Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nechce, aby v Radě České televize zasedla Hana Lipovská. Tu navrhuje Česká biskupské konference a Lipovská působí v Institutu Václava Klause. V tom je jeho postoj správný.
Jurečka napsal ve čtvrtek na svém Facebooku: „Souhlasím s Mons. Václavem Malým, že se stále častěji zpochybňuje existence nestranných veřejnoprávních médií, bez kterých je ohroženo dobré fungování demokracie. KDU-ČSL chce proto do mediálních rad podporovat pouze ty kandidáty/kandidátky, kteří nepopírají roli veřejnoprávních médií, jsou kompetentní, v dané problematice se orientují a mají zájem, aby služba veřejnoprávních médií byla na co nejlepší úrovni. Z vyjádření paní Lipovské je jasné, že ona takto roli veřejnoprávních médií nevnímá. Navíc sama přiznala, že médiím nerozumí. Takovou kandidátku podpořit nemohu.“
Jurečka pochopil, co biskup ve svém středečním prohlášení, aniž by někoho jmenoval, napsal mezi řádky. Václav Malý, jak jsme tu zmínili, psal obecně, ale kdo sleduje dění, muselo mu to být jasné: „Sílí útoky a zpochybňuje se existence nestranných veřejnoprávních médií. Bez nich by bylo ohroženo dobré fungování demokracie. Pokud mediální trh ovládnou jen soukromá média, hrozí změť zpráv a pořadů upřednostňujících zájmy jednotlivců či dílčích skupin veřejnosti. Odolnost vůči informační manipulaci a podpora všech, kdo se snaží nezaujatě a věcně hledat a šířit pravdu, je výzvou přítomného času.“
Biskup Malý opět ukázal, že má ohledně svobody svůj názor, který je celý život konzistentní. Můžeme se domýšlet, že za nominací Lipovské je hřejivý vztah kardinála Dominika Duky k Václavu Klausovi a jeho lidem, kteří se považují za konzervativce bojující za zásadní hodnoty proti liberálnímu rozvratu. Televize nepřistupuje k Dukovi zřejmě dostatečně v předklonu a s posvátnou bázní, což on, který je člověkem patřícím (příliš často v tom špatném) spíše do jiných časů, nemůže pochopit. Duka se často snaží budit dojem, že česká církev a snad vůbec křesťanstvo je on.
Jurečka, na kterém občas některé nitky skutečně nenecháváme suché, tentokrát zareagoval správně. Jeho strana není filiálkou žádné církve a už vůbec ne prodlouženou rukou jednoho hodnostáře.
Aby tomu bylo správně rozuměno, Dominik Duka má jako každý člověk právo na svůj postoj, názor a pocit. Má právo ho prosazovat. Pokud se domnívá, že jeho verze světa je správná, má si za ní stát, jinak by narušil svou vnitřní integritu a to by pro něj bylo zhoubné. Za své postoje kdysi platil v nepříznivých dobách a to se počítá. Ve věci svobodných médií a života v liberální demokracii se ale často mýlí a je dobře, když narazí na odpor. Nominace Lipovské je spíše nominací klausovců, nikoli nominací českých biskupů.
Okruh Václava Klause už nás obdařil Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem. Vyzařuje z něj něžný postoj k různým autoritářským režimům a režimům se sklony k vládě pevné ruky, na což skutečně nejsme zvědaví. Jak vidíme v Polsku a Maďarsku, patří k tomuto politickému stylu také ovládnutí televize a rozhlasu. Cílem je umožnit nerušené vládnutí a „klid na práci“ pro úzkou mocenskou vrstvu, která si bude přerozdělovat trafiky a kšefty. Tohle tažení je třeba narušit, kdykoli s tím někdo začne. V tomto případě doufejme, že u Mariana Jurečky nastoupil onen často vzývaný selský rozum. Proč by měl na televizi veřejné služby dozírat někdo, kdo by ji v rámci jakéhosi hybridního libertariánského ultrakonzervatismu nejradši zrušil?