí srovnatelné s ČR, ale s nemocí covid-19 se vyrovnalo, jak jste sám řekl, podstatně lépe. Čím to je?
Myslím si, že Portugalsko má výhodu v tom, že nečelí takovému množství dezinformací, které přicházejí z východu k nám. Ani není tak úplně v hledáčku Ruska a ostatních diktátorských režimů jako právě Česko. Portugalci jsou velmi vzdělaní a příjemní lidé, sám jsem tento stát navštívil a poznal to na vlastní kůži. Oni si to vzali, jak se říká, za své. Chtějí se navzájem chránit a respektují se. Možná i proto to tam tak dobře funguje.
Je ale nutné zmínit, že i oni měli začátkem pandemie velmi silné vlny a s problémy se skutečně potýkali. Možná právě z toho se společnost poučila. Česko bohužel podle narůstajících čísel ne.
Profesor Václav Hořejší pro Český rozhlas uvedl, že i kdyby se všichni naočkovali, tak stejně pátá vlna koronaviru, kterou je teď Česko postižené, ještě poběží. Jak to tedy lidem vysvětlit, aby se i přesto nechali očkovat?
Určitě, s tím souhlasím. My víme, že imunita nevzniká hned. Je potřeba naočkovat dávky dvě, u starších lidí dokonce tři. Tento problém tu bohužel je a v absolutních číslech to v konečné fázi zahltí nemocnice. Já teď hovořil s člověkem, který už dva roky čeká na operaci kyčlí. Do práce jezdí taxíkem, protože už není schopný chodit. Ten problém není jen u lidí, kteří covidem onemocní a potřebují lůžkovou péči. Ten problém je i u dalších lidí, a jestliže se v těchto případech odkládají operace, tak je to skutečně problém. Doufejme, že nová vláda to vezme za dobrý konec.
O tom hovořil například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Ten uvedl, že čísla hospitalizovaných překračují počty, které se očekávaly, a nemocnice tak čelí mnohem více pacientům vyžadujícím lůžkovou péči. Dá se tomu ještě zabránit? Jaká opatření by nás mohla skutečně zachránit?
Jediná možnost je očkování a v případě, že vzniká problém, který se na nás valí jako vlna, tak to bude jedině lockdown. Tedy izolace a zabránění přenosu nemoci.
Myslíte tím celoplošný lockdown, a nebo pouze lokální?
Upřímně, já také nechci lockdown, nikdo ho nechceme. Ale pak si jako společnost musíme odpovědět na to, zda chceme, aby naši příbuzní umírali, a co je pro nás v tomto smyslu skutečnou hodnotou. Lockdown by nemusel být, kdybychom měli proočkováno devadesát procent lidí.
Rozumím, že někteří lidé v to mají nedůvěru a mají špatnou zkušenost s očkováním, ale ta obrovská dezinformační kampaň, která se na lidi valí, a nedůvěra mě osobně překvapuje. Protože sám jsem z medicínského prostředí, tak vidím, co se uvnitř děje. Lidé nám píší, jak jsme zaprodaní, nebo že jsme uplacení. Přitom je to nesmysl a překvapuje mě, že ta podezíravost je tak velká.
S jakými dezinformacemi ohledně koronaviru a očkování jste se vy osobně například setkal?
I mně osobně lidé píší na senátní adresu a jsou přesvědčeni o tom, že se jedná pouze o byznys. Že politici a lékaři podporují očkování, protože jde o obchod, a je tam celá řada dalších různých argumentů. To nalomení důvěry je obrovské a vychází to podle mého především z dezinformačních webů.
Znám řadu lidí, kteří svým rodičům říkají, ať se nechají naočkovat. Oni ale argumentují tím, že na sociálních sítích četli, že očkování je špatné a škodlivé. Je to podobné jako s malým dítětem. Své dceři jsem dnes vysvětloval, ať na hořící svíčku nesahá, protože by se mohla spálit. Ona si na ni i přesto sáhla, spálila si prst a půl hodiny brečela. Takže možná i společnost z celé krize vyvede až zkušenost, kterou si bude muset bohužel projít.