Máslová krize je zneužívána politiky v předvolebním čase. Český statistický úřad (ČSÚ) je však usvědčuje z toho, že se žádná máslová tragédie neodehrává.
Je pravdou, že se zrovna sešlo několik negativních vlivů, kvůli nimž si můžeme za průměrnou mzdu koupit méně másel než v uplynulých letech. Situace je však pořád ještě o poznání lepší než za komunismu a v letech devadesátých.
Na přesnou statistiku za rok 2017 si ještě budeme muset počkat, ale odhadem si můžeme za průměrnou měsíční mzdu koupit kolem 130 kilogramů másla čili asi 520 čtvrtkilogramových kostek. Od roku 1985, odkdy existují dostupná data, až do roku 1998 (včetně) jsme na tom přitom byli, pokud jde o máslo, hůře. V letech 1985 až 1989 jsme si mohli za průměrnou mzdu koupit pouze nějakých 70 až 80 kilogramů másla. V devadesátých letech pak došlo ke skokovému zhoršení a následnému postupnému zlepšování. Takže zatímco v roce 1990 jsme si ze mzdy užili jen 49 kilogramů másla, v roce 1998 už to bylo 107 kilogramů.
Je však pravdou, že ve 21. století jsme se zatím každý rok měli lépe než letos. Zdaleka nejlepší pak byl rok 2009 čili paradoxně rok, kdy naplno probíhala světová hospodářská krize. Tehdy jsme si mohli měsíčně užívat neuvěřitelných 243 kilogramů másla. Otázkou však je, zda je zdravé jíst tolik másla.
Velké negativní změny v cenách másla už nás v nejbližších měsících zřejmě nečekají. Nemusíme se obávat nedostatku másla o Vánocích, kterým některá média straší. Cena másla se na trhu zvýšila právě proto, aby ho lidé kupovali o něco méně (a margarínu případně o něco více) a nenastal tak nedostatek.
Dokonce nečekejme ani velké výkyvy v cenách jakýmkoli směrem, pravděpodobně nepřijdou. Lze totiž předpokládat, že spekulanti už dávno na aktuální vývoj zareagovali. Stejně jako zasněžené evropské pastviny neovlivňují ze dne na den např. lednovou cenu másla či chleba, takže jsou potraviny zhruba stejně drahé po celý rok, nemělo by ani v této poněkud výjimečné situaci docházet k dalším výjimečným situacím. Občas se zkrátka může stát, že je ve vašem letadle terorista s bombou, ale není pravděpodobné, že by tam byli nezávisle na sobě dva teroristé se dvěma bombami. Mimochodem, z toho vyplývá, že pokud nechcete riskovat, že poletí někdo nebezpečný s bombou zrovna s vámi, vezměte si s sebou do letadla bombu sami.
Vlivy jako vysoká poptávka ze strany Číňanů, dlouhodobý postupný posun Evropanů od umělých tuků ke klasickému máslu nebo jen pozvolná opětovná náhrada evropských krav produkujících mléko s nižším obsahem tuku za krávy „plnotučné“ téměř s jistotou nemohou přinést další skokový zlom v ceně másla. To je však zpráva dobrá i špatná zároveň.