Změny, které v důchodovém systému začala v poslední době realizovat vláda Bohuslava Sobotky, jsou podle Lenky Kohoutové, expertky ODS pro sociální oblast, důkazem neschopnosti vlády plnit své sliby. Jako hlavního viníka vidí opoziční politička bezvýhradně ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Ta prý nedokáže své návrhy na vládě logicky zdůvodnit a už vůbec ne prosadit.
Kohoutová v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz uvedla, že vláda pouze znovu dokázala, že nemá na to, aby zvládla své sliby, a jednorázové navýšení důchodů o 600 korun je pouhým dalším nesystémovým krokem. „Kosmeticky jednorázově přidáme, aby naši důchodci v lednu moc nekřičeli, že místo slibovaných 200 Kč dostanou něco málo přes stovku,“ myslí si Kohoutová. „Opakuji, že důchody potřebují systémové změny, nebo za pár let nebude co vyplácet,“ zdůrazňuje.
Vládu senioři nezajímají
Chybou bylo podle expertky ODS i zrušení druhého důchodového pilíře. „Pokud chtějí strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL něco rušit, měly by přijít s následným řešením. Důchodový systém je rok co rok ve vyšším deficitu a není možné odkládat řešení na neurčito,“ je přesvědčena Kohoutová. „Tuto neschopnost současné vlády pocítí budoucí senioři na vlastní kůži. Současnou vládu to však zřejmě nezajímá,“ kritizuje Sobotkův kabinet členka opozice. Kohoutová se diví i tomu, proč chce ministerstvo financí zvyšovat poplatky pro společnosti, ve kterých si lidé na svůj důchod začali spořit. „Je to paradox a můžeme se jen domnívat, zač je tato úlitba,“ říká nekonkrétně expertka pro sociální oblast.
Diskriminace bezdětných rodin
Za diskriminační považuje návrh důchodové komise, podle kterého by měly být ve výhodě rodiny s dětmi na úkor bezdětných, které by odváděly na důchody do státní kasy víc peněz. „Podobné sociální inženýrství odmítám. Jak k tomu přijdou rodiny, kde je v tomto ohledu zdravotní problém? Co rodiny, které, ač pracují a odvádí daně, jsou sociálně slabé a nemohou si dovolit mít vyšší počet dětí?“ zamýšlí se v rozhovoru Kohoutová.
Komise je nesprávně složena
Důvody špatně fungující důchodové komise jsou podle Lenky Kohoutové zřejmé. „V komisi mi chybí mladí lidé, kteří se mají cítit ohroženi, protože o jejich budoucnost ve stáří se právě jedná,“ tvrdí. „Komise nepřichází s dlouhodobým řešením. Jediné, co nabízí, je přerozdělování chudoby, všichni dostanou stejné nic,“ dodává Kohoutová.
Invalidní důchody posuzují špatní lékaři
Problémy se ovšem netýkají pouze starobních důchodů, ale rovněž těch invalidních. „Tam jsou největší problém posudkoví lékaři, kteří svou práci často nevykonávají dobře. Je absurdní, aby postižení pohybového aparátu posuzoval „lékař, který se specializoval na oční medicínu“,“ zaráží Kohoutovou. „Co se týká stabilizace systému, pak vidím stejný problém jako u běžných důchodů. Tento systém se z mého pohledu osobně stává velmi nejistým a generuje deficit v několika desítkách miliard,“ shrnuje problematiku důchodů expertka ODS pro sociální oblast.