Theresa Mayová měla v okruhu svých nejbližších spolupracovníků prohlásit, že nedopustí chaotický odchod Británie z Evropské unie. S odvoláním na vládní zdroje to napsal bulvární list The Sun. Ministerská předsedkyně ale brexit bez dohody nadále odmítá vyloučit veřejně. Podle The Sun proto, že nechce podkopat svou pozici při vyjednávání s Bruselem.
Ve Spojeném království se mezitím šíří spekulace o tom, co by se mohlo stát, pokud by na tvrdý brexit skutečně došlo. V nedělním vydání Sunday Times se například objevila zpráva, že plánovači brexitu připravují pro potlačení občanské neposlušnosti vyhlášení stanného práva. Vládní výbor COBRA pro mimořádné události by měl pravomoc v nastalém chaosu k potlačení nepokojů nasadit armádu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock na to později reagoval prohlášením, že vláda má pouze možnost zavést stanné právo, ale není to nic, co by plánovala.
Britský parlament má v úterý hlasovat o brexitovém plánu B, který předložila Dolní sněmovně premiérka. Krátce před ostře sledovaným hlasováním jeden z předních brexitářů, bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, Mayové vyslal vzkaz, že brexitová dohoda s unií má šanci získat v parlamentu podporu, pokud si premiérka vymůže na EU další ústupky ve věci takzvané irské pojistky. Současný pat by podle Johnsona mohl zlomit pozměňovací návrh vlivného konzervativního poslance Grahama Bradyho, který chce pojistku nahradit „alternativními ujednáními“.
Johnson v komentáři, který otiskl list The Daily Telegraph, napsal, že takzvaná irská pojistka, která má zabezpečit, aby na hranici Severního Irska a Irské republiky nevznikla tvrdá hranice, by měla být časově omezená nebo by Londýn měl mít možnost od ní jednostranně odstoupit. Kritici dosavadního návrhu brexitové dohody se obávají, že stávající podoba irské pojistky skrývá riziko trvalého připoutání Spojeného království k bloku.
Původní dohodu, kterou britská vláda vyjednala s Bruselem, Dolní sněmovna v polovině ledna odmítla. Zbylá sedmadvacítka, včetně klíčového Irska, dala opakovaně najevo, že o dohodě ani o irské pojistce znovu vyjednávat nehodlá. Podle poslance Grahama Bradyho se nicméně do výroků zaznívajících z unijních států začíná „vkrádat trochu více flexibility a trochu více kreativity“.
Hráz divokému brexitu chtějí vlastní iniciativou postavit i někteří poslanci v čele s Yvette Cooperovou. Její pozměňovací návrh pro úterní hlasování požaduje odklad termínu brexitu o devět měsíců, pokud Mayová nezajistí dohodu s Bruselem do konce února.