Aktivista za lidská práva Ivan Mironov pro ruský web Dzen.ru sdělil, jak luxusní život vedl bývalý náměstek ministra obrany Sergeje Šojgua Timur Ivanov. Při domovní prohlídce byla nalezena i uniforma důstojníka třetí říše. Důležitější je ale luxusní sídlo v centru Moskvy, vozový park elitních značek aut, šperky a desítky milionů rublů. Sociolog Alexej Roščin k tomu vysvětluje, že zatýkání je příznakem velkého boje klanů.
Majetek Timura Ivanova bude zabaven státem. Právník Ivan Mironov poznamenává, že konfiskace majetku úředníka takového postavení je pro Rusko precedentem.
„Obvykle, pokud státní úředník se stálým platem na pět let nemůže potvrdit legálnost svých majetků, zámků a vozového parku, má stát právo mu vše odebrat. Tato praxe by měla fungovat všude, ale bohužel tomu tak není,“ říká Mironov.
Podle právníka měl být před soud postaven nejen samotný úplatkář, ale i ti, do jejichž povinností patřila kontrola dodržování zákona.
„Nejpozoruhodnější je, že Timur Ivanov neudělal ze svého bohatství nějaké zvláštní tajemství. O jeho luxusním životě v hodnosti náměstka ministra obrany se už dlouho vyprávějí legendy po celé Moskvě. Všichni věděli o jeho přepychových domech, automobilových flotilách a dalších sbírkách drahých věcí. A když ve své velkorysosti věnoval muzeu uniformu třetí říše a dával dary chrámu, z nějakého důvodu nikdo ohledně těchto miliard nevznesl žádnou otázku. Proto bychom se dnes měli ptát těch, kteří ji vznést měli, ale z nějakého důvodu to neudělali,“ soudí právník.
Podle sociologa Alexeje Roščina celá Ivanovova aféra dokonale ukazuje, jak je vše v rámci elit uspořádáno.
„Jejich vlastní lidé se snaží nevynášet odpadky z domu. Kdo z nás před všemi těmi událostmi vůbec věděl, kdo je Ivanov? Ale elita věděla všechno: kdo je, odkud má peníze a proč jich má tolik. Ale měli svou vlastní logiku: mysleli si, že když nebudou mluvit o Ivanovovi, nebude se nic povídat o nich. Jak se říká, všechno je otevřené a zavřené, ruka ruku myje,“ říká expert.
Roščin poznamenává, že Ivanovův luxusní životní styl byl velmi nápadný, ale vysoce postavení činovníci měli zřejmě dojem, že na to má „právo“.
„Pamatuji si naprosto přesně, jak Ivanov cestoval po hlavním městě s tajnou jednotkou, kterou tvořila téměř rota vojáků. Taková bezpečnostní opatření byla zřejmě nutná, aby generála nikdo nemohl zadržet, dokonce ani jeho přátelé v bezpečnostních službách. Pro Moskvu to bylo v zásadě považováno za normu, protože takový ‚velký muž‘ měl na starosti mnoho velmi důležitých záležitostí. Jednoduše řečeno, Timur Ivanov je v tomto případě jakýmsi klanovým předákem. Všichni dobře chápeme, co je to za klan… Měl prostě smůlu, byl v nesprávný čas na nesprávném místě. Tak to asi cítí elita. Říkají, že ten člověk měl smůlu,“ konstatuje Roščin.
Podle sociologa je těžké předvídat, jak se bude situace vyvíjet dál. Jde tu o zjevný boj klanů, který výrazně otřásá systémem ruské moci. Z ministerstva obrany byl odvolán téměř celý vrcholný management, což je nebývalé, a všechno ještě dál pokračuje.