I když se za nejmocnější ženu českého fotbalu Markéta Haindlová nepovažuje, mnozí ji za ni označují. Předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) má však jednu hodně velkou nevýhodu. Je trnem v oku současnému vedení fotbalového svazu i několika ligovým klubům. Přesto svůj boj o narovnání prostředí populárního sportu nechce vzdát, i když přiznává, že struktury na FAČR jsou těžko přemožitelné.
Markéta Haindlová se především snaží zastávat hráčů. „Chci narovnat stav, který je podle mého názoru nevyvážený a hráči jsou v oslabené pozici,“ je přesvědčena advokátka, která často provokuje vedení fotbalového svazu. „Otevřeně říkám, co si myslím, a zřejmě jsem jediná opozice v současném fotbalovém prostředí, která kritizuje, co se tam děje,“ vysvětluje Haindlová.
I když by se dalo očekávat, že se bude ostře vymezovat proti Miroslavu Peltovi, který byl před časem vzat do vazby, její názor není tak jednoznačný. „Všichni upozorňují na post předsedy, ale je třeba si uvědomit, že za fotbalovou asociaci odpovídá výkonný výbor,“ připomíná Haindlová. Dokonce i zmiňuje možný konec dominance současného šéfa FAČR. „Pan Pelta nemá neotřesitelnou pozici, navíc teď už je zřejmé, že dále předsedou nebude. Co se stalo, však nevrhá stín pouze na pana předsedu, ale je tam celý kolektivní orgán, který nese odpovědnost,“ upozorňuje šéfka ČAFH.
Po zprávě, že se bude patrně volit nový předseda fotbalového svazu, chvíli také uvažovala o kandidatuře. „Dlouhodobě o ní uvažuji, protože by se mělo hodně věcí změnit a přiblížit se zahraničí. Například, abychom měli etický kodex, který by zabránil střetu zájmů, který jsme viděli u pana Pelty, který byl ve dvou funkcích zároveň,“ nastiňuje Haindlová své plány.
Jednu zkušenost s kandidaturou má už z roku 2013, kdy ji podpořilo devět klubů z potřebných deseti, Plzeň totiž na poslední chvíli cukla. Potom se však začaly dít věci. Kluby, které Haindlovou podpořily, zažily pomstu svazu. „Byla to ukázka, že nějaká poslušnosti v rámci fotbalového prostředí být musí,“ vzpomíná mladá právnička. „Ani jeden z těch statečných nevyhrál a dostali během jednoho víkendu deset červených karet. To byl signál, aby všichni věděli, že nějaká zákulisní pravidla ve fotbalovém prostředí fungují a je třeba si uvědomit, kdo o nich rozhoduje,“ dodává smířeně.
Zatím tedy hlavně pracuje pro asociaci. „Je třeba vyšší právní ochrana hráčů, a to nechci zmiňovat jen ty poslední dvě velmi smutné životní tragédie (sebevraždy fotbalistů Rajtorala a Bystroně – pozn. red.), ale ta finanční situace hráčů v momentě, kdy skončí s kariérou v relativně mladém věku, tak je velmi špatná a je třeba s ní pracovat. V momentě, kdy končí kariéra, nekončí život fotbalisty a je třeba ho zpětně napojit do společnosti,“ má jasný plán Haindlová.
Na řešení současné krize má jednoduchý recept. „Zřejmě by se musel založit úplně nový svaz a vše postavit znova. Na současné valné hromadě například nenajdete zastoupení hráčů ani trenérů, tedy těch, kteří ten produkt vytvářejí,“ vysvětluje předsedkyně České asociace fotbalových hráčů.
Ve videu se také dozvíte:
O co jde, když mluví o fotbalovém nevolnictví?
Jak se komunikuje s ministryní školství Valachovou?
Změnilo se něco od „Ivánku, kamaráde“?
Jak se rozdělují veřejné finance?
Měla někdy chuť všechno vzdát?