Bizarní svědectví o nefunkčnosti marxistického a kolektivistického řízení společnosti přinesla restaurace „The Garden Diner and Cafe“, dříve známá jako „Bartertown Diner“, v michiganském Grand Rapids. Když před pěti lety otevřela, stala se okamžitě terčem kritiky. Ne kvůli jídlu, které zákazníci hodnotili velmi dobře, ale třeba kvůli nástěnným malbám zobrazujícím čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga nebo Che Guevaru.
Nebyl to ale žádný paragraf o propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, nýbrž trh, který nakonec malou veganskou a raw restauraci pohřbil. Američtí komunisté totiž nezůstali u malování a rozhodli se podnik řídit podle svého pojetí spravedlnosti a rovnosti. Znamenalo to třeba kolektivistické vedení, podnik tedy neměl žádného manažera, ale byl řízen všemi. Všem byla také zaručena „mzda nad úrovní životního minima“.
Zákazníkům se zakazovalo ocenit obsluhu spropitným, protože takové bonusy ohrožují ducha pospolitosti mezi zaměstnanci. Kolektivní rozhodování se týkalo i otevírací doby, o které všichni pracovníci každý den hlasovali, čímž hladové zákazníky dokonale zmátli a ti se tak dobývali dovnitř zrovna v době, kdy měli zaměstnanci odhlasovaného „šlofíka“. Zákazníci si také stěžovali na více než čtyřicetiminutové čekání na sendvič, které korespondovalo s vlastním tempem práce zaměstnanců bez nadřízeného.
Co víc, malá restaurace se nesetkávala zcela s pochopením ani ve své levicové komunitě. Nebyla totiž dostatečně radikální. Když chtěli zaměstnanci poděkovat místním policistům, že udržují jejich část města v bezpečí, a poslali jim zdarma jídlo, radikálnější soudruzi je kritizovali, že své ideje špiní pakty s fašisty, kteří „zaměstnávají lidi takřka jen bílé pleti v této éře policejního násilí“.
Celková politika přivedla restauraci na buben. Musela zvyšovat ceny, ale ani to nakonec nepostačilo k hrazení nákladů na provoz a zaměstnance. Na sociální síti proto oznámila konec. Zakladatel se prý z této cenné zkušenosti poučil. „K šokujícímu údivu managementu se ukázalo, že fronty na chleba v Sovětském svazu byly chybou, nikoli význačným rysem komunismu,“ komentoval situaci ironicky libertariánský web Heat Street.