„Přímým nákupem inzertních služeb u daného dodavatele došlo k porušení zákona o střetu zájmů.“ Takový je verdikt auditorů ministerstva financí, kteří v roce 2020 prověřovali, jak karlovarská pobočka úřadu práce nakládá s evropskou dotací na projekt „Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji“. Na něj z unijní kasy získala 35 milionů korun.
Propagaci projektu si úřad práce totiž objednal mimo jiné u společnosti Mafra, která vydává Mladou frontu DNES nebo Lidové noviny. Za inzerci projektu na podporu zaměstnanosti hendikepovaných zaplatil 10 397 korun. Šlo tak sice o malou zakázku, přesto stačila k tomu, aby resortní kontroloři došli k jednoznačnému závěru. A sice: Firma kvůli premiérovi neměla tendr získat. „Jako zakladatel a obmyšlený uvedených svěřenských fondů je (Andrej Babiš – pozn. red.) osobou, u níž lze důvodně předpokládat ‚hospodářský či jiný přímý či nepřímý osobní zájem‘ související s majetkem vloženým do svěřenských fondů,“ argumentuje auditní orgán ministerstva v dokumentu, který se podařilo získat serveru iROZHLAS.cz. Auditoři se ve svých závěrech opřeli zejména o evropskou legislativu ke střetu zájmů.
Z nálezu Ústavního soudu ke střetu zájmů totiž podle kontrolorů vyplývá, že český zákon je nutné vykládat „s ohledem na principy plynoucí z unijního práva“. A aby byl naplněn smysl a účel evropských pravidel, řešení střetu zájmů v podobě svěřenských fondů nestačí. Auditoři totiž mají za to, že stále může být kvůli Babišovým podnikatelským zájmům ohrožen „nestranný a objektivní“ výkon jeho funkce. Úřad práce se ale proti výsledkům prověrky ohradil. „Zásadně nesouhlasíme,“ uvedl s tím, že Babiš není vlastníkem majetku vloženého do svěřenských fondů a že neexistuje relevantní soudní rozhodnutí, které by dávalo prostor pro jiný výklad. „Auditovaný subjekt považuje zaujetí prezentovaného závěru ze strany auditního orgánu za velmi překvapivé,“ uvedla k tomu karlovarská pobočka.
Připomínky úřadu práce ale resort nepřesvědčily. Na stanovisku, které čerpalo rovněž ze závěrů auditní mise Evropské komise ke střetu zájmů, se tak nic nezměnilo. Úřad práce musel po prověrce upravit financování dotačního projektu. Server iROZHLAS.cz požádal o reakci také šéfku karlovarského úřadu práce Alici Kalouskovou, která s auditory ministerstva komunikovala. Ta ale na dotazy nechtěla odpovídat a odkázala na tiskový odbor. Mluvčí resortu Kateřina Beránková však odpovědi s ohledem na pracovní vytížení kolem ničivého tornáda na jihu Moravy do uzávěrky textu nezaslala. Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou z ČSSD, pod které úřady práce spadají, přitom loni vypracovalo seznam celkem 206 firem veřejných funkcionářů, které by neměly dosáhnout na veřejné peníze. List, na kterém jsou hlavně podniky Agrofertu, měl sloužit jako pomůcka pro úředníky, aby se zamezilo střetu zájmů. Zda ho měl k dispozici rovněž karlovarský úřad práce, ale není jasné.
Nález u Mafry je přitom první verdikt tuzemských úřadů, podle něhož byla zakázka firmě holdingu Agrofert přidělena neoprávněně. Vedle dotací totiž česká legislativa zakazuje společnostem, které alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, pobírat také investiční pobídky a účastnit se veřejných tendrů. Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá s tím, že vždy postupoval v souladu s platnými předpisy. Stejně tak s výsledky evropské prověrky ke střetu zájmů nesouhlasí premiér Babiš. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka nechtěl ale případ Mafry komentovat a odkázal na mluvčí mediálního domu Terezu Sedlákovou. Ta na dotazy přes urgence nereagovala.