Specialisté ukrajinské rozvědky GUR se zaměřili na ruský bankovní sektor. V důsledku masivního kybernetického útoku nefunguje řada velkých ruských finančních institucí a výpadky mají i mobilní operátoři a poskytovatelé internetových služeb.
„V důsledku útoku se zastavila nebo výrazně zkomplikovala práce platebních systémů, mobilních aplikací bank, osobních účtů, platebního styku za služby v dopravě apod. Přerušení služeb bylo pozorováno i v případě hlavních mobilních operátorů a poskytovatelů internetu,“ oznámila ukrajinská rozvědka.
Podle jejích informací si v celém Rusku lidé stěžují, že nemohou využívat digitální služby bankovních institucí. Zejména došlo k omezení služeb v případě Alfa Banky, Sberbanky, Raiffeisen banky, VTB Banky, RSHB Banky, Gazprombanky, T-Bank a i dalších menších institucí poskytujících online bankovnictví. „Navíc jsou blokovány, respektive znatelně narušeny národní platební systémy teroristů – Rychlý platební systém a Národní systém platebních karet,“ dodala GUR.
Rusové si kromě omezení bankovních služeb také výrazně stěžují na nemožnost používat mobilní komunikaci nebo mobilní internet od společností Beeline, Megafon, Tele2 a Rostelecom. „Rusové už uznali, že masivní selhání online služeb je výsledkem útoku politicky motivovaných hackerů,“ informovala rozvědka.
A jak GUR poznamenala, útok stále pokračuje a rozhodně není u konce.
„Ve skutečnosti tak Rusové dosahují cílů speciální vojenské operace, která, jak známo, jde podle plánu. Rusko a Putinovy bašty tak jsou na nejlepší cestě k návratu ke kořenům. Internet má stále menší vliv na životy Rusů a on-line služby jako nepřátelské liberální hodnoty mizí. Je to vhodná chvíle k plné realizaci kremelského snu o náhradě dovozu v podobě ščotů, papírových vkladních knížek a maleb na skály,“ ironicky vzkázala Rusům ukrajinská rozvědka, která „vynakládá veškeré úsilí, aby tento proces urychlila a vrátila Rusy do dob, kdy ani bitcoin, ani burza, a dokonce ani dolar neměly žádný vliv na jejich životy“.