Odhalení sochy Karla Marxe v Trevíru stále budí vášně. Levice dodnes jeho myšlenky vyzdvihuje, zatímco pravice zdůrazňuje fatální dopady na životy milionů lidí. Je však bizarní, pokud tento symbol kritizují i stoupenci prezidenta Zemana a premiéra Babiše, legitimizující vládu podporovanou kovanými marxisty.
[ctete postid=“195935″ title=“Pan Juncker se plete. Karel Marx nese zodpovědnost za zločiny komunismu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/P201805040881201-385×230.jpeg“ excerpt=“V krásném městečku Trevír na břehu Mosely byla u příležitosti dvousetletého výročí “ permalink=“http://forum24.cz/pan-juncker-se-plete-karel-marx-nese-zodpovednost-za-zlociny-komunismu/“]195935[/ctete]
Stotisícové německé město Trevír si dne 5. května připomnělo dvousté výročí narození Karla Marxe, jehož učení ovlivňuje mnoho generací. Ve svých důsledcích bohužel většinou velmi negativně, protože jeho následovníci stavěli na jeho základech vznik řady krvavých diktatur po celém světě, v čele se sovětským blokem.
Kdo příště? Kim Čong-un?
Trevírská radnice vedená sociálnědemokratickým starostou Wolframem Leibem kulaté výročí oslavila s náležitou pompou, jejímž vrcholem bylo odhalení šestimetrové bronzové sochy „nejslavnějšího rodáka“. Městu ji darovala marxistickým učením inspirovaná Čína. „Jako starosta na něho mohu být jen hrdý. Očekávám, že se po takové akci pohled veřejnosti na Marxe změní,“ doufá Leibe.
Tak snadné to nebude. Tyto aktivity vyvolaly kontroverze nejen na celostátní úrovni, kde je ocenili politici sociální demokracie (SPD) a komunistické levice (Linke), a naopak kritizovali zástupci CDU/CSU, FDP a AfD, ale i v samotném Trevíru. Ne všichni jeho obyvatelé a místní zastupitelé sdílejí starostovo nadšení z megalomanských oslav s neuvěřitelným rozpočtem 130 milionů korun.
Některým připomínaly časy NDR, kdy veřejná prostranství zaplňovaly podobné pomníky bolševického revolucionáře Lenina, nebo se tázali, kdo přijde na řadu příště: Kim Čong-un? Největším kritikem se stal představitel zastupitelského klubu FDP Tobias Schneider, který mimo jiné v odkazu na drastické důsledky komunistických myšlenek uvedl, že „toto vše nás spojuje s Marxem, a tedy s nelidskými režimy, jako je nyní ten v Číně“.
Chápat v kontextu doby
Oslavy spojené s rozsáhlou výstavou nabraly širšího mezinárodního ohlasu poté, co se jich zúčastnil i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a doprovodil je projevem, který vyvolal pobouření. „Karla Marxe je třeba chápat v kontextu jeho doby. Za to, že jeho pozdější následovníci použili hodnoty, které formuloval, a slova, která k popisu těchto hodnot nalezl, jako zbraně proti jiným, nelze povolávat k zodpovědnosti Karla Marxe,“ prohlásil.
Ostré reakce následovaly i z České republiky, kde Junckerovo vystoupení odsoudili zástupci parlamentních stran ODS, Miroslav Kalousek a KDU-ČSL. Předseda komise nepřijatelně zkreslil praktické dopady Marxových představ v komunistických totalitách za použití násilí s desítkami milionů obětí na životech a se zaostávajícími ekonomikami.
Nástup diktatur předjímá jeho samotné učení, zhmotněné nejen ve stěžejním díle Kapitál, ale především v Komunistickém manifestu, který sepsal se svým donátorem Bedřichem Engelsem. Tento program, poprvé vydaný v roce 1848, je hutnou esencí zrůdné ideologie, ke které se představitelé (krypto)komunistických subjektů odkazují dodnes.
Esence násilí
Jeho podstata spočívá v zásadní změně společenského řádu a zrušení soukromého vlastnictví, jakožto původce „vykořisťování námezdní síly buržoazií“. Prosazovali mimo jiné vyvlastnění pozemků, výrazně progresivní daň, zrušení dědického práva, konfiskaci majetku všech emigrantů a rebelů (pozn. oponentů?), monopol státu v bankovnictví a dopravě, rozvoj státem vlastněných podniků nebo pracovní povinnost pro všechny.
Marx s Engelsem si byli dobře vědomi, že pokojnou cestou revolučních změn nedosáhnou. Proto jejich manifest otevřeně vyzývá k násilnému převzetí moci. „Komunisté pokládají za nedůstojné, aby tajili své názory a úmysly. Prohlašují otevřeně, že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením celého dosavadního společenského řádu. Nechť se panující třídy třesou před komunistickou revolucí! Proletáři v ní nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celý svět,“ varují.
Nevěrohodní kritici
Proto dnes nelze Marxův odkaz zlehčovat a omlouvat s tím, že se zvěrstvy svých pokračovatelů neměl nic společného, a nahlížet na něj s odstupem „současným pohledem“, jak by si představovalo nemálo levicových politiků a intelektuálů.
Co je však zarážející a nevěrohodné, pokud jsou aktivity kolem Marxovy sochy u nás ostře napadány i těmi nelevicovými kritiky, kteří nebezpečí oživování těchto idejí bagatelizují v České republice. Konkrétně jde o okruh premiéra Andreje Babiše (mj. Lidové noviny, 5. 5. 2018, „Euromarx. Klanění se marxismu je urážkou čtvrtiny občanů EU“) a především část stoupenců prezidenta Miloše Zemana. Oba poprvé od Listopadu 89 otevřeně legitimizují působení KSČM na celostátní úrovni.
Tito kritici často dokonce používají podobné absurdní argumenty jako Marxovi obhájci, že komunistická strana je jiná než její totalitní předchůdkyně a nehrozí už od ní žádné nebezpečí. Nejraději by učinili tlustou čáru za minulostí a odpůrce tohoto kroku označují za primitivní antikomunisty.
Je potřeba rehabilitovat marxismus
To je ovšem hluboké nedorozumění. Je nutné připomenout, že samotné Stanovy KSČM zdůrazňují, že „program KSČM vychází z marxistické teorie“ s hlavním cílem vybudovat socialismus.
V KSČM je velmi silné marxisticko-leninské křídlo vedené Josefem Skálou, který jen velmi těsně prohrál boj o předsednictví strany, nicméně ideový vliv jeho skupiny posílil. Co například hlásá Skála?
[ctete postid=“195687″ title=“Tlak státu na živnostníky pokračuje. ANO a ČSSD se dohodly na 3. a 4. vlně EET“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Schillerová-EET-385×230.jpeg“ excerpt=“Rodící se programové prohlášení vlády hnutí ANO a ČSSD pokračuje v tlaku proti “ permalink=“http://forum24.cz/tlak-statu-na-zivnostniky-pokracuje-ano-a-cssd-se-dohodly-na-3-a-4-vlne-eet/“]195687[/ctete]
Před časem poskytl rozhovor proruské rozhlasové stanici Svobodný vysílač, kde uvedl, že bude potřeba „rehabilitovat marxismus se vším všudy“. Kritizoval éru Michaila Gorbačova, která vedla k rozpadu sovětského bloku a od té doby to podle něj jde s ideologií marxismu z kopce. „Ta neuvěřitelná ztráta nespočívá jen v tom, že najednou je tu zpátky kapitalismus. Je třeba rehabilitovat elementární slovník a hlavně metodický přístup marxismu,“ myslí si vášnivý obhájce Marxova Kapitálu.
Manifest se do muzea nechystá
Týž Skála, jehož strana se nyní bude podílet na celostátní moci, je rovněž přesvědčený, že Komunistický manifest se „do muzea nechystá“ a naopak v dobách, kdy vyhrávají protestní hlasy, má jeho krédo šanci, jaká tu ještě nebyla. „Pastí a kalamit, s nimiž si kapitalismus neporadí, už bude jen přibývat,“ tvrdí Skála a není daleko od pravdy.
Jednou z těchto pastí je podíl zanícených marxistů na vzniku vlády Andreje Babiše posvěcené prezidentem Milošem Zemanem. Proto vyznívá kritika Marxovy sochy v Trevíru jejich stoupenců nekonzistentně a pokrytecky. Pokud by ji mysleli vážně, museli by v první řadě důrazně odsoudit tuto hrozící mesalianci. A to skutečně nehrozí.