
Mychajlo Podoljak FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Dohoda o nerostných surovinách je krokem ke strategickému partnerství Ukrajiny se Spojenými státy americkými. V rozhovoru pro web RBK-Ukrajina to řekl poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak. Americký prezident Donald Trump před páteční schůzkou se svým ukrajinským protějškem avizoval, že dojde k podpisu dohody o ekonomické spolupráci USA a Ukrajiny, která by se podle vyjádření amerického ministra financí měla týkat vzácných nerostných surovin, ropy, plynu a zařízení veřejné infrastruktury.
Podle Podoljaka dohoda otevírá dveře dalším investičním a hospodářským dohodám mezi Ukrajinou a Spojenými státy. V rozhovoru pro RBK-Ukrajina popsal jednání o podobě rámcové dohody jako konstruktivní.
„Můžeme uzavřít dohodu o strategickém partnerství, nebo k ní alespoň učinit první kroky. Nejsou to jen podepsané dokumenty. Naopak, jde o rámcovou dohodu, která otevírá dveře dalším dohodám o investicích a hospodářské spolupráci,“ poznamenal poradce ukrajinského prezidenta s tím, že bude vypracována a podepsána další samostatná dohoda, jak jen to bude možné a týkat se má bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
Marshallův miniplán
„Nehodnotil bych to v kategoriích vše je ztraceno, nebo naopak všechny jsme převálcovali,“ dodal Podoljak. „Pokud chcete budovat dlouhodobou strategii, pokud chcete položit základy strategického partnerství, jaké vidíme v partnerství USA-Izrael, USA-Jižní Korea-Japonsko a tak dále, musíte se chovat jako partner.“
Podle prvotní verze dohody, jež byla předložena ukrajinskému prezidentovi Zelenskému k podpisu, měla Ukrajina souhlasit se zřízením společného fondu se Spojenými státy, do něhož by se ukládala práva na využívání podzemních zdrojů. Fond by tato práva rozdělil ve prospěch amerických investorů a následné příjmy z těžby a prodeje nerostných surovin by si Kyjev a Washington rozdělily půl napůl.
V druhé verzi Washington navrhoval, aby Spojené státy převzaly 100% vlastnictví budoucího fondu a rozdělily příspěvky stran v poměru dvě ku jedné, kdy ukrajinská strana přispěje dvěma třetinami budoucích příjmů z těžby a americká strana jednou třetinou, kterou již poskytla v podobě zbraní. Americká strana navrhuje stanovit velikost fondu na 500 miliard dolarů, což je přesně částka kompenzace za již vynaložené a budoucí americké výdaje na vojenskou a finanční pomoc Kyjevu, kterou chce Donald Trump od Ukrajiny získat.
Poslední verze dohody podle Podoljaka neobsahuje specifika, která byla v předchozích verzích o vzájemných dluhových závazcích a podobně. „Existuje jasné porozumění, že Ukrajina a Spojené státy jsou partnery a mohou společně rozvíjet ložiska a mít z nich zisk.“
„Spojené státy znamenají technologie a investice, přístup na světové trhy, nižší náklady a vyšší výnosy. Na druhé straně jsou zárukou bezpečnosti. Ukrajina dává přístup ke svým nerostným zdrojům, a podle toho vypadá i způsob fungování fondu – jeho naplňování z obou stran, transparentní reinvestice nejen do surovinového průmyslu. A jde o kompetenci ekonomiky, kterou Ukrajina po válce vybuduje,“ popsal poradce ukrajinského prezidenta.
Dohodu zároveň přirovnal k „jakémusi Marshallovu miniplánu“. „Proč právě mini? Protože potřebujeme mít mnohem více partnerů s ohledem na destrukci způsobenou válkou na Ukrajině,“ uzavřel Podoljak.
Podepíše Zelenskyj dohodu?
Americký prezident Donald Trump v posledních měsících několikrát vyjádřil zájem o uzavření dohody s Ukrajinou, která by USA poskytla významný přístup ke svým nerostům a dalším surovinám. Předchozí dvě dohody ale ukrajinský prezident podle médií odmítl podepsat.
V rozhovoru s televizí Fox News už dříve Trump zdůraznil, že pro Spojené státy je zásadní, aby se jim podpora Ukrajiny vrátila. „Dáme tam všechny ty peníze a já říkám, že je chci zpátky. A řekl jsem jim, že chci ekvivalent, třeba ve formě vzácných hornin v hodnotě 500 miliard dolarů,“ poznamenal. „A oni s tím v podstatě souhlasili, takže se alespoň necítíme jako hlupáci.“
Podle agentury Reuters je asi 20 procent ukrajinských nerostných zdrojů, včetně přibližně poloviny ložisek vzácných hornin, pod ruskou okupací.
Volodymyr Zelenskyj ve středu uvedl, že úspěch dohody s USA o nerostném bohatství bude záviset na americkém prezidentovi. S tím má ukrajinský lídr složitý vztah, což souvisí i s první ústavní žalobou proti Trumpovi z konce roku 2019. Takzvaný impeachment tehdy pramenil z telefonátu Trumpa se Zelenským, v němž americký prezident požadoval politickou „laskavost“ za odblokování vojenské pomoci. Zelenskyj se poté s Trumpem setkal v New Yorku na pozadí výsledného skandálu. Naposledy dvojice osobně jednala loni v září.
Znovu se setkají v pátek ve Washingtonu. Trump před páteční schůzkou avizoval podpis dohody o ekonomické spolupráci USA a Ukrajiny, která by se podle vyjádření amerického ministra financí měla týkat vzácných nerostných surovin, ropy, plynu a zařízení veřejné infrastruktury.