Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová získala na krajském výboru své strany nominaci na post místopředsedkyně. Opoziční stranu čeká zásadní změna ve vedení: Karel Schwarzenberg už na sněmu na konci listopadu kandidovat nebude. Podle Adamové je nutné více hovořit o programu strany – a stále upozorňovat na nebezpečí, které pro Českou republiku představuje oligarchizace politiky Andrejem Babišem nebo chování prezidenta Miloše Zemana.
Kam by podle vás měl celostátní sněm TOP 09 posunout?
Tou nejzásadnější věcí by mělo být přinášení pozitivních témat, neměli bychom rezignovat na prezentaci našeho programu. Je špatné, že jsme často vnímáni pouze jako strana, která se pouze vymezuje proti vládě a zejména proti hnutí ANO a Andreji Babišovi. Mezi lidmi existuje poptávka po dalších tématech. Samozřejmě je zde mnoho lidí, kteří vnímají nebezpečí toho, že se takovýmto způsobem koncentruje moc do jedněch rukou a dějí se u nás věci, které bychom si ještě nedávno vůbec neuměli představit. I tak ale nesmíme rezignovat na další návrhy, na řešení běžných problémů každého z nás nebo určité skupiny obyvatel, která se momentálně nachází v nějaké životní situaci. Chtěla bych, aby se lidé měli šanci s námi identifikovat, aby věděli, že jsme také pro něco, nejen proti něčemu. Další důležitou výzvou je to, aby naše strana byla atraktivní i pro mladé lidi, pro prvovoliče a další.
Předsedou se téměř jistě stane současný 1. místopředseda Miroslav Kalousek. On sám je v politice vnímán často velmi kontroverzně. Nebojíte se této změny a reakce voličů?
Média se nám snaží dlouhodobě dávat nálepku, která říká, že nositelem všech hlavních myšlenek TOP 09 je právě Miroslav Kalousek. Kdyby tomu tak bylo, musela bych teď tvrdit, že žádná změna nenastane. U nás ale probíhá normální demokratická diskuze a i dnes myšlenky TOP 09 vytváří mnohem více lidí. Současný předseda Karel Schwarzenberg je nositelem určitých názorových proudů a i nadále bude do směřování TOP 09 výrazně zasahovat. Někteří lidé se samozřejmě bojí, že po odchodu pana Schwarzenberga budeme vnímáni černobíle, stejně jako Miroslav Kalousek. Ale podle mého názoru tomu zabrání právě to, že budeme otevírat větší množství témat, nebude to jen ten „AntiBabiš“. Navíc je to také příležitost pro nové tváře představit se veřejnosti.
Hnutí ANO už začalo oznamovat některé kandidáty do Senátu, jedním bude například Josef Váňa. Chystáte se také představit nějaká jména?
Určitě už o kandidátech diskutujeme a v nejbližší době se bude o konkrétních lidech rozhodovat.
Spekuluje se, že se můžete dohodnout i na společných kandidátech s ODS. Jak se na tuto možnost díváte vy?
Považuji to za logické. Je-li na politické scéně situace taková, jaká je, tak by pravice měla překonat nějaké dřívější animozity a táhnout za jeden provaz.
Momentálně je vaším hlavním tématem z rodinné politiky zjednodušeně řečeno „rodičovská pro prarodiče“. Jak je na tom tento návrh?
V současné době je ještě stále před jednáním ve Sněmovně. Koalice se k návrhům opozičních stran chová dosti nekorektně, a tak nejsem naivní, abych si myslela, že se na něj v nejbližší době dostane. Určitou naději ale skýtá, že paní ministryně prohlašuje rodinnou politiku za svoji prioritu, a existují vládní návrhy, které jsou v některých ohledech podobné. V otázce prarodičů si nekonkurujeme, takže pokud by ze strany vládní koalice byl zájem věci posouvat dopředu, měl by být tento návrh přijatelný i pro ně.
Bohužel i návrhy, které projdou prvním čtením, často zůstanou ve výborech, koalice nestíhá projednávat ani své vlastní… O tom nakonec byl i ten velký spor okolo poslaneckého návrhu pana Volného, který se týkal hazardu.
Dokážete říci, kolika lidem by vámi navrhované opatření mohlo pomoci?
Tento návrh nemá ambici pomáhat těm, kteří již do důchodu odcházejí. Jedná se nám zejména o nejvíce ohroženou skupinu 55+. Tito lidé jsou často nezaměstnaní a mnohdy bohužel v podstatě nezaměstnatelní, tudíž je pro ně nejzajímavější. Pokud by někdo v tomto věku mohl pomoci své mladé rodině zapojit se do pracovního procesu, tato varianta rodičovské mu to umožňuje. Už by nebylo nutné chodit se hlásit na úřad práce, obelhávat sebe sama, úředníky i stát, který platí zdravotní pojištění, že hledáte práci. Zájemci by se mohli starat o dítě legálně a bez potíží.
Jste mj. členkou lidskoprávního podvýboru. Jak v TOP 09 probíhá debata o uprchlické krizi?
Tuto otázku samozřejmě hodně řešíme. První stanovisko jsme vydali již v lednu letošního roku a už tehdy jsme odmítali nenávistné projevy a populistické výkřiky, které dnes nabírají na síle. Řada lidí k tomuto problému přistupuje příliš emocionálně a se strachem. My jako politici jsme odpovědni za řešení, nikoliv za podněcování tohoto strachu. Já se v tuto chvíli necítím ohrožena nějakou jinou kulturou, ale jsem obezřetná k tomu, jakým způsobem jednáme v Evropské unii, jak informujeme občany… Rozhodně nelze tak komplikovaný problém vysvětlit na jedné tiskové konferenci. Stále více jsou lidé, kteří do Evropy přicházejí, vnímáni jako nějaká odosobněná masa. Osobně bych byla ráda, aby se do debaty vrátil lidský pohled, soucit a solidarita. Přesto je ale nutné rozlišovat různé typy migrace. Já jsem pro to, abychom pomohli těm, kteří to opravdu potřebují. Velmi se mi líbil projev pana prezidenta Kisky, který o tomto problému hovoří velice dobře a státnicky. Kdyby takhle mluvil náš prezident, tak se za něj alespoň nebudeme muset stydět.
Byla jste osobně navštívit nějaký detenční tábor v Česku?
Ano, byli jsme v Bělé-Jezové. Je potřeba zmínit, že návštěva sněmovního výboru si za těch pár hodin nemá šanci udělat takový obrázek, jako kdybychom tam strávili týden. Byli jsme tam ale den před druhou kritickou zprávou paní ombudsmanky a já si myslím, že řada věcí byla založena více na pocitech a emocích než na tom, co bychom tam my reálně viděli. Je pravda, že zařízení nebylo původně určeno pro detenci rodičů s dětmi. Ale jaké máme jiné možnosti? Oddělit děti od rodičů je rozhodně horší než to, aby byly rodiny pospolu, ač v ne úplně ideálních podmínkách. Někdy nemůžete řešit, jestli je někde dostatek klouzaček, když nemáte ani dost postelí. Chtěla bych se zastat zejména pracovníků toho zařízení, kteří z mého pohledu dělali, co mohli.
Zmínila jste prezidenta Zemana. Ten nedávno doporučil Karlu Schwarzenbergovi, aby si uprchlíky vzal na Orlík.
Tohle jsou snahy z těch emocí vytěžit maximum pro sebe, pro svoji popularitu. Asi bychom se divili, kdybychom se podívali na diskuzi před 76, 78 lety, jak je podobná té dnešní. To mě děsí. Pan prezident je ve svých názorech čím dál tím radikálnější, a pokud bude svátek 17. listopadu trávit s Blokem proti islámu na Albertově, tak to už je opravdu za hranou. Připomeňme, že na demonstracích tohoto hnutí se v minulosti objevovaly i šibenice, tedy jasný symbol výhrůžky smrtí! Komu tím prezident slouží? Jestli má opravdu potřebu být za každou cenu kontroverzní a tohle je pro něj akceptovatelné, tak nevím, co k tomu říct.
Jestli ale rezignujeme na to, že budeme dávat najevo svůj nesouhlas s takovýmito projevy prezidenta, kdo jiný to bude dělat? Mám pocit, že už je pomalu potřeba se vymezovat vůči každému projevu, který Miloš Zeman pronese. Jako nejvyšší představitel státu by měl mít prezident rozhodně lepší ambice než pobuřovat a rozeštvávat lidi. Ve sváteční den bychom si místo podobných projevů všichni měli připomenout důležitost svobody, kterou od 17. listopadu 1989 máme. Je velmi vzácná a neměli bychom si ji nechat vzít.
Máte pocit, že k něčemu podobnému směřujeme?
Pomalými krůčky se celá řada věcí v našich životech mění k horšímu právě v tom, jaké svobody se nám dostává. Základem toho, že se tak děje, je situace v médiích. To je v tomto směru první, nebezpečný krok, který jsme již udělali. Pokud budeme laxní k dalším takovým signálům, můžeme se obávat toho, kam dospějeme. Ukrajování svobod může přicházet velmi nenápadně, a pokud k nim nebudeme ostražití, můžeme ze se za pár let velmi divit.
Velkým politickým tématem je momentálně situace ve vedení Prahy. Jednali jste i o tom na krajském výboru?
Jednali. Neustále probíráme možnosti koalice a rýsuje se taková, v níž nebude žádná účast hnutí ANO. To já osobně jednoznačně preferuji, jelikož toto hnutí za rok vládnutí rozhodně nepředvedlo žádnou kompetenci k vedení hlavního města.