České ohlasy na americký raketový útok na Kásima Sulejmáního začaly sloužit jako praktická mapa naší veřejné scény. Nyní se můžeme snadno zorientovat, kde kdo stojí. Je to mapa politické i hodnotové orientace.
V demokratické části názorového spektra existuje samozřejmě celá škála postojů, protože zabití vysokého íránského generála na území Iráku není jednoduchou rovnicí.
Někdo má radost z odvahy amerického prezidenta Trumpa k rozhodné akci, někdo jiný má legitimní obavy z důsledků pro blízkovýchodní vývoj a zvažuje, co je důležitější pro svět. Zda projevit sílu vůči stupňujícím se útokům ze strany fanatických milicí, anebo upřednostnit trpělivost.
Zdrženlivost v oslavě Trumpova rozhodnutí je pochopitelná. Nikdo soudný ale nevidí v tomto případu Spojené státy jako agresora. Útok byl odpovědí na stoupající spirálu násilí, kterou na Blízkém východě rozpoutává íránský režim a Sulejmání stál v čele tohoto krvavého procesu.
Oproti tomu zde zároveň vidíme jako na talíři rudo-hnědou extremistickou a proruskou frontu s různými odstíny šedi.
Okamurova souhra s Vojtěchem Filipem je logická. Jsou spojeni Moskvou ke společnému útoku na svobodný svět. Kdyby oba nebyli součástí parlamentní hlasovací většiny, která slouží současné vládě, a kdyby se oba nevyskytovali v úzkém okruhu podporovatelů prezidenta republiky, nemuseli bychom jim věnovat větší pozornost. Takhle máme ale problém s vysokou mírou kontaminace naší politické scény ruským vlivem.
Pak tu jsou ale i lidé, u nichž bychom čekali, že se ruskému vlivu vymykají a mají vlastní postoje, třebaže jsou nám cizí. Již jsme zaznamenali ostrý útok českého ministra kultury na Spojené státy. Lubomír Zaorálek označil na Twitteru zabití Sulejmáního za provokaci USA. Ignoroval přitom podstatu věci.
Nyní se pustil do ostrého odsouzení Američanů i politik Strany zelených Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický napsal:
„Špinavý Trumpův atentát, normální teroristická prasárna to je. To je asi ta politika ,řešíme migraci v zemích původu‘. Přátelům svévolných teroristických útoků našich drahých spojenců nabízím srovnáníčko: třeba kdyby teď dronem zapích Putin generála Pavla. To by byla mela. Myslím, že třeba Jakuba Jandu by museli hospitalizovat, jak by křičel, že to říkal.“
Je šokující, když někdo srovnává velitele teroristických guerril a fanatických zabijáckých milicí s českým generálem Petrem Pavlem. On snad generál Pavel někdy řídil atentáty či vypalování synagog a ambasád? Panu Stropnickému uniklo, že Kásim Sulejmání měl ruce od krve až po ramena a žádný z našich generálů si takové srovnání nezaslouží ani náznakem. Je to velmi nemístný a nemravný výrok. Zdůrazněme přitom, že nikdo nemá povinnost souhlasit s americkou akcí, aby mohl přijít mezi slušné lidi. Nikdo slušný ale nemůže Američany označit za agresory, provokatéry či teroristy.
Podívejme se proto, do jaké společnosti se tím Matěj Stropnický zařadil. Zde jsou postoje Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa.
Tomio Okamura:
„Moje přítelkyně a kolegyně ze společné evropské vlastenecké frakce Marine Le Penová má podle mě – i v souvislosti s posledním vývojem na Blízkém východě – bohužel pravdu. USA napadají a rozvracejí suverénní státy. Co si myslíte Vy?“
Vojtěch Filip:
„Neuvěřitelné, že USA provokativně zorganizovaly vraždu gen. K. Sulejmáního, musí být na tom přes veškeré vychloubání opravdu špatně. Takový krok totiž je pro středoasijské suverénní státy opravdovým důvodem k válce. To ale nebude válčit Írán proti Iráku, ale Persie a arabský svět proti USA.“
A připomeňme si ještě výrok Lubomíra Zaorálka. Odpovídá tomu, že nedávno vyrazil na přátelskou cestu do KLDR.
Lubomír Zaorálek:
„Zabití írán. generála Sulejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. D. Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezident. voleb v USA.“
K tomu všemu snad již není co dodat. Aspoň ale víme, kdo je kdo.