Situace v Rusy okupovaném ukrajinském Mariupolu je všechno, jen ne normální. Do města dorazily policejní i vojenské posily a provádějí kontroly na každém kroku. Po domech obcházejí předvolební agitátoři a sepisují seznamy „neloajálních obyvatel“. Bezmála dva roky po dobytí města se v jeho budovách stále ještě nacházejí desítky těl povražděných civilistů.
V sobotu uplynuly dva roky ode dne, kdy ruská armáda bombardovala dětskou nemocnici a porodnici v jihoukrajinském Mariupolu. Fotografie zraněných žen v pokročilém stupni těhotenství vynášených ze zničené budovy obletěly svět. Nyní se město připravuje na nadcházející ruské prezidentské volby. Okupanti posilují přítomnost vojenských jednotek a kontrol, aby zabránili případným projevům odporu. Po domech obcházejí agitační pracovníci a sestavují seznamy, kdo z místních obyvatel má v plánu k volbám dorazit, a kdo ne. Vše musí proběhnout v klidu. Zdání normálnosti ale dosud narušují připomínky toho, co se tu odehrálo. To když například stavebníci odkryjí v troskách domu, který opravují, desítky těl zasypaných civilistů.
Ruští okupanti se v obsazeném Mariupolu před nadcházejícími prezidentskými volbami pokoušejí za každou cenu zabránit jakýmkoli mimořádným událostem. Jak informují stránky legitimní městské rady, v ulicích proto zřídili mnoho kontrolních stanovišť a hlídkují ve snaze odhalit a zadržet možné sabotéry. Pokračuje intenzivní snaha rozbít hnutí odporu.
Do města dorazily speciální jednotky i oddíly represivních orgánů z řad ruské policie a také Národní gardy, vnitřního vojska Ruské federace, podřízené přímo Putinovi. Jejich přítomnost zachytili místní obyvatelé. Posilování bezpečnostních opatření a zvýšené množství ruských kontrol je podle ukrajinských odbojářů cítit i jinde na okupovaných územích.
Úřady zároveň zvyšují v souvislosti se samotnými volbami tlak na místní obyvatele. Agitátoři chodí od domu k domu a informují o „důležitosti“ toho, aby se lidé dostavili na volební místa ve svých okrscích. Během těchto návštěv sestavují jmenné seznamy voličů a informují se také o tom, zda mají v plánu jít k volbám. Pokud to odmítnou, hrozí jim zařazení na „seznam neloajálních obyvatel“. Úřady se touto cestou snaží zajistit maximální účast u voleb, která má pomoci legitimizovat přítomnost okupantů na obsazených ukrajinských územích.
Přestože od obsazení Mariupolu zanedlouho uběhnou dva roky, situace ve městě je nadále napjatá a stopy masakru, který se tu odehrál, vycházejí znovu a znovu na povrch i ve chvílích, kdy by si to okupanti nejméně přáli. Došlo k tomu i zcela nedávno, když byly z ničeho nic zastaveny demoliční a rekonstrukční práce na jedné z městských budov poničených bombardováním.
Poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko se podle svých slov zprvu domníval, že příčinou byla přítomnost cenné mozaiky v budově. Ukázalo se však, že pravda je jiná. Jak napsal, pod troskami bylo objeveno velké množství mrtvol v děsivém stavu. Některé byly bez hlavy, jiné roztrhané na kusy. Podobně jako zmíněná porodnice byla i tato budova zničena v březnu 2022. Těla tak strávila pod troskami dva roky. O této tragédii dosud nevěděla ani legitimní správa města. Podle Andrjuščenka nejspíš proto, že nepřežil nikdo, kdo by je mohl informovat.
Některé z obětí se podařilo identifikovat poměrně záhy. Šlo o 22letou lektorku jazyků Olju, která se po studijním pobytu v Německu a ve Velké Británii vrátila zpátky do svého města, kde ji zastihla válka. Byla u ní nalezena kabelka s doklady a vedle ní ležela těla jejích rodičů a další mrtví, které se nepodařilo identifikovat, dodal Andrjuščenko.
Rusové obsadili Mariupol v květnu 2022 po měsících bombardování a brutálních bojů v ulicích, při nichž nebrali žádné ohledy na přítomnost desítek tisíc civilních obyvatel. Podle mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch během bitvy o město zahynulo minimálně osm tisíc civilistů. Další stovky tisíc jich z kdysi bezmála půlmilionové přístavní metropole uprchly. Do města se nyní stěhují desítky tisíc etnických Rusů, kteří si kupují opuštěné nemovitosti a mají nahradit původní obyvatelstvo.