Poslanec hnutí ANO a někdejší prominentní komunistický novinář Martin Komárek v Lidových novinách zveřejnil ostrou kritiku generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Článek se jmenuje příznačně pro populistickou rétoriku hnutí ANO: „Zaslouží si Petr Dvořák své miliony?“
Dvořákova odměna 2,3 milionu korun, kterou mu podle Komárka „vylepšila dovolenou“ Rada České televize, je však pouze odrazovým můstkem k vážnějšímu útoku na veřejnoprávní televizi, a to zdánlivě kvůli hospodaření. Vlastním terčem útoku není ani tak Dvořák, jehož miliony slouží jako všelidově srozumitelný příklad hanebných pořádků. Tím terčem je právě televizní rada. Vytýká ji, že její kontroly nejdou dostatečně hluboko a v televizi se neprůhledně utrácí stovky milionů za faktury soukromých produkčních firem, do čehož nevidí pořádně nikdo, kromě nejbližšího okolí Petra Dvořáka.
„Jak je možné, že rada místo toho, aby důsledně kontrolovala hospodaření s více než šesti miliardami korun, které televizi posíláme, působí spíše jako poslušný poradní sbor pana ředitele,“ ptá se poslanec Komárek, který v Poslanecké sněmovně vykonává funkci předsedy volebního výboru, který navrhuje členy mediálních rad.
A dále píše: „Spolu se sdružením Svobodu médiím považuji za jeden z hlavních cílů nových mediálních zákonů posílení pravomoci Rady ČT. To jest větší kontrolu nad hospodařením s veřejnými prostředky. Peníze, které generální ředitel ČT utrácí, si totiž nevydělal, ale poslali jsme mu je na účet my, ať už dobrovolní, nebo nedobrovolní koncesionáři (fuj, to je ošklivé slovo). Česká televize se těší největší „nezávislosti“ v Evropě. Proč píšu slovo nezávislost v uvozovkách? Protože určitý typ nezávislosti se může zvrhnout v závislost. Jste nezávislý na společnosti? Stanete se závislým na hašiši. Současný zákon o České televizi dává veškerou moc do rukou generálního ředitele. Ve chvíli, kdy je zvolen, mu do jeho práce nemůže nikdo kafrat. Je pánem zaměstnanců, jmenuje své podšéfy, má moc jako egyptský faraon či přinejmenším jako perský satrapa.“
Martin Komárek dále podpořil v článku myšlenku iniciativy Hany Marvanové, Tomáše Klvani a Adama Černého na prosazení nového zákona o České televizi, který by změnil způsob volby do Rady ČT tak, „aby ji už nevolili poslanci ani žádní jiní politici“. A to je viditelně ten pravý cíl celého článku Martina Komárka. Dosáhnout kýžené změny v řízení televize. Ve skutečnosti o žádné hospodaření tedy nejde.
Předseda Free Czech Media a editor Svobodného fóra Pavel Šafr vyjádřil opakovaně nesouhlas s tlakem na změnu zákona o České televizi. Zde je jeho stanovisko.
Pavel Šafr k článku Martina Komárka v Lidových novinách:
Pod záminkou boje s neprůhledným hospodařením a takzvaným odpolitizováním Rady České televize se hnutí ANO zjevně pokouší změnit zákon o České televizi tak, aby prostřednictvím takzvaných „nezávislých organizací“ a „respektovaných osobností“ protlačilo do Rady ČT lidi, kteří nebudou schopni odolávat nátlaku oligarchických a autoritativních sil v zemi. Ke svému záměru hnutí ANO již tradičně zneužívá nadšení i naivitu občanských aktivistů jako beranidlo k otevření své agendy.
Jedinou skutečnou pojistkou proti zmanipulování České televize je to, že se v její radě setkávají zástupci všech relevantních názorových proudů v české společnosti, a to na základě plurality stran zastoupených v parlamentu. Snaha odstřihnout Radu České televize od tzv. „politického vlivu“ je populistickou a demagogickou zástěrkou hnutí ANO odstřihnout ji od parlamentní plurality i kontroly a dobýt další veřejnou instituci, která pak bude podřízena šířící se moci Andreje Babiše. Naopak parlament je jedinou stále ještě fungující zárukou udržení demokratických poměrů v zemi.
Je třeba, aby české demokratické síly odolaly v této nebezpečné době tlaku na změnu zákona o České televizi a naopak se za veřejnoprávní televizi principiálně postavily. Česká televize navzdory nátlaku kupříkladu ze strany Agrofertu stále vysílá kvalitní kritické reportáže, jež jsou nezávislé na současné politické a oligarchické moci, a také přináší pravdivé zpravodajství o situaci na Ukrajině, za což se opakovaně ocitá pod zuřivou palbou kritiky sympatizantů agresivní politiky Putinova Ruska. Proto je potřeba Českou televizi podpořit.
Pavel Šafr, Free Czech Media
K postojům iniciativy Svobodu médiím jsme již dříve přinesli kritický článek Bohumila Doležala ZDE
Iniciativu Svobodu médiím na našich stránkách hájil v polemice s Bohumilem Doležalem David Smoljak ZDE