Markéta Pekarová Adamová suverénně obhájila mandát předsedkyně TOP 09. Zároveň je novou předsedkyní Poslanecké sněmovny PČR. Těsně po znovuzvolení do čela strany poskytla deníku FORUM 24 rozhovor, v němž shrnula své priority v obou funkcích, ale také vysvětlila, jak se vytvoření tří nových ministerských postů slučuje s tvrzením, že nová vláda bude šetřit.
Jak myslíte, že se vám podaří spojit funkci předsedkyně TOP 09 s funkcí předsedkyně sněmovny?
Tak, jako se daří předsedům stran skloubit tuto funkci s ministerstvem a s působením na něm. Je to pro nás věc, která je celkem přirozená, víme, jak čas dělit mezi tyto dvě úlohy, a je to zvládnutelné. Já chci velmi svědomitě vykonávat obě pozice a v celé řadě konkrétních věcí se to dokonce překrývá. Není to něco, co by se nedalo propojit.
TOP 09 bude ve vládě, to je jistě největší změna. V čem vy jako předsedkyně této strany chcete způsob vedení změnit? Co by mělo být jiné oproti vašemu předchozímu funkčnímu období?
Spíše bych chtěla navázat na to, jakým způsobem jsem TOP 09 vedla předchozí dva roky. Myslím, že i to, že mám silný mandát a že jsme s Tomášem Czerninem a dalšími místopředsedy zůstali oba ve svých pozicích, je pozitivní. Ukazuje se, že náš tým se osvědčil. Když se ohlédnu dva roky nazpět, ve volbě předsedy jsme s Tomášem stáli proti sobě, ale byli jsme domluveni, že si budeme vzájemně pomáhat a krýt záda. Mnozí se obávali, že by mohlo pro TOP 09 jít o bod sváru a že by se členská základna mohla rozdělit. Tato obava se nepotvrdila, naopak. Děkuji Tomášovi i za to, jak umíme spolupracovat a nacházet shodu a těžit z rozdílností nás obou. Opravdu totiž jsme rozdílní, jsme jiná generace, máme jiné životní zkušenosti. Ale tím se skvěle doplňujeme.
Kam tedy chcete za dva roky dovést TOP 09 tentokrát?
K vedení TOP 09 chci přistoupit se svou typickou cílevědomostí. Uděláme všechno proto, abychom splnili to, co jsme si předsevzali. Před dvěma lety to bylo dovést TOP 09 do vlády. A podařilo se to, ačkoli tehdy šlo o velmi smělý cíl. A nyní se chceme podílet na úspěšném vládnutí ve prospěch České republiky a na vyřešení obrovských problémů, kterým budeme čelit. Ať už jde o covid, nebo o energetickou krizi, která má potenciál vytvořit jedny z nejtíživějších sociálních problémů v posledních desítkách let. To jsou nejpalčivější věci. A na jejich pozadí jsou tu dlouhodobé krize, které rozhodně nikdy nebudeme zlehčovat. Tam patří krize klimatická. TOP 09 má skvělý odborný tým pro řešení těchto témat. Druhou vážnou krizí je krize důvěry ve společnosti, nejen ve stát a instituce, ale mezi lidmi navzájem. To považuji za rizikové pro další vývoj v zemi.
Ve svém kandidátském projevu jste zmiňovala, že by vláda Petra Fialy měla být vládou i pro lidi, kteří vás nevolili. Je vůbec možné oslovit lidi, kteří mají často úplně jiné, vyhraněné názory?
Víte, já jsem v tomhle možná příliš úzce ovlivněna tím, že politiku nevnímám jako prostředek k prosazování svých vlastních zájmů, ale prosazování zájmů celku. To mnohdy každý vidí někde jinde, často i opačně. Ve finále bychom ale měli dělat kroky, které jsou prospěšné nikoli pro nás a pro to, aby nás lidé měli více rádi a znovu nás zvolili, ale takové, které považujeme za správné. Ale pokud to občanům dokážeme dobře vysvětlit a vést s nimi dialog a naslouchat jejich obavám, může se to podařit. Je to ale velice nelehký úkol a uvědomuji si, že je v tomto směru nutné mít velkou trpělivost a mít schopnost poučit se z chyb z minulosti. Jsou tu obrovská očekávání. Vláda je nesmí pokazit tím, že se začne hádat, že bude působit nejednotně nebo si vyřizovat neshody přes média. To by byla cesta špatným směrem.
Jste spokojena s tím, jaké pozice si vyjednala TOP 09 ve vznikající vládě?
Ano, byť samozřejmě vždycky máme ambice být na co nejvíce ministerstvech. Byli jsme od počátku konstruktivní, v rámci koalic jsme vždy jednali jako celek. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že koalici SPOLU připadne deset postů, rozdělení pět–tři–dva je adekvátní síle politických stran. Já sama vnímám jako velmi silný post předsedkyně sněmovny, na který jsem aspirovala já. Je pro mě také důležité, abychom byli vidět i ve sněmovně, máme dva předsedy výborů, takže v tomto směru naše tvář a identita budou čitelné a viditelné a budeme sehrávat důstojnou roli.
Jak jde dohromady slib, že Fialova vláda bude šetřit, s tím, že vznikají tři nové ministerské posty?
Jsou to ministři bez aparátů ministerstev. Jde o posty, které mají velmi jasnou úlohu v tom, abychom dokázali docílit toho, co jsme si předsevzali směrem k zeštíhlení státu a k efektivitě a konkurenceschopnosti. Naše ministryně Helena Langšádlová bude zastávat post šéfky rezortu pro vědu, výzkum a inovace. To je ministerstvo, které může pomoci postavit ekonomiku na nohy a bude držet krok s konkurencí ostatních zemí. Je to klíčová pozice. Věda a výzkum pro nás byly vždy důležitými tématy. I během covidu jsme si mnozí uvědomili, jak moc bychom měli být vděční vědcům za nacházení řešení palčivých problémů.
Jak by se měl zachovat Petr Fiala ve chvíli, kdy by prezident Zeman nechtěl jmenovat ministra zahraničí?
Petr Fiala se už vyjádřil zcela jasně tak, že bude za kandidáty stát a že návrh považuje za jednoznačně kvalitní. Pro prezidenta tak není prostor do něj zasahovat. Petr Fiala to deklaroval a já vím, že to, co Petr Fiala slíbí, také splní. Nemám pochyb o tom, že tomu tak bude i tentokrát.
Co hlavního chcete dělat ve vedení sněmovny jinak než váš předchůdce Radek Vondráček?
Začnu pozitivně. Pan Vondráček měl určitě velmi dobrou znalost procesů a schopnosti vést jednání, což je určitě následováníhodné. Naopak si svoji roli pletl s jakýmsi hospodským bavičem. To snižovalo důstojnost nejen jeho samotného, ale celého zákonodárného sboru. Myslím si, že platí, že vzory ve společnosti jsou nesmírně důležité. Všichni to vidíme u neblahých vzorů, které známe od Miloše Zemana. Mnoho lidí si řekne, proč by se nemohli chovat určitým způsobem, když může prezident. To je jedna z našich klíčových příležitostí ke změně nejen ve vedení sněmovny, ale i ve vládě. Vím, že moji kolegové tomu dostojí, a stejně tak tomu chci dostát i já.