Rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš vyzval dopisem Krajskou hygienickou stanici Jihomoravského kraje (KHS JMK), aby odvolala zákaz prezenční výuky na vysokých školách. Podle univerzity je nezákonný a hygienické stanici pohrozila soudním sporem.
KHS JMK od středy 23. září zakázala prezenční výuku na vysokých školách v Brně, na Brněnsku a na Hodonínsku s ohledem na semafor ministerstva zdravotnictví, který je označil oranžovou barvou, tedy středním stupněm rizika a počínajícím komunitním přenosem.
Podle právníků školy nemá hygienická stanice k vyhlášení opatření zákonnou pravomoc a její postup je tedy protizákonný. „Pokud nebude KHS JMK tyto výhrady reflektovat, budeme nuceni obrátit se na soud s návrhem na zrušení tohoto opatření. Věřím však, že k vyřešení celé situace dojde již na základě našeho upozornění,“ vzkázal v dopise řediteli KHS JMK rektor Bareš.
Univerzita se opírá o fakt, že zákon o ochraně veřejného zdraví, na jehož základě hygiena opatření nařídila, obsahuje přesné podmínky, za kterých tak hygienická stanice může učinit. Ty však podle univerzity splněny nejsou.
„Klíčovou podmínkou je, že se jedná o zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami. Musí tedy jít o případ, kdy existuje konkrétní podezření ve vztahu ke konkrétním osobám. Plošné uzavření škol naopak ustanovení nedovoluje,“ upřesnil prorektor pro legislativu Radim Polčák.
Rektor Bareš zároveň zdůraznil, že Masarykova univerzita celé léto pracovala na detailní plánu preventivních opatření, které by riziko nákazy minimalizovaly a zároveň studentům umožnily se co nejkvalitněji vzdělávat.
„S variantou prezenční výuky se počítalo jen v malých skupinách u prvních ročníků, pro něž je důležité přímé seznámení se s prostředím a chodem vysoké školy,“ doplnila mluvčí MU Tereza Fojtová. Vyšším ročníkům měla být prezenční výuka umožněna jen v případě laboratorních cvičení a v praktických předmětech vyučovaných po malých skupinách.
Ve vysílání České televize Bareš uvedl, že s univerzitou hygienici plánované opatření předem nijak nekonzultovali.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula rozhodnutí KHS JMK brání. „Občas na sebe narážejí dvě různé legislativní normy. Oni to vidí v kontextu akademických svobod, ale bohužel zákon o ochraně veřejného zdraví je důležitý. Bohužel studenti šíří onemocnění,“ uvedl v pátek 25. září na tiskové konferenci.
Proti opatřením vystoupili i rektoři dalších českých univerzit. V minulosti je kritizovali například Danuše Nerudová z brněnské Mendelovy univerzity a v reakci na Nerudovou i Tomáš Zima z Karlovy univerzity či Petr Sklenička z České zemědělské univerzity v Praze.