Martin Bursík po odchodu ze Strany zelených vede Liberální ekologickou stranu, kterou založil. Sice s ní půjde i do krajských voleb, v rozhovoru ale hovořil zejména o důležitosti těch prezidentských, které možná budou tím, co rozhodne o budoucím směřování České republiky – zda zůstaneme součástí Západu, nebo se přimkneme v Rusku, jak se o to snaží prezident Miloš Zeman.
Jednou z posledních událostí české politické scény bylo zvolení Matěje Stropnického předsedou Strany zelených. Jak se na tento posun jako jejich bývalý předseda díváte?
Strana zelených se rozhodla opustit politický střed a zakotvit na radikální levici. To není banalita, ale zásadní politické rozhodnutí, které znamená, že strana nemá nadále zájem o středové, středopravé a pravicové voliče – protože ti nevolí levici. A nemá zájem ani o umírněné voliče – protože ti nevolí radikály. Takže zelení budou napříště soutěžit o hlasy s komunisty a sociálními demokraty. Nikterak neupírám zeleným legitimitu se takto rozhodnout, ale mám veliké pochybnosti o tom, že tato změna přinese úspěch. Tento „nový“ politický směr zelených není totiž ve skutečnosti ničím novým. Zelení už jednou radikální a levicoví byli, konkrétně až do roku 2005, kdy jsem se stal předsedou této strany a posunul ji do politického středu, což přineslo schopnost oslovit i městské liberální a umírněné voliče. Krátce poté se dostavil první a zatím jediný skutečný politický úspěch zelených: vstup do Poslanecké sněmovny a posléze do vlády. Takže zelení se vrací o více než deset let zpět a samotní členové strany vyjadřují nejen na Facebooku obavy z toho že strana nejen že nezíská nové voliče, ale ztratí i ty stávající.
[ctete]44197[/ctete]
Co konkrétně bylo tím tehdejším spouštěčem k vašemu odchodu ze strany?
Pokoušel jsem se, bohužel neúspěšně, přesvědčit vedení strany, aby přehodnotilo posun Strany zelených doleva, protože pak bude strana oprávněně považována za spojence KSČM, ČSSD a tehdy ještě SPOZ. Vadilo mi, že se zelení ženou do široké levicové fronty, jejímž architektem byl prezident Zeman. Pokoušel jsem se prosadit usnesení, které by stranu jednoznačně vymezilo proti komunistům. Na podzim po krajských volbách totiž začala ČSSD uzavírat koalice s komunisty a já jsem tomu rozuměl tak, že sociální demokraté připravují své voliče na stejnou koalici po parlamentních volbách. Jsem bytostný antikomunista, pocházím z rodiny, kde v těchto hodnotách máme absolutně jasno, kde mě učili, že ve věcech morálních a etických nelze dělat kompromisy. Ten, kdo znemožnil přijetí mého usnesení na sjezdu strany v České Třebové, byl právě Matěj Stropnický. Jeho lidé vypnuli hlasovací zařízení a sjezd přestal být usnášeníschopný. Takže když teď slyším Stropnického říkat, že s komunisty zelení spolupracovat nebudou, nevěřím mu.
Co znamená posun zelených pro Liberálně ekologickou stranu, kterou jste po odchodu z domovské strany založil?
V jistém smyslu je dobře, že zelení přestali mlžit a přiznali barvu. Jejich posun k radikální levici samozřejmě otevírá prostor v politickém středu, tedy prostor pro nás. Už si nekonkurujeme se zelenými protože oni šli lovit voliče do jiného rybníka. A projekt LES, který jsme založili spolu s Laco Mikem, Matějem Hollanem, Olgou Sommerovou a dalšími dostává zpětně legitimitu. V Manifestu LES, jehož spoluautorem je textař Michal Horáček, zdůrazňujeme, že LES je především liberální stranou, jsme stoupenci liberálně tržní ekonomiky, podporujeme podnikání, které však musí současně být ekologicky odpovědné. Pro nás svoboda jednotlivce nekončí pouze tam, kde zasahuje do svobody druhého, ale také tam, kde ohrožuje svobody generací, které přijdou po nás. Budoucnost České republiky vidíme v sepětí se Západem a ne Východem, Rusko považujeme za naši největší hrozbu. Mimo jiné proto tolik zdůrazňujeme důležitost NATO a spojenectví s USA pro naši svobodu a demokracii. Tohle od Stropnického nikdy neuslyšíte…
Hodláte jít i do krajských voleb?
Jednáme o koalicích. Kandidátku budeme stavět spolu s TOP 09 v Královéhradeckém kraji, někteří naši lidé budou na kandidátkách jiných stran v dalších krajích. Připravujeme se zejména na prezidentské a parlamentní volby.
[ctete]45551[/ctete]
Zaznamenala jsem mnoho vašich kritických vyjádření směrem k této straně i k Andreji Babišovi. Myslíte si, že jeho voličská základna už je vyčerpaná, že silnější už nebude, a proto sahá k nejčistšímu populismu v podobě slibů o zlevňování piva, nebo máte pocit, že podpora a síla dále poroste?
Babišovo ANO s.r.o. stále ještě vévodí průzkumům veřejného mínění. Já jsem nicméně i přes ty stamiliony korun, kterými od disponuje a které má v zádech pro svoji politiku, přesvědčen, že ten projekt skončí. Tak jako skončily Věci veřejné. Ta strana se totiž ani nesnaží o to, aby byla jakkoli politicky ukotvená. Trochu konzervatismu, trochu socialismu, trochu liberalismu, trochu nacionalismu, ale straně hlavně vévodí populismus. Babiš je ukrutný populista, který se to snaží skrýt. Teď to však s DPH 10 % na pivo přehnal a i lidé, kteří se moc o politiku nezajímají, pochopili, že je především populistou. Podle mne svůj podnikatelský projekt ANO neudrží, udělá nějakou chybu a ANO se mu začne rozpadat, protože je velmi inkoherentní, bez sjednocující myšlenky. Nevěřím mu, že je jeho zájmem jakkoli prospět státu. Jeho rétorika typu „ti ostatní to nedovedou, všetky kradú, rozkradli tuto zem a my to budeme robiť dobre a budeme řídit zemi jako firmu…“ je zase jen populismus. Ve skutečnosti mu jde o vybudování a posílení vlastního impéria. A k tomu využívá všech možností. Je největším příjemcem evropských dotací a zároveň pro ně nastavuje pravidla a kontroluje jejich čerpání. Možná že právě tady uklouzne. Například zneužití dotace na Čapí hnízdo. Aby dostal evropskou dotaci vyjmul firmu z Agrofertu a po získání dotace firma vplula zpět. Teď můžeme očekávat, že udělá holport se Zemanem a bude mu pomáhat v prezidentské volbě, aby pak sám byl premiérem. Přesto, myslím se, že Zeman je porazitelný, že je tu možnost podpořit kandidáta, který jej porazí.
Můžete říci konkrétní jméno?
Zrovna jsem jeden takový rozhovor před chvílí dokončil, ale jistě chápete, že o tom nechci mluvit. Osobně vnímám prezidentskou volbu v lednu 2018 za možná nejdůležitější od roku 1990, kdy byl zvolen Václav Havel. Opět, po téměř třiceti letech, budeme obhajovat zakotvení České republiky jako součásti západní civilizace, budeme obhajovat sepětí s NATO a transatlantickou spolupráci se Spojenými státy. Proti tomu jde prezident Zeman se snahou připoutat nás k putinovskému Rusku a Číně. Spoluprací s Čínou rezignujeme na základní pilíř naši polistopadové zahraniční politiky, obhajobu lidských práv. Kolaborací s Ruskem posilujeme zemi, která je pro nás současně největší zahraničně-politickou hrozbou. Pro Putina je zánik SSSR největší tragédií novodobé historie a stále se snaží uplatnit své zájmy v bývalých satelitech Sovětského svazu, tedy i v České republice. Vzpomeňme si, jakou hysterii u nás rozpoutala žádost vlády Spojených států o umístění radaru jako součásti protiraketové obrany. Putin nemohl strávit, že bychom uzavřeli bilaterální smlouvu se Spojenými státy a posílili tak naše západní zakotvení. Proto tehdy pracovala ruská propaganda naplno a pracuje pořád. Tragédií je, že prezident Zeman je její součástí.
[ctete]45069[/ctete]
Takže považujete Miloše Zemana za velké nebezpečí pro budoucnost České republiky?
Zeman je Putinův ambasador v Česku a Putinovým zájmem je rozložit nebo alespoň oslabit EU a rozbít Severoatlantickou alianci. Vzpomeňme si na setkání Putinových poradců se zástupci nacionalistických stran ve Vídni, krátce po volbách do Evropského parlamentu. Víme, že Putin řadu z těchto politických formací financuje. Opakuji, Rusko je pro Českou republiku větší hrozbou než terorismus a prezident republiky je hlavním nositelem tohoto nebezpečí mezi domácími politiky.
Babiš je zase symbolem destrukce demokratického systému soutěže politických stran, což lidem zatím bohužel nedochází. Možná ho čeká konec podobný konci Václava Klause. Také u něj lidem nedocházelo, jak velmi poškozuje zemi tím, že postavil základní hodnoty na hlavu: Špinavé peníze neexistují, morálka a etika jsou prázdné pojmy, ekologie je třešnička na dortu a globální oteplování neexistuje. I když většině společnosti tento Klausův vliv na společnost nedocházel, Klaus nakonec přeci jen uklouzl: Na ukradeném peru v Chile a amnestii, kterou dal svobodu grázlům a darebákům, kteří měli sedět v kriminále. Teprve to byl moment, kdy lidé pochopili, kdo je Václav Klaus.
Nemáte ale pocit, že i jemu nyní nahrává uprchlická vlna, že se vrací na scénu? Nakonec i Václav Klaus ml. se nyní vrátil do ODS.
To je politický bizár, který vůbec neberu vážně. Klaus má za sebou tolik negativního, že podle mne nemůže spoléhat na krátkou paměť novinářů a občanů. Důležité je i to, že dříve mu novináři odezírali ze rtů a klaněli se před ním a báli se ho, ale teď je na své straně nemá, kromě samozřejmě několika obskurních webů. Teď už mu to lidé nebudou baštit, není těžké připomenout, jak se „zasloužil o stát“.
Vnímáte v současnosti ohrožení svobody českých médií?
Úplně jednoznačně. Vedle skryté cenzury totiž funguje i autocenzura, novinář prostě o citlivém tématu nenapíše. Paradoxně se s tímto pral i Respekt, který vlastní Zdeněk Bakala. Nejprve Respekt oznámil, že objektivitu zajistí tím, že prostě nebudou o Bakalovi psát. Nakonec naštěstí šéfredaktor Erik Tabery přiznal, že toto rozhodnutí bylo chybné. Ne náhodou má Liberálně ekologická strana ve svém Manifestu princip obhajoby svobody a nezávislosti médií veřejnoprávní služby na byznysu a politice hned v prvním odstavci.
Jak v této souvislosti – i se zmiňovanou ruskou propagandou – vnímáte vývoj v Polsku?
S Poláky jsem měl z doby českého předsednictví velmi špatnou zkušenost, mnoho progresivních návrhů směřujících k ukončení používání fosilních paliv kvůli změně klimatu blokovali, protože politiku ovládala silná uhelná lobby. Ale v momentě, kdy Rusové obsadili Krym, byla reakce z Polska vynikající, byla naprosto principiální a já jsem pochopil význam Polska v ochraně středoevropského prostoru před Ruskem. Reakci Polska tehdy formuloval tehdejší ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski, jenže ten byl nucen několik měsíců poté k rezignaci. Přesto je Polsko stále nejsilnějším evropským hlasem varujícím před ruskými imperiálními tendencemi.
Jak hodnotíte postoj české vlády k uprchlické krizi?
Když v červnu Česká republika spolu s Polskem Maďarskem a Slovenskem odmítla kvóty na přerozdělování uprchlíků v EU, zase jsem se styděl za vlastní zemi. V britské BBC to komentovali tak, že bývalé satelity SSSR odmítly solidarizovat se zeměmi západní Evropy, do kterých uprchlíci směřují, a nechtějí se podílet na řešení uprchlické krize. Myslím, že nám chybí politický vůdce – v tom dobrém slova smyslu – někdo, kdo by šel před lidi a řekl: „Lidé, kteří utíkají před válkou v Sýrii a Iráku potřebují pomoci, jsme součástí Evropské unie a je naší povinností přijmout spoluzodpovědnost za řešení uprchlické krize“. Není možné jenom čerpat benefity a nepříjemné věci odkládat stranou. Navíc je to strašně nezralé. Migrační krize by nedospěla do takovéto úrovně, kdyby se země na začátku dohodly na přerozdělování utečenců. Takže jsme se na krizi podepsali hodně negativně, ale nakonec… Co čekat od ministra vnitra Chovance, že?
Překvapuje vás míra nenávisti, která je v současné době v naší společnosti?
Je docela přirozené, že se člověk bojí neznámého. A drtivá většina naši společnosti nemá bohužel s jinými kulturami, národnostmi či etniky žádnou zkušenost. Podle mne tedy strach a nenávist, jak říkáte, pramení z neznámého. A naše populistická Sobotkova vláda tohle lidem nevyvrací, naopak na strachu staví vlastní popularitu. Problémem je také absence výchovy k toleranci.
Se zájmem sleduji odlišný přístup společnosti ve Velké Británii. Naše holčička chodí v Londýně do první třídy. První, co nás ve škole zaujalo, byly hodnoty, ke kterým škola děti vede: respekt, mír, radost, láska, důvěra a naděje. Děti pracují na různých projektech. Před Vánoci například připravovaly dárek pro děti v nouzi v Africe. Ve věku šesti let jsou vedeny k soucitu a charitě, k tomu, aby pomáhaly jiným. Jindy zase vybíraly peníze na školním trhu pro handicapovaného chlapce. Jeho maminka jim pak poděkovala ve videoklipu a ukázala jim, k čemu ty peníze byly. Hodně mě to zaujalo, ti lidé jsou vychováváni k protipólu sobeckosti, k protipólu toho vidět jenom sama sebe. A mám pocit, jako by se z naší společnosti vytrácely skutečné hodnoty. Debata se vždycky vede o nějakých nesmyslech, k čemuž hodně přispívá prezident Zeman. Vždycky řekne nějakou trapnost a provokativnost, celá země jí žije, a to vezme lidem kapacity, které by mohli věnovat něčemu podstatnému. Mohli by přemýšlet o tom, jak bychom my sami mohli pomoci, jakou roli v Evropě chceme hrát. Tohle vskutku nezvládáme.