Návrh zákona o sociálním bydlení podle občanských demokratů povede k bezvýchodné situaci. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, která koncepci předkládá, si prý neuvědomuje, jaké následky může její návrh mít. V momentě, kdy budou mít lidé ze zákona garantované bydlení, přestanou prý mít snahu zlepšovat svou, někdy nevyhovující situaci. Potom může dojít i na hrozbu sociálních nepokojů.
Podle Lenky Kohoutové, expertky ODS na sociální oblast, ministryně zadělává na problém všem starostům, kteří budou muset vládní slib dodržovat. „To se opět vracíme zpět k reálnému socialismu a zahráváme si s nárůstem ghett a sociopatologických projevů,“ myslí si Kohoutová. Jak tvrdí ODS, Marksová-Tominová se na rezortu chová jako slon v porcelánu. „Sociálním inženýrstvím podobného typu dělá ministryně z lidí nesamostatně uvažující jedince,“ píše ve svém prohlášení Kohoutová.
Nárok na sociální bydlení by také podle ní neměl být stejný pro všechny, ale záleželo by na tom, jak občan funguje ve společnosti. „Je třeba sociálním šetřením začít rozlišovat zaviněnou a nezaviněnou tíživou situaci,“ myslí si expertka ODS. „Jestli se nesnažím, odmítám práci, pak mi nezbývá než bydlet v azylovém bydlení, pokud mám snahu se svojí situací něco udělat, pracuji, starám se o děti, pak mám mít šanci,“ dodává.
Co navrhuje Marksová-Tominová
Podle ministryně práce a sociálních věcí by města měla dostat nařízený počet bytů, které musí vyčlenit jako sociální. „Obce by k tomu měly být zavázané, jak je tomu v civilizovaných zemích. My bychom chtěli, aby to bylo pět procent ze všech bytů v obci,“ řekla Hospodářským novinám Michaela Marksová-Tominová.
V momentě, kdy do bytu, který bude určen jako sociální, bude stát investovat jakoukoliv částku, automaticky se z něj stává tento typ ubytování navždy. Má se tak zabránit situacím, které se v minulých letech množily, kdy město prodávalo byty, které mu patřily. V takových případech už na sociální ubytování nezbývalo dostatek vhodných objektů. Povinností spravovat dostatek sociálních bytů by se podle sociální demokracie měla navýšit i výstavba nových domů, ve kterých by bylo ubytování zajištěno.
Vlastnictví bytů by ale podle předkládaného návrhu zákona nebylo povinností obcí. Ty by si mohly vhodné sociální bydlení pronajímat od soukromníků, církve nebo neziskových organizací.