Doložka o střetu zájmů: Ano, autor tohoto textu je volič SPOLU, tedy i Markéty Pekarové Adamové. Ale ty naprosto nechutné, podlé a nenávistné útoky, které na paní poslankyni momentálně prší, by mne donutily k reakci, i kdyby byl jejich obětí Tomio Okamura, k jehož fanouškům nepatřím. S Babišem odešla z premiérského křesla ztělesněná sprostota. Za dobu jeho vládnutí však společně s Milošem Zemanem vytvořili nechutnou atmosféru ve společnosti. Nyní tak dochází k natolik nepřijatelným osobním a vylhaným útokům na vítěze voleb, že taková míra sprostoty nepatří snad ani do politiky.
Internet je rejdištěm trollů, deprivantů a mravních invalidů, neboť většina sociálních sítí umožňuje anonymní vkládání obsahu. Takže všichni deprivanti z bezpečí svých pokojíčků pod (iluzorním) krytím internetovou anonymitou odbrzdili. A na sociálních sítích dochází k bezprecedentním atakům na politiky, kteří té armádě mravních invalidů vadí. K atakům, za kterými můžeme tušit jak neúspěšné politické partaje disponující finančními prostředky, tak Putinovu vlivovou agenturu. Vzhledem k tomu, že ženy jsou tradičně (byť to už dnes až zas tak úplně neplatí) chápány jako slabší, bezbrannější, je po volbách asi nejčastějším terčem deprivantů poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Markét_a
Již několik dní straší na twitteru falešný profil „Markéta Pekarová Adamová – @market___a“. Jako heslo má „Svět podle Markét“. Na profilové fotografii je ukradená fotografie paní poslankyně, a mezi zlovolnými, sprostými a její osobu poškozujícími posty, vypadajícími, jako by je psala ona sama, jsou občas vcelku dovedně přimíchány její skutečné výroky. Takže nejen na internetu začínající senior, ale i člověk, kterého politika moc nezajímá a podívá se náhodou na twitter, může velmi snadno uvěřit, že jde o skutečný profil poslankyně Pekarové Adamové. A to samozřejmě povede k naprostému odmítnutí a odsouzení její osoby tím náhodným čtenářem, protože ty falešné posty jsou opravdu nechutné. Cituji ty nejpodařenější.
Dne 21. 12. 2021 profil sdílí článek: „Na Úřadu vlády má vzniknout 74 nových míst.“ Fake Pekarová Adamová připisuje: „Na Úřad vlády přijmeme 74 nových úředníků za 43 milionů Kč. Vím, že jsme vám slibovali opak. Děkuji, že nás nadále podporujete ve změnách.“
Dne 28. 12. 2021 sdílí profil článek: „Nejméně pět ministrů nezvládne vést diskusi v angličtině.“ Falešný profil k tomu dopisuje: „Při výběru ministrů jsme dbali na jejich jazykovou vybavenost. Zjistili jsme, že při jednání v Bruselu jim bude stačit slovíčko YES, takže prošli všichni. Děkuji, že s námi podporujete změnu.“
Dne 5. 1. falešný profil sdílí článek „Kandidátka na šéfku Pirátů: Jsem přesvědčením komunistka.“ A falešná Pekarová Adamová k tomu připisuje: „Piráti jsou naši koaliční partneři a za TOP 09 můžu prohlásit, že za nimi ve všem stojíme. Děkuji, že jste zvolili změnu.“
Jistě, někdo, kdo sleduje politické dění a vyzná se v procesech na netu, nemůže tento profil s jeho bizarními výkřiky „spolknout“. Ale kolik procent uživatelů internetu patří mezi ty poučené a znalé? Deset, dvacet, či snad dokonce třicet? Víc určitě ne.
„O věci víme, twitteru jsme ji nahlásili, a čekáme jeho odpověď. Nemáme žádnou možnost, jak smazání toho falešného profilu urychlit,“ říká Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09. Takže se opět, snad potisící, obnažuje naprostá legislativní nepřipravenost na svět globalizovaných sítí. I když v Česku vedením toho falešného profilu zcela jednoznačně dochází k porušování práv paní poslankyně, vymoci nápravu na zaoceánském provozovateli twitteru je extrémně těžké, a někdy nemožné.
Těžké dětství Tomia Okamury
Kdyby vyfantazírované hejty a sprostoty produkovaly jen falešné profily a anonymní uživatelé, bylo by teoreticky možné – při zákonem nařízené globální spolupráci se sociálními sítěmi – činnost těchto trollů redukovat. Zesprostnutí internetu vinou falešných profilů však přineslo smutný fakt, že se hrubé dezinformace a lži staly standardním nástrojem určité části oficiální, parlamentní politiky. Otřesně působí poslední exces SPD Tomia Okamury.
Z psychologického hlediska je to pochopitelné. Pan Okamura strávil prvních šest let života v Japonsku. Tedy v době, kdy je dětská mysl nejkřehčí a nejzranitelnější, v době, kdy dochází k masivnímu imprintingu, žil pan Okamura v prostředí, které z dnešního evropského pohledu zcela nepřijatelně diskriminuje míšence. „Být „hafu“ v Japonsku: Míšenci čelí výsměchu a odmítnutí,“ referuje Al Jazeera. DW.com píše: „Kdo rozhoduje o tom, kdo je Japonec? Japonští „hafu“ se stále cítí jako outsideři. Po mnoho let si Japonsko vytvořilo obraz monoetnického národa. ale vynechalo rostoucí část populace: japonské hafu. Toto je hybridní japonsko-anglické slovo, které znamená „polovina“ – a označuje míšence. Mnozí z nich říkají, že se s nimi ve své zemi stále často zachází jako s cizinci.“
Takže je pochopitelné, že si pan Okamura s sebou nese zátěž svého raného dětství stráveného v tak xenofobním prostředí. Ale ani sebevětší křivda v dětství neomlouvá sprostotu, která se objevila na facebookové stránce Tomio Okamura – SPD. Druhého ledna letošního roku se na této stránce objevil klasický facebookový vizuální mem – fotografie z vládní tiskovky, kde je i Markéta Pekarová Adamová. Heslo na fotce praví: „Bude hůř. Vliv nové vlády na naši zemi bude zničující.“ A pod tím podpis SPD. A k tomu šikovný a jistě velmi národnostně uvědomělý grafik SPD fotografii paní poslankyně „upravil“. A to tím nejsvinštějším, nejpodlejším a nejubožejším způsobem, jaký si lze představit. Jak je zjevné, a i podle slov grafiků redakce FORUM 24, paní poslankyni Okamurův politruk na fotce přidal tak 40–50 kilogramů živé váhy. Prostě ji ve fotoeditoru rozšířil, „ztloustl“ ji. Připomínám – obezita je pro ženy mimořádně citlivé téma, a jde o podobný typ útoku, jakoby někdo upravil fotku pana Okamury z nudistické pláže, a vytvořil mu v počítači mikropenis.
„Tento útok vůbec nebudeme komentovat,“ říká mluvčí TOP 09, a já ho chápu. I já bych těžko hledal publikovatelná slova, kterými by se dal tento výkon Okamurových propagandistů okomentovat. Byť v soukromí bych ten výkon dokázal popsat desetiminutovým květnatým projevem. Ale to by byla slova, která tiskový mluvčí říkat nesmí.
Co s tím?
Ve věci osobních problémů a vnitřních běsů pana Okamury je cesta snadná. Kdyby se dal přesvědčit k terapii, rád bych mu doporučil spolehlivého psychiatra, který by mu s tou patologickou nenávistí pomohl. Co se týká sprostých útoků na internetu, je situace složitější. Ale i jev jako falešný účet paní Pekarové Adamové by řešit šel. Ale až poté, co národní legislativy nějak zpracují dříve neexistující a nepředstavitelný fenomén globální komunikace na internetové platformě, které se zúčastní lidé z mnoha desítek zemí, ale jejíž sídlo je na druhé straně planety a je extrémně obtížné jej přimět ke spolupráci i v oblasti tak nebezpečné jako systematická dehonestace političky.